Ananasowa skóra w polskich produkcjach. Oto 5 polskich marek, które tworzą z Piñatexu®

Czas wykorzenić ze świadomości stereotyp, że polskie marki, które tworzą ekologicznie, praktycznie nie istnieją albo trzeba się dobrze naszukać, aby cokolwiek znaleźć. To mit! Polscy projektanci idą z duchem czasu i wprowadzają do mody rozwiązania w duchu zrównoważonego rozwoju.
.get_the_title().

Piñatex® to wegańska alternatywa dla skóry tworzona z liści ananasa. Formuła, którą opracowała dr Carmen Hijosa, wykorzystuje odpady z uprawy tego owocu, z których później pozyskuje się włókna. Produkcja jest w pełni ekologiczna, nie wymaga użycia chemikaliów ani pestycydów. Biomasa pozostała po produkcji Piñatexu® może być wykorzystywana jako nawóz do upraw. Materiał jest w pełni biodegradowalny i trzeba przyznać, że nieźle namieszał na rynku modowym. Obecny jest również w Polsce.

Przedstawiamy 5 rodzimych marek, które wykorzystują Piñatex®:

1. Bohema Clothing

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez THE RAW VIBE OF PLANTS (@bohemaclth)

Bohema Clothing to marka obuwnicza, która uchodzi za pierwszy brand tworzący z tego materiału w Polsce. Wszystko odbywa się w małym zakładzie w Kolbuszowej na Podkarpaciu. Bohema Clothing wykorzystuje Piñatex® do produkcji klasycznych modeli, mając na uwadze także bieżące trendy. W ich kolekcji znajdziemy ponadczasowe botki, workery, szpilki, a także królujące w ostatnim sezonie klapki rodem z lat 90. czy masywne buty a la martensy.

Bohema idzie dalej w poszukiwaniu ekologicznych opcji, biorąc na warsztat skóry z jabłek oraz z kaktusa.

Ciekawą propozycją dla klientów jest możliwość pozbycia się podeszw, jaką oferuje sklep. Marka proponuje, by po zużyciu się butów odesłać jej podeszwy, które zostaną poddane recyklingowi, a w zamian za to klient otrzyma zniżkę.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez THE RAW VIBE OF PLANTS (@bohemaclth)

2. Marii Aneett

mariianeett.com

Marii Aneett to piñatexowe dodatki projektowane w Barcelonie, a produkowane w Europie. W swoich social mediach marka się tym przesadnie nie chwali (a szkoda!), że za jej konceptem stoi polska projektantka Klaudia Kasińska, a rzeczy wytwarzane są w polskich pracowniach. W kolekcji tej marki znajdziemy plecaki, nerki, torebki i kosmetyczki. Choć w Polsce marka nie jest szczególnie rozpoznawalna, to warto chociażby dla samej inspiracji sprawdzić ich Instagrama, bo jest niezwykle estetyczny!

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez MARII ANEETT Official (@mariianeett_official)

3. Alicja Getka Lab

shop.alicjagetka.com

Alicja Getka Lab to miejsce, które dostrzegło zmieniające się gusta kupujących, oferując produkty zarówno ze skóry wegańskiej, jak i naturalnej, by zadowolić obie grupy konsumentów. Ekologiczna linia “Ananas Line” to etui, torebki i portfele z Piñatexu® o minimalistycznych krojach ręcznie wykonywane na Starym Mokotowie. Stacjonarnie można dostać ich produkty w sklepie na ul. Króżańskiej 8 w Warszawie.

shop.alicjagetka.com

4. Alexandra K

alexandrak.co

Alexandra K to marka, która już od 6 lat istnieje na polskim rynku i specjalizuje się w wegańskich akcesoriach docenianych i sprzedawanych w butikach na całym świecie.

To właśnie torebkę tej polskiej marki brytyjskia PETA – organizacja walcząca o prawa zwierząt – wybrała na prezent dla księżnej Meghan Markle.

Dodatki od Alexandra K to przede wszystkim bardzo elegancki, luksusowy design. Tutaj argument, że rzeczy ekologiczne są nudne, a nowa kolekcja równa się mały wybór byłby bardzo nietrafiony. Ostatnio Alexandra K weszła we współpracę z marką znanej blogerki modowej Maffashion – Eppram.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Alexandra K (@alexandrak.co)

5. Skos Modern

SKOS/ facebook.com

Skos Modern to wisienka na torcie, bo tym razem jest to firma zajmująca się wyposażeniem wnętrz.

Jej ideą jest oszczędzanie tego, co już zostało wyprodukowane i dawanie temu szansy na nową przyszłość.

Pracownia zajmuje się odnawianiem starych, PRL-owskich mebli, nadając im nowe życie i nowoczesny charakter. Właśnie dlatego postanowiła w swoich przeróbkach wykorzystać również Piñatex®. Co z tego powstało? Charakterystyczny dla czasów PRL-u model fotela “366” Józefa Chierowskiego cały w złocie.

Zdjęcie główne: Bohema Clothing/ Skos Modern/Alicja Getka Lab
Tekst: Patrycja Mrówka

FASHION