10 najsłynniejszych pokazów mody w historii
W ciągu roku na świecie odbywa się ponad kilkaset pokazów, ale tylko nieliczne z nich przechodzą do historii. Projektanci i masa współpracujących z nimi osób tygodniami przygotowują kolekcje, jak i samo miejsce, w którym odbędzie się show, aby wydarzenie utkwiło w pamięci widzów na zawsze. Do wybitnych twórców, którym się to udało, należą m. in. McQueen, Galliano, Lagerfeld, Gaultier czy Owens. Projektanci rozumieli potencjał pokazu, który swojej funkcji nie ograniczał do platformy sprzedającej ubrania. Tworząc wielowymiarowe doświadczenia z elementami tańca, muzyki i filmu, wyznaczyli standard teatralnych widowisk, które mamy przyjemność dziś oglądać. Prezentujemy 10 pokazów mody, które najbardziej zapadły nam w pamięć:
1. Gianni Versace, jesień/zima 1991
Ciężko wybrać najbardziej spektakularny pokaz lat 90. ale z pewnością jeden z nich należy do Gianniego Versace. Prezentując w 1991 roku swą jesienną kolekcję, posłał na wybieg 4 wielkie supermodelki tamtego okresu – Lindę Evangelistę, Cindy Crawford, Naomi Campbell i Christy Turlington.
Piękności krocząc uwodzicielsko ramię w ramię, śpiewały „Freedom! ’90” George’a Michaela.
2. Thierry Mugler, jesień/zima 1995
Sposób, w jaki została zaprezentowana kolekcja Muglera na jesień/zimę 1995, do dziś budzi ogromny zachwyt.
Na wybiegu znalazły się m.in. Eva Herzigova, Claudia Schiffer, Jerry Hall, Amber Valletta, Shalom Harlow, Veruschka i Carmen Dell’Orefice (już wtedy była najstarszą pracującą modelką). Kolekcja, która wciąż jest różnie oceniana, pełna była lateksu, bardzo wysokich kozaków i przede wszystkim gorsetów.
3. Dior, Haute Couture wiosna/lato 1998
W karierze Johna Galliano wiele razy można było podziwiać coraz bardziej szokujące i spektakularne widowiska. Na potrzeby pokazu kolekcji haute couture z 1998 roku projektant zaprosił widzów do operowego świata fantazji, organizując pokaz na schodach głównych gmachu historycznej paryskiej opery Palais Garnier.
Był to szczyt dramaturgicznych możliwości Brytyjczyka – orkiestra, tancerze tango i dziesiątki statystów przebranych za postacie z najważniejszych światowych oper.
4. Alexander McQueen, wiosna/lato 1999
Alexander McQueen jest jednym z największych wizjonerów mody w całej jej historii. W zestawieniu przedstawiamy tylko dwa ze wszystkich jego pokazów, z których każdy był prawdziwym dziełem sztuki.
Projektant na letnim pokazie kolekcji w 1999 roku dał widzom show, jakiego świat dotąd nie widział.
Dwa roboty umiejscowione na wybiegu malowały sukienkę modelki Shalom Harlow, która kręciła się pomiędzy nimi na specjalnej platformie.
5. Fendi, wiosna/lato 2007
Spektakularnym pokazom często towarzyszą spektakularne miejsca. Tak było w przypadku letniej kolekcji Fendi na rok 2007 – w wybieg została przemieniona część Wielkiego Muru Chińskiego. Pozwolić na to mógł sobie jedynie Karl Lagerfeld, który już wtedy był dyrektorem kreatywnym domu mody.
Inwestycja wyniosła ponad 10 milionów dolarów i zajęła lata planowania.
6. Pierre Cardin, wiosna/lato 2008
Pokaz letniej kolekcji Pierre Cardin odbył się na pustyni Mingsha Mountain w Chinach. Wybieg wił się między wydmami, a temperatura sięgała kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Historyczny Jedwabny Szlak, który stał się wybiegiem dla modelek, był niegdyś głównym szlakiem handlowym Azji.
Przemaszerowało po nim ponad 200 modeli i modelek ubranych w jedwabne kreacje, a na widowni zasiadło aż 200 tysięcy osób.
7. Alexander McQueen, wiosna/lato 2010
Drugim pokazem McQueena znajdującym się w zestawieniu jest ostatni, który odbył się za życia genialnego projektanta. Była to kolekcja wiosenno-letnia na rok 2010. Wielkie show otworzyła Polka, Magdalena Frąckowiak.
Modelki wyglądały, jak kosmitki; ich mieniące się kreacje przypominały pancerze przedziwnych stworzeń – robaków czy potworów z głębin.
McQueen po raz kolejny udowodnił modowej branży, że nie ma sobie równych.
8. Rick Owens, wiosna/lato 2014
Czy to wydmuchiwanie kolorowych smug dymu zasnuwającego wybieg, czy też dosłowne przywiązanie modeli do pleców innych modeli.
Te dziwaczne, często wręcz niesamowite koncepcje projektanta stały się jego wizytówką.
Do paryskiego pokazu wiosna–lato 2014 zaangażował zespół tańczący step. Zaprezentowali oni mieszaninę wojskowego drylu i cheerleadingu rodem z historycznie czarnych szkół wyższych i uniwersytetów. Owens te pomijane performance przedstawił zupełnie nowej publiczności, podejmując wysiłek na rzecz obalenia przestarzałych stereotypów kulturowych.
9. Fendi, jesień/zima 2016
Tłem pokazu kolekcji haute couture na 90-lecie Fendi była fontanna di Trevi, która symbolem miasta stała się między innymi dzięki Felliniemu. Sam pokaz był rzymski do szpiku kości, magiczny w najwyższym stopniu – olśniewały modelki, miejsce i oczywiście stroje.
Karl Lagerfeld po raz kolejny udowodnił, jak dobrze czuje i rozumie świat luksusu.
10. Chanel, jesień/zima 2019
Tak, jak w przypadku McQueena, ciężko wybrać jeden najbardziej zapadający w pamięć pokaz Chanel. Śmierć Karla Lagerfelda wstrząsnęła światem mody w stopniu, którego nie da się opisać słowami. Po 36 latach przyszła pora na objęcie historycznego domu mody przez innego projektanta. Wybór padł na Virginie Viard. Nowa dyrektor kreatywna stanęła na wysokości zadania, a zimowa kolekcja przekonała do siebie wiernych fanów luksusowej marki. Na pokazie znalazły się wszystkie muzy zmarłego mistrza.
Mimo pięknego show, na widowni, jak i na wybiegu polały się łzy.
Tekst: Paula Kierzek
Zdjęcie główne:Gucci fall/winter 2018/fot. steemit.com