Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Nowe Subkultury: FOODIE

Ich konta na Instagramie to przegląd artystycznych zdjęć jedzenia i dokumentacja podróży kulinarnych. Kim są FOODIE? Sprawdźcie w naszym projekcie 'Nowe Subkultury', który stworzyliśmy we współpracy z fotografką Zuzą Krajewską.
.get_the_title().

Czy dawne subkultury mają współczesne odpowiedniki? Postanowiliśmy to sprawdzić – w tym celu ruszyliśmy na ulice Warszawy i przeprowadziliśmy badania w terenie. Do współpracy zaprosiliśmy charakteryzującą się wrażliwym społecznie okiem fotografkę Zuzę Krajewską, która razem z nami odwiedzała skateparki, warszawskie imprezy i mieszkania naszych bohaterów. Okazuje się, że nie istnieją już twarde podziały rodem z lat 90. Młodzi, za pośrednictwem internetu – za pomocą określonej estetyki, hasztagów i podejścia do popkultury – tworzą grupy bardziej rozmyte, które nie wykluczają się wzajemnie. Nadaliśmy każdej z nich autorską nazwę. Oto nowe subkultury według F5.

FOODIE

Gotowanie zyskało status sztuki, a smakowanie stało się sposobem na życie ludzi na całym świecie. Foodies jeśli sami nie gotują wymyślnych dań, podanych w malarski wręcz sposób, zwiedzają świat kierowani kubkami smakowymi.

Ich Instagramy i blogi to nie tyle zbiór przepisów, co raczej przegląd apetycznie wyglądającego jedzenia, dokumentacja dalszych i bliższych podróży kulinarnych, wybór najmodniejszych i najciekawszych restauracji i kawiarni.

Świat widziany ich oczami cudownie smakuje i pięknie wygląda. Slow life w ich wydaniu to poranki spędzane w kawiarniach, długie, spokojne kolacje w restauracjach serwujących fine dining i godziny spędzane na lokalnych targach w poszukiwaniu kwiatów cukinii, fioletowych kalafiorów i świeżych ryb. ‘Chef’s Table’, czyli serial Netflixa, to ich biblia, a smakosze podróżnicy tacy jak Anthony Bourdain, którego obserwuje ponad 2,5 mln ludzi z całego świata, są dla nich emanacją ja idealnego.

Szefowie kuchni stają się celebrytami wyznaczającymi trendy na współczesnych stołach, a szkoły gotowania zapełniają się chętnymi adeptami sztuki kulinarnej. Blogerzy kulinarni są śledzeni przez tysiące osób marzących o zdolnościach kulinarnych, które pozwolą im przygotować coś innego niż kanapka z szynką i makaron z pesto. ‘What for Breakfast’ prowadzone przez Martę Greber podgląda na Instagramie prawie pół miliona ludzi, Martę Dymek z Jadłonomii 140 tys. 

Ich królestwo to kuchnia – miedziane garnki, rustykalny wystrój, drewniane blaty i noże docenione jedynie przez tych, którzy znają się na rzeczy.

’Moją pasją nie jest samo gotowanie, a raczej generalnie jedzenie, produkty, regionalne kuchnie. Miłość do jedzenia wyniosłam z domu.’ – Julia Taranko

zdjęcia:
Zuza Krajewska
bohaterowie:
Julia
Alex

partnerem projektu jest marka Reserved

FASHION