Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

10 najciekawszych modowych filmów i seriali, które możecie obejrzeć na Netflixie

O modowym świecie można mówić dużo. Najlepiej jednak zobaczyć go na własne oczy. Od krytyki konsumpcjonizmu, przez historię najważniejszego projektanta popkultury, po zaproszenie za kulisy pokazu Chanel – prezentujemy najciekawsze filmy i seriale o modzie, jak i z modą w tle, które można aktualnie obejrzeć na Netflixie.
.get_the_title().

1. „The True Cost”

Gigantyczny sektor, jakim jest branża mody, stworzył swego rodzaju przepaść między nadmuchanym luksusem a ludzkością.

Film dokumentalny „The True Cost” to obraz człowieka pazernego, który zbudował imperium pod pretekstem pomagania biednym krajom.

Wypchnięcie towaru na półki i chęć zysku są ważniejsze niż potrzeby człowieka. Globalizacja miała nam wszystkim przynieść korzyści: krajom rozwiniętym tańsze produkty, a krajom biednym – miejsca pracy. W rezultacie obserwujemy coraz to większy podział między kontynentami i ludźmi.

2. „Manolo: The Boy Who Made Shoes For Lizards”

netflix

Nie ma „Seksu w wielkim mieście” bez pary butów od Manolo Blahnika. Portret legendarnego projektanta obuwia to historia skromnego człowieka o wielkim talencie. Zaczynał jako dziennikarz w „L’Uomo Vogue”, a dopiero potem zajął się projektowaniem. Za radą Diany Vreeland skoncentrował się na butach. Dziś jego projekty noszą takie gwiazdy jak Anna Wintour, Rihanna i Naomi Campbell.

3. „Jeremy Scott – The People’s Designer”

netflix

Historia życia i kariery Jeremy’ego Scotta nie jest tak malownicza i wystrzałowa jak jego kolekcje. Dokument pokazuje drogę, którą projektant musiał przejść, aby dumnie stać w miejscu, w którym stoi dziś. Wychowywany na farmie w Missouri od zawsze wiedział, kim chce zostać. Mimo wielkiego zapału i szkicownika „przyklejonego” do ręki, Fashion Institute of Technology odrzucił jego podanie z powodu braku oryginalności, umiejętności artystycznych i kreatywności. To było jednak 20 lat temu.

Teraz Scott uznawany jest za najważniejszego projektanta popkultury.

Jest też pierwszym Amerykaninem, który przejął legendarną włoską markę.

4. „Franca: Chaos and Creation”

netflix

Franca Sozzani była redaktorką naczelną włoskiego „Vogue’a” przez prawie 30 lat. Kojarzy się z przekraczaniem wszelkich granic i skandalami. Była odważną kobietą, która nie bała się poruszać tematów tabu, takich jak rasizm, przemoc domowa czy uzależnienia.

Dokument wyreżyserowany przez jej syna, Francesco Carrozziniego, jest zapisem jego rozmów z matką.

5. „House of Z”

netflix

Moda ma ciemną stronę – mówi na wstępie Zac Posen, główny bohater filmu. Dokument nie skupia się wyłącznie na łatwej sławie, historii tworzenia kolekcji, zaglądaniu na backstage i każdorazowym sukcesie, który rozpoczyna moment zejścia z wybiegu ostatniej modelki.

Reżyserka, Sandy Chronopoulos, pokazała najdotkliwsze momenty jego życia, z wielką krytyką kolekcji i rodzinnym konfliktem na czele.

Czuję się szczęśliwy, że zaznałem też upokorzenia. To uczucie uczyniło mnie osobą silniejszą, wrażliwszą i myślę, że dzięki temu stałem się lepszym twórcą – komentuje w filmie Posen.

6. „Abstrakt: Sztuka designu”

Każdy odcinek serii o najciekawszych postaciach ze świata designu poświęcony jest innemu bohaterowi, wśród których znaleźli się m.in. scenografka Es Devlin, graficzka Paula Scher i Tinker Hatfield, legendarny designer Nike. Artysta ma na swoim koncie takie projekty jak Air Max 1 i Air Jordans III oraz kultowe buty Marty’ego McFly’a z „Powrotu do przyszłości”.

Idealny wybór dla fanów streetwearu.

7. „Minimalizm: Dokument o rzeczach ważnych”

W obliczu postępujących zmian klimatu jedną z konieczności staje się ograniczenie konsumpcji. Twórcy „Minimalizmu” zachęcają do refleksji nad liczbą kupowanych rzeczy. Zwracają też uwagę na coraz częstsze uzależnianie swojego szczęścia od stanu posiadania – ubrań, smartfonów i innych dóbr.

Tytułowy minimalizm jest próbą uwolnienia się tej od zależności i bardziej świadomego podejścia do życia.

8. „Dries”

netflix

Dries Van Noten już od ponad 25 lat zachwyca swoimi bogato zdobionymi kreacjami nie tylko prasę, ale także kobiety i mężczyzn na całym świecie. Jest jednym z najbardziej docenianych współczesnych kreatorów – w 2008 roku został okrzyknięty przez CFDA najlepszym międzynarodowym projektantem mody. Należy też do tak zwanej „Antwerpskiej Szóstki”. Pasję do mody odziedziczył w genach, bo zarówno jego ojciec, jak i dziadek byli krawcami. Film wyreżyserowany został przez Reinera Holzemera, który towarzyszył Van Notenowi z kamerą zarówno w jego atelier, jak i domu.

9. „7 Days Out”

Dokument prezentuje przygotowania do sześciu wyjątkowych wydarzeń w świecie sportu, gastronomii, kosmonautyki i mody. Twórcy zapraszają widzów na spektakularny pokaz kolekcji wiosna-lato 2018 Chanel w Grand Palais w Paryżu. Kamera towarzyszy zmarłemu w tym roku mistrzowi Karlowi Lagerfeldowi w pracy — od przymiarek, przez castingi, po ostatnie poprawki i wskazówki przed startem.

To jedyna w swoim rodzaju okazja, żeby poznać kulisy świata haute couture.

10. „American Crime Story: Zabójstwo Versace”

netflix

Trwa letni, słoneczny poranek. 15 lipca 1997 roku, na kilkadziesiąt minut przed dziewiątą, Gianni Versace wychodzi z willi Casa Casuarina przy Ocean Drive w Miami. Spokojnym krokiem zmierza w kierunku kiosku, w którym zaopatruje się w najważniejsze modowe i lifestylowe magazyny. Z „Vogue” i „Vanity Fair” pod pachą może w pełni rozpocząć kolejny dzień. Planowany przegląd prasy nie dochodzi jednak do skutku.

Gianni był ostatnią z pięciu ofiar seryjnego mordercy Andrew Cunanana, o którym opowiada serial.

Specyficzny klimat produkcji, który znakomicie odzwierciedla charakter epoki, miejsca i świata mody, jest godny pochwały. To nostalgiczna podróż do Miami lat 90. Kadry powalają precyzją i dosadnością kojarzącą się z kinem dokumentalnym, ale i malarskością na najwyższym poziomie.

Tekst: Paula Kierzek
Zdjęcie główne: kadr z serialu „American Crime Story: Zabójstwo Versace”

FASHION