Szpital w Bangladeszu to najlepszy nowy budynek na świecie

Architektowi, który zaprojektował kompleks szpitalnych budynków, udało się połączyć design z aspektem humanistycznym.
.get_the_title().

Królewskie Stowarzyszenie Architektów Brytyjskich (RIBA) przyznało właśnie nagrodę dla najlepszego nowego budynku na świecie. RIBA Internetional Prize przyznawana jest co dwa lata i ma wyróżniać budynki o wysokiej wartości architektonicznej, które pełnią także ważne funkcje społeczne.

Tegorocznym zdobywcą głównej nagrody jest Friendship Hospital położony w mieście Satkhira w Bangladeszu.

Architekt, który stoi za jego projektem, to Kashef Chowdhury z bangijskiej pracowni Urbana. Chowdhury miał niełatwe zadanie – budynek musiał być odporny na nawiedzające Bangladesz powodzie i tajfuny oraz deszcze monsunowe. A wszystko to przy ograniczonym budżecie.

W rezultacie powstał szpital na 80 łóżek, zbudowany z cegły, który ma liczne dziedzińce i ogromne okna.

Te sprytne rozwiązania, które zapewniają odpowiednią wentylację i doświetlenie oraz pozwoliły zminimalizować koszty budowy do niecałych 2 mln dolarów.

Dużą rolę w projekcie odgrywa woda – kompleks powstał nieopodal zbiorników wodnych, a przecina go zygzakowaty kanał. To rozwiązanie nie tylko uodparnia budowlę na wahania poziomu wód, ale i umożliwia magazynowanie wody deszczowej. Nie bez znaczenia jest jednak również to, że po prostu dobrze wygląda. – Kiedy ktoś jest chory lub potrzebuje opieki, jedną z najważniejszych rzeczy jest aspekt psychiczny, a nie tylko opieka fizyczna. Myślę, że rodzaj przestrzeni, które zamieszkujesz podczas leczenia — z widokiem na wodę i drzewa, odgłosy ptaków, uczucie powiewu wiatru — mają duży wpływ na proces leczenia – wyjaśnia architekt.

Jurorzy docenili projekt właśnie za połączenie designu z aspektem humanistycznym i uznali go za wzorcowy nowy budynek.

Cieszę się, że może to zainspirować więcej z nas do zaangażowania się w architekturę troski zarówno o ludzkość, jak i o przyrodę, aby wspólnie stawić czoła pilnym problemom, z którymi zmaga się współcześnie świat – powiedział architekt, dziękując za nagrodę.

Tekst: NS

DESIGN