Dlaczego w modzie tak długo trwa grzybowy trend?

Nadruki grzybów i grzybowe motywy to moda, która trwa co najmniej od wiosny 2021 roku.
.get_the_title().

Mimo,że w modzie wszystko dość szybko przychodzi i odchodzi, grzyby obecne są w kolekcjach wielu marek od ponad roku. A nawet jest ich nawet coraz więcej i stały się główną inspiracją wielu projektantów. Sam motyw to jednak nie wszystko, moda na grzyby jest znacznie bardziej rozbudowana – popularna jest chociażby wegańska skóra z grzybów.

Grzyby były widoczne na ostatnim Tygodniu Mody w Nowym Jorku.

Projektanci Laura Kim oraz Fernando Garcia odeszli od charakterystycznego dla nich minimalizmu, aby zaprezentować kolekcję wypełnioną grzybowymi nadrukami na wszystkim – od asymetrycznych spódnic, przez jedwabne sukienki, po masywne kardigany.

Główną inspiracją projektantów była ucieczka – ta fizyczna, jak i metafizyczna.

Brandon Maxwell

Grzyby można znaleźć również w kolekcjach Rodarte. Siostry Mulleavy zaprezentowały dwie zwiewne balonowe sukienki i peleryny w pastelowych kolorach z ręcznie malowanymi kolorowymi grzybami, które stworzyła ich mama. Z kolei kolekcja Brandona Maxwella przeniosła grzybowe inspiracje na jeszcze wyższy poziom – jego kreacje mają wyjątkowe kształty, które przypominają grzyby, gdzie kobiece nogi pełnią funkcję trzonu. Oprócz tego w kolekcji Maxwella znajdziecie swetry i T-shirty z grzybowymi nadrukami oraz metaliczne i psychodeliczne motywy inspirowane latami 70.

Stella McCartney również pokochała grzyby. Ją z kolei zainspirowały dźwięki, które wydają, gdy rosną.

Dźwięki te można uchwycić dzięki zastosowaniu specjalistycznych mikrofonów. Projektantka zachwyciła się też materiałem, który powstaje z grzybów – stworzyła z niego nową wersję swojej kultowej torebki Icon. – To, co dziś widzisz na wybiegu, to świadomy przemysł modowy jutra – podsumowała Stella McCartney.

Paul Smith

Grzyby zawładnęły nie tylko pokazami – pełno jest ich na TikToku czy Instagramie, co pokazuje, że ludzie faktycznie pokochali ten motyw.

Dlaczego nagle grzyby zyskały tylu zwolenników? Przede wszystkim przypominają nam one o dzieciństwie, leśnych wyprawach i świecie fantazji, chociażby tym, który znamy z ‘Alicji w Krainie Czarów’. Podczas pandemii wszelkie formy eskapizmu stały się jeszcze bardziej popularne, a potrzebne. Chętnie uciekaliśmy do innych, alternatywnych i lepszych światów. Sama forma grzyba przywodzi również na myśl świat przyrody, który tak bardzo doceniliśmy, a jego kształt i wizerunek jest znacznie bardziej funky niż chociażby kwiat, który od wielu sezonów pojawia się regularnie co wiosnę.

Rodarte

Grzyby to również nawiązanie do lat 60. i 70., które od dawna inspirują artystów. Wśród pokolenia Z ten okres też jest dość modny i często odwołuje się ono do niego chociażby w filmikach na TikToku.

Grzyby to nie tylko trend modowy – ich zalety zdrowotne również stają się coraz bardziej popularne.

Modne są kremy z dodatkiem grzybów reishi czy mieszanka kawy z chagą pita na lepszą odporność. Jeśli ciekawią was inne zastosowania grzybów, nie tylko te w modzie, przeczytajcie nasz artykuł im poświęcony.

Zdjęcie główne: Rodarte/ Dimitrios Kambouris/ Getty Images
Tekst: Marta Zinkiewicz

FASHION