Lekkowear, czyli polskie maski, które można lekko nosić!
Maseczki i chusty ochronne na dobre zadomowiły się już w naszej codzienności. Pochodząca z Wrocławia marka Lekko wie, że odpowiednie parametry produktów ochronnych są naprawdę istotne, ale jednocześnie ma też świadomość, że to nie wystarczy – abyśmy je chętnie nosili, muszą być nie tylko wygodne i funkcjonalne, ale też estetyczne.
Dlatego też w portfolio Lekko nie brakuje dizajnerskich maseczek i chust, które sprawią, że poczujecie się bezpiecznie i komfortowo.
Z Adamem, jednym z założycieli Lekko, rozmawiamy między innymi o tym, co było impulsem dla powstania marki i co wyróżnia jej produkty, a także, co zamierza wypuścić na rynek w najbliższym czasie.
F5: Kto stoi za marką Lekkowear? I jak to się wszystko zaczęło?
Adam: Zanieczyszczenie powietrza to ogromny problem, który jest ignorowany. Ludzie duszą się, kaszlą, zanieczyszczenie skraca ich życia. Mimo to bez specjalnego sprzeciwu akceptują fakt, że powietrze w wielu regionach jest wręcz trujące.
Utarły się powiedzenia, że „Powietrze na Śląsku jest dobre, ale trzeba je najpierw przegryźć” albo że „Polacy to naród o stalowych płucach”. Serio? Czy naprawdę tak chcemy żyć?
Diana, Przemek i ja (Adam – przyp. red.) znamy się od kilku lat i żyjemy w centrum Wrocławia. Ale to, co spędza nam sen z powiek – a tak właściwie powoduje łzawienie oczu – to smog. Odkąd mamy dzieci, uważniej śledzimy dane ze stacji pomiarowych. Zaniepokoiliśmy się faktem, że pomimo wyraźnie przekroczonych norm oraz coraz większych dowodów na temat szkodliwości zanieczyszczeń na nasze zdrowie, tak niewiele się dzieje w kierunku poprawy tego stanu. Będąc sąsiadami, w ramach eksperymentu założyliśmy na końcówkę od odkurzacza kawałek białego materiału – testując na tarasie jakość powietrza w naszej okolicy. Zmotywowani tym, co zobaczyliśmy na tym kawałku materiału, który zrobił się niemal czarny, zainwestowaliśmy w oczyszczacze powietrza. Następnie dokupiliśmy także personalne czujniki zanieczyszczenia.
W 2017 roku, kiedy jakość powietrza była na tyle zła, że zaczęła być niebezpieczna dla zdrowia, postanowiliśmy się chronić we własnym zakresie i spróbować masek antysmogowych dla siebie oraz naszych dzieci. Okazało się, że dawały wątpliwą ochronę i były dalekie od oczekiwań pod względem wyglądu i komfortu. Jeśli były w nich zamontowane skuteczne filtry, to zniechęcały do noszenia. Jest wiele inicjatyw, które mają poprawić jakość powietrza, ale zajmuje to strasznie dużo czasu. Chcieliśmy działać i to szybko. Wtedy powstała idea stworzenia masek będących akcesorium odzieżowym – eleganckim, stylowym, wygodnym do noszenia i zachęcającym swoim wyglądem. Ta idea przerodziła się w Lekko.
Jak powstają projekty Waszych szali i masek ochronnych? Jak i gdzie powstają Wasze produkty?
Naszym mottem jest: „nawet najlepsza maska nie chroni, jeśli nie chce się jej nosić“. Aby maska ochronna działała i była skuteczna, musi stać się czymś więcej. Rozwiązaliśmy ten problem, wykorzystując formę znaną z garderoby. Od wieków ludzie na pustyni wykorzystywali chusty i bandany do osłaniania twarzy – to bardziej naturalne i łatwiejsze do zaakceptowania.
To była podstawa stworzenia poręcznego szala wyposażonego w najlepszy dostępny system filtracji, a dodatkowo chroniącego przed zimnem i wiatrem. Ostatecznie wybraliśmy formę chusty, której elegancki styl pasuje do codziennego ubioru i sprawdzi się w każdej sytuacji. Ważna była dla nas także wygoda użytkowania – minimalizowaliśmy opory oddychania, testowaliśmy różne parametry filtrów, sprawdzaliśmy rozmaite sposoby zakładania. Analizowaliśmy anatomię i mechanikę oddychania, aby opracować odpowiednią konstrukcję chusty i jak najszczelniejszy system filtracji, który dopasowuje się do twarzy. Następnie zbudowaliśmy niezliczoną ilość prototypów, a po wielu miesiącach powstała finalna wersja, którą wdrożyliśmy do produkcji.
Po dziewięciu miesiącach od wprowadzenia pierwszego modelu chusty na rynek powstała druga wersja z nowym systemem szczelności skonstruowana w trzech rozmiarach. Tworząc kolejne rozwiązania, mamy na celu poprawę komfortu użytkowania, a także skuteczności ochrony. Otwarcie rozmawiamy z naszymi użytkownikami, którzy chętnie dzielą się swoimi spostrzeżeniami i uwagami, co przekłada się na nowe pomysły, a następnie na następne cykle projektowe.
W kolejnym etapie zaprojektowaliśmy lżejszą formę na lato, która pozwolą chronić użytkowników nie tylko przed zanieczyszczeniami, ale też alergenami uprzykrzającymi nam życie – także w trakcie biegania czy jazdy na rowerze. W ten sposób powstała ultralekka forma maseczki pod nazwą pureAir, która świetnie sprawdza się nie tylko podczas letnich temperatur, ale także podczas uprawiania lekkiego sportu, w sklepie czy w komunikacji miejskiej. Projektując, chcieliśmy uzyskać wrażenie „nagiej twarzy” i łatwego oddychania, zachowując jednocześnie maksymalny poziom szczelności i dopasowania do twarzy. System pasków pozwala ją założyć na uszy lub zapiąć z tyłu głowy. Dodatkowo niska waga i możliwość zawieszenia jej na szyi sprawia, że można ją mieć cały dzień przy sobie, a w razie potrzeby jednym ruchem założyć na twarz.
Każdy z naszych produktów opracowujemy autorsko od podstaw. Przy każdym także wykorzystujemy zaawansowane narzędzia do projektowania 3d, wycinania czy drukowania indywidualnych elementów.
Z jakich materiałów powstają Wasze produkty?
Choć prawie wszystkie maseczki dostępne na rynku są robione najniższym kosztem w Chinach, my od początku myśleliśmy o marce całkowicie polskiej działającej w oparciu o lokalne zasoby i wiedzę.
Postawiliśmy na stworzenie polskiej produkcji i wysokiej jakości materiały od polskich dostawców. To przekłada się na jakość końcowego produktu.
Chusty zostały zaprojektowane z myślą o sezonie jesienno-zimowym (smogowym) i wykonywane są z 100 proc. bawełny od polskich dostawców, która dodatkowo pozwala zatrzymać ciepło, ogrzewając twarz i szyję. Maski w wersji letniej zostały wykonane z siateczki poliestrowej o dużych oczkach, aby uzyskać możliwe najmniejsze opory oddychania i przewiew powietrza. Do tego posiadają pianki z pamięcią kształtu oraz wycinane laserowo profilowane wkładki zabezpieczające szczelność konstrukcji.
Jakie zabezpieczenie dają Wasze maski?
Każda maska i chusta wyposażona jest w najwyższej jakości certyfikowane filtry od najlepszego europejskiego producenta testowane przez renomowane amerykańskie laboratoria Nelson Labs. Testowaliśmy różne materiały filtrujące dostarczone przez wybranych producentów w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy w Łodzi. Finalnie wybraliśmy ten ze względu na najlepsze parametry skuteczności filtracji i łatwości oddychania. W każdej masce i chuście standardowo montowane są filtry wymienne N95, zapewniające optymalną ochronę przy relatywnie niskich oporach oddychania. Można w nich także montować zamiennie filtry N99. Te filtry to już ochrona dla najbardziej wymagających. W filtrach znajdują się jednokierunkowe zawory wydechowe, przez co dwutlenek węgla i para wodna z wydychanego powietrza jest sprawnie odprowadzana na zewnątrz.
Jak działa i na czym polega system szczelności Opti Form?
Każdy człowiek jest inny, a jego twarz ma własne, niepowtarzalne kształty. Podczas projektowania wykorzystaliśmy badania anatomiczne, modelowanie komputerowe i testy wykonane w specjalnych komorach oraz próby z użytkownikami. Dzięki temu opracowaliśmy uniwersalny system dopasowujący się sam do twarzy. Zestaw profilowanych pianek osadzonych na lekkim stelażu tworzy ramę, dodatkowo wspieraną miękką wkładkę przy nasadzie nosa.
Całość po założeniu miękko dopasowuje się do twarzy, jednocześnie gwarantując szczelność filtracji, nie powodując dyskomfortu ani ucisku na głowę, co jest typowe dla takich rozwiązań. Można to porównać zasadą działania do podeszwy w butach sportowych, która dopasowuje się do stopy i pracuje podczas chodzenia.
Wiele osób ma problem z noszeniem maski w okresie letnim – jak działają Wasze maski latem? Do tego dochodzi też problem parujących okularów… Jak wygląda filtrowanie powietrza w przypadku Waszych produktów?
Ultralekka konstrukcja, siateczka z dużymi oczkami o dużej przepustowości i filtry o niskich oporach oddychania sprawią, że ktoś, kto nosił już jakiekolwiek maski, poczuje znaczną różnicę – zwłaszcza latem. Tak naprawdę poza filtrem nic więcej nie tworzy dodatkowych oporów. Wycinane laserowo wstawki profilujące oraz dodatkowa miękka pianka nosowa uszczelnia górną krawędź maski, a para wodna z wydychanego powietrza kierowana jest przez zawór na zewnątrz, co nie powoduje parowania okularów. Jedyne, na co należy zwrócić uwagę, to fakt, że duże, masywne, nisko schodzące oprawki mogą kolidować z górną krawędzią maski. Dlatego najlepiej najpierw sprawdzić maskę i jej dopasowanie przy swoich okularach.
Czy Wasze maski oraz chusty można nosić podczas uprawiania sportu, podczas jazdy na rowerze lub hulajnodze?
Chusta dostępna w sezonie 2019/2020 była zaprojektowana na sezon jesienno-zimowy i ma chronić nie tylko przed smogiem, ale także wiatrem oraz zimnem. Taka charakterystyka powoduje, że nadaje się raczej do spacerów i rekreacyjnej jazdy na rowerze.
Zupełnie inaczej jest w przypadku maseczki, która została zaprojektowana dla jak najwyższego komfortu w lecie i swobody oddychania. Nadaje się nawet do biegania i intensywnej jazdy na rowerze.
Podobne parametry zapewniające swobodę oddechu z zachowaniem najwyższego stopnia filtracji i szczelności będzie miała najnowsza kolekcja chust planowana na jesień 2020.
Jakich nowości możemy się spodziewać na jesień 2020? Pandemia chyba jeszcze nie odpuści, więc każda innowacja jest mile widziana…
Właśnie zadebiutował produkt, na który nasi klienci długo czekali – maska pureAir w wersji KIDS dla dzieci i młodzieży.
W najbliższych miesiącach mamy zaplanowane premiery kilku nowych akcesoriów, które będą dość innowacyjne – linię produktów zabezpieczonych drobinami srebra działającymi bakterio- i wirusobójczo oraz lżejszą wersję chusty filtrującej.
Chcemy połączyć technologię z modą i tworzyć akcesoria, które chronią zdrowie, informują użytkownika o stanie powietrza oraz mierzą podstawowe parametry oddechowe, ułatwiając ludziom funkcjonowanie na co dzień w mieście.
Dlatego w planach mamy wprowadzenie nowych produktów ze wbudowaną elektroniką i czujnikami, która pozwoli użytkownikom w sposób świadomy i skuteczny zadbać o swoje zdrowie. Pracujemy nad tym konceptem od początku istnienia firmy i będzie to jedna z najważniejszych premier tego roku dla naszej firmy, ale więcej szczegółów zdradzimy już przed samym startem 🙂
Maski stały się częścią naszej codzienności. Naszym celem jest, aby były na tyle inteligentne, żeby informowały nas o potrzebie ochrony, a jednocześnie na tyle wygodne i stylowe, abyśmy z przyjemnością chcieli z nich korzystać.