Korzystasz z bezpłatnych zwrotów? Pomyśl o środowisku
Niemal każdy większy sklep lub koncern odzieżowy może pochwalić się polityką bezpłatnych zwrotów.
Czy w dobie kryzysu ekologicznego, do którego przemysł mody przyczynia się w ogromnym stopniu, rzeczywiście jest się czym chwalić?
Bezpłatne zwroty są wygodne dla klienta. Dzisiaj, kiedy e-commerce odgrywa wiodącą rolę w sukcesie międzynarodowego lub lokalnego brandu, trudno nie robić wszystkiego, aby zatrzymać konsumenta przy sobie. Polityka bezzwrotnych zwrotów jest kusząca i sprzyja zwiększeniu sprzedaży. Kto raz zamówi, temu trudniej oddać — każdy zna to z własnego doświadczenia. Klient jest zadowolony, właściciel marki jest zadowolony, więc dlaczego w ogóle warto poruszać ten temat?
Polityka bezpłatnych zwrotów nie zawsze kończy się happy endem, czyli zachowaniem produktu przez konsumenta. Spora liczba klientów korzysta ze swojego prawa i zwraca towar do magazynu. To z kolei generuje szkody dla środowiska, które przybierają na skali, kiedy przyjrzymy się problemowi w globalnych proporcjach.
Co dokładnie działa na niekorzyść ekologii w polityce bezpłatnych zwrotów? Cały łańcuch, który, tak jak produkcja, pozostawia za sobą spory ślad węglowy oraz chemikalia, które przenikają do środowiska. Transport, opakowania oraz proces przywrócenia towaru do stanu nowości. Co to znaczy?
Produkty od klientów wracają do sklepu w bardzo różnym stanie. Niektóre nie są nawet odpakowane, inne jednak wymagają prania, chemicznego czyszczenia, prasowania, suszenia i ponownego zapakowanie w kolejną partię zazwyczaj plastikowych opakowań.
To wszystko ma pośredni lub bezpośredni wpływ na środowisko.
Statystyki pokazują, że w samych Stanach Zjednoczonych jedna trzecia przychodu sklepu zostaje utracona na rzecz napływających zwrotów. Przekłada się to na równowartość śmieci produkowanych rocznie przez 5 milionów ludzi. Bezpłatne zwroty są przywilejem, ale dobrze jest korzystać z nich tylko wtedy, kiedy naprawdę zachodzi taka potrzeba. Warto poczekać w przymierzalni 10 minut po to, aby ratować środowisko.
Tekst: Malwa Wawrzynek