Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

10 najlepszych dokumentów o modzie

Od kiedy The September Issue ujrzało świat dzienny, filmy dokumentujące backstage branży mody stały się gratką dla szerokiego grona wielbicieli tematu. Tym, którzy po doskonałym dokumencie „McQueen” pragną więcej inspiracji i kreatywnych doznań, polecamy 10 najlepszych filmów pokazujących świat mody z różnych, nie zawsze urzekająco pięknych, perspektyw.
.get_the_title().

1. „In Vogue: The Editor’s Eye”

Produkcja HBO to obowiązkowa pozycja dla wszystkich tęskniących za redakcją amerykańskiego Vogue’a. W przeciwieństwie do The September Issue, dokument pokazuje sporo historii mody XX wieku, głównie dzięki zdjęciom i wspaniałym opowieściom byłych i obecnych redaktorów najważniejszego magazynu w branży. Grace Coddington, Hamish Bowles, Tonne Goodman i wielu innych pokazuje świat Vogue’a przez pryzmat 120 lat, które ukształtowały nie tylko prasę, ale również wybitne jednostki, które stały się częścią historii mody.

2. „Diana Vreeland: The Eye Has To Travel”

Mówiąc o wybitnych jednostkach w historii prasy i mody w ogóle, nie można nie wspomnieć o jednym z najbardziej inspirujących i kreatywnych dokumentów o najważniejszej redaktorce XX wieku.

Diana Vreeland była osobowością, która wpłynęła na to, jak w późniejszych dekadach była postrzegana rola redaktorów mody.

Konkretna i charyzmatyczna indywidualistka, która kreowała przestrzeń wokół siebie tak, jak nie potrafił nikt inny. Fascynujący dokument o Vreeland pokazuje dekady, kiedy moda nabierała na znaczeniu i przywołuje wspomnienia świata, który dzisiaj wydaje się odległą rzeczywistością.

3. „Franca: Chaos and Creation”

Kolejny dokument o redaktor naczelnej magazynu Vogue, tym razem edycji włoskiej. Franca Sozzani zdołała zrobić to, czego nie udało się żadnemu innemu wydaniu tego magazynu. Stworzyła z niego artystyczną, kreatywną i przejmującą platformę, w której moda nie była oderwana od tego, co dzieje się wokół niej.

Pod względem wizualnym Vogue Italia był najważniejszą edycją, poruszającą trudne kwestie polityczne, ekologiczne i społeczne.

Dokument filmowany przez syna Franci na krótko przed jej śmiercią w 2016 roku to bardzo intymny obraz jednej z najlepszych współczesnych redaktorek mody.

4. „The Gospel According to André”

André Leon Talley to podopieczny Vreeland i amerykańskiego Vogue’a w jednym. Do tego duetu dodać można jeszcze Karla Lagerfelda, z którym wielka osobowość mody zdążyła zaprzyjaźnić się już od pierwszego przeprowadzonego wywiadu. Historia życia André jest poruszająca, wzruszająca, pełna cudownych momentów, w których marzenia naprawdę się spełniają, ale także smutnych chwil, które, jak się okazuje, dotyczą każdego, nawet tych, którzy są na samym szczycie.

5. „Bill Cunningham New York”

Kolejna wielka „mała” postać, tym razem niezwiązana tylko i wyłącznie z Vogue, a współpracująca z prasą na całym świecie.

Bill Cunningham był pierwszym ulicznym fotografem, który ze street style czerpał więcej przyjemności niż z blichtru i sławy.

Dokument pokazuje niezwykle skromnego człowieka, który dla swojej pasji poświęcił całe życie i pozostał jej wierny do samego końca.

6. „Dior and I”

To bez wątpienia jeden z najważniejszych filmów dokumentujących modę. Z założenia powstał po to, aby pokazać pierwszą kolekcję Rafa Simonsa dla domu mody Dior. Ostatecznie odkrywa rąbka tajemnicy na temat presji i tytanicznej pracy wielkich nieobecnych, czyli krawcowych, które haute couture znają dosłownie od podszewki. Doskonały i wzruszający film, uczciwie pokazujący proces tworzenia kolekcji wraz ze wszystkimi, dobrymi i złymi, aspektami.

7. „First Monday in May”

Jeszcze jedna wielka produkcja, w której Anna Wintour gra pierwsze skrzypce.

Met Gala co roku zdobywa coraz większy poklask i rozgłos, stając się najważniejszym wydarzeniem w branży.

Film pokazuje proces przygotowań do gali, w której wszystko musi być dopięte na ostatni guzik. Nie ma miejsca na pomyłkę, bo impreza sygnowana jest nazwiskiem bezkompromisowej redaktor naczelnej. Met Gala skupia crème de la crème całego show-biznesu i jest najlepszym dowodem na to, że moda i sztuka mają ze sobą wiele wspólnego.

8. „The Tents”

Namioty to nieodłączny element nowojorskiego Tygodnia Mody. Film dokumentuje backstage najważniejszego wydarzenia w sezonie i pokazuje drogę, jaką przebył Nowy Jork, aby stać się jedną ze światowych stolic mody. Oda do amerykańskich projektantów i do wydarzenia, które w swoim rozmachu nie ma niemal żadnych granic.

9. „Mademoiselle C”

Tak się składa, że o redaktorach różnych edycji Vogue’a można by zrobić wiele fascynujących filmów dokumentalnych. Była naczelna Vogue Paris, Carine Roitfeld urzeka wyjątkowym, oczywiście prawdziwie francuskim, stylem, mocnym charakterem i niesamowitym wyczuciem tego, co jest najbardziej pociągające we współczesnej branży mody. Przyjaciółka wszystkich wpływowych projektantów sama stała się osobowością, która potrafi otworzyć wszystkie drzwi. Czekamy jeszcze na film o Annie Dello Russo, która już dawno powinna dołączyć do grona redaktorów z biograficznym dokumentem na koncie.

10. „The True Cost”

Dokument kontrastujący ze wszystkimi powyższymi.

Pokazuje największe tabu świata mody, czyli cenę, jaką płaci każdy z nas za machinę, która dawno pozbyła się hamulców bezpieczeństwa.

Era fast fashion to era szybkiego wyniszczania środowiska, prawa pracy i podstawowych praw człowieka. To film, którego nie wolno pominąć, jeśli chce się mieć pełny obraz współczesnej branży mody.

Tekst: MW

FASHION