Tanie mieszkania w Kopenhadze według pracowni Bjarke Ingelsa

Prefabrykowana, modułowa architektura to pomysł duńskiej pracowni BIG na mieszkania dla osób o najniższych dochodach. Ich projekt robi wrażenie!
.get_the_title().

Pracownia Bjarke Ingels Group (BIG) na zalecenie Lejerbo, organizacji non-profit, której celem jest zapewnienie mieszkań osobom o najniższych dochodach, zaprojektowała pięciokondygnacyjny blok Dortheavej w północno-zachodniej części Kopenhagi.

Budynek o modułowej konstrukcji z niedrogich, prefabrykowanym materiałów jest opowiedzą duńskich architektów na potrzebę tanich mieszkań.

Charakterystyczny wzór szachownicy tworzą moduły z prefabrykatów. Po stronie południowej znajdują się balkony, które dodają dynamiki elewacji, po stronie północnej fasada jest równa. Ze wszystkich stron fasady pokrywają długie drewniane deski, które wizualnie podkreślają wzór szachownicy.

tanie mieszkania w Kopenhadze Bjarke Ingels Group

Wysokością Dortheavej odpowiada skali otoczenia. Blok delikatnie się zakrzywia, od strony południowej tworząc przestrzeń dla publicznego placu, a od północy zielony dziedziniec otwarty dla mieszkańców. Przez budynek przebiega istniejący wcześniej chodnik oraz ścieżka rowerowa.

To zrównoważona, bezpieczna i funkcjonalna architektura, która zapewnia to, czego potrzebuje każdy mieszkaniec – przestrzeń, światło i świeże powietrze.

W bloku znajduje się 66 mieszkań o powierzchni od 60 do 115 m², każde z balkonem od południa. Przez duże okna do środka wpada sporo światła, a dzięki wysokim na 3,5 metra sufitom apartamenty są bardzo przestronne. We wnętrzach, podobnie jak na zewnątrz, dominują proste materiały – drewno i beton w jasnych odcieniach.

Tanie mieszkania to architektoniczne wyzwanie ze względu na rygorystyczny budżet. Ograniczenia ekonomiczne często prowadzą do pewnych niedoborów, w Dortheavej udało nam się tego uniknąć i stworzyć wartość dodaną zarówno dla jednostek, jak i społeczności – tak komentuje realizację Bjarke Ingels, szef pracowni architektonicznej BIG.

według pracowni Bjarke Ingelsa tanie mieszkania w Kopenhadze Bjarke Ingels Group tanie mieszkania w Kopenhadze Bjarke Ingels Group tanie mieszkania w Kopenhadze Bjarke Ingels Group tanie mieszkania w Kopenhadze Bjarke Ingels Group według pracowni Bjarke Ingelsa według pracowni Bjarke Ingelsa według pracowni Bjarke Ingelsa według pracowni Bjarke Ingelsa
według pracowni Bjarke Ingelsa
Fot. Rasmus Hjortshoj, Bjarke Ingels Group

Tekst: AB

DESIGN