Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

SARP wybrało najlepszy dom jednorodzinny w Polsce. Znacie już ten budynek!

Dom LUS_4 zaprojektowany przez pracownię PL.Architekci zdobył nagrodę w konkursie Stowarzyszenia Architektów Polskich w kategorii najlepszy budynek jednorodzinny 2020. Gratulujemy!
.get_the_title().

Stowarzyszenie Architektów Polskich ogłosiło wyniki konkursu na najlepsze obiekty architektoniczne zrealizowane w Polsce do końca 2019 roku. Jury przyznało nagrody i wyróżnienia w 6 kategoriach: budynek mieszkalny jednorodzinny, budynek mieszkalny wielorodzinny, budynek biurowy, oświaty lub administracji, inny budynek użyteczności publicznej, przestrzeń publiczna, budynek kultury i architektura w przestrzeni dziedzictwa. Do konkursu SARP 2020 zgłoszono łącznie 75 obiektów.

Nagrodę SARP 2020 w kategorii najlepszy budynek jednorodzinny zdobył dom LUS_4 pod Poznaniem zaprojektowany przez pracownię PL.Architekci (architekci Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka, współpraca: Joanna Sypniewska).

Jury doceniło piękno, swobodę oraz bezpretensjonalność architektury, która może być przykładem tego, jak projektować w nieoczywistych przestrzeniach polskich przedmieść. Przypomnijmy, że forma domu w Lusowie wynika z bardzo nieregularnego kształtu działki oraz bezpośredniego sąsiedztwa budynku z przeskalowanymi połaciami dachu. Chociaż LUS_4 różni się swoją formą od sąsiednich obiektów, nie „krzyczy” udziwnieniami, lecz spina urbanistycznie zastaną zabudowę i krajobraz – to architektura, która powstała z szacunkiem dla wszystkich.

Budynek, mimo że jest stały i pozbawiony ruchomych elementów, zmienia się. W zależności od tego, z której strony na niego patrzymy, raz wygląda na mały, niski i wąski, a innym razem na duży, wysoki i szeroki.

Jury konkursu SARP 2020 doceniło także konsekwentne wyprowadzenie formy budynku z przemyślanej oraz uzgodnionej z mieszkańcami idei domu, decyzję o zastosowaniu zwyczajnych materiałów budowlanych w niezwyczajny sposób oraz sprawność warsztatu projektantów, którzy prawidłowo rozwiązali projekt – od skali urbanistycznej aż do skali detalu architektonicznego. Jeszcze raz gratulujemy nagrody!

Tu przeczytacie więcej o Domu LUS_4 pracowni PL.Architekci.

Zdjęcia: Tom Kurek

Źródło: plarchitekci.pl
Tekst: AB

DESIGN