Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Te polskie marki odzieżowe tworzą z materiałów przyszłości

5 polskich marek, które tworzą z ekologicznych materiałów przyszłości i zmieniają branżę odzieżową.
.get_the_title().

Przemysł odzieżowy jest jednym z największych trucicieli środowiska. Statystyki pokazują, że 6 na 10 produkowanych ubrań kończy na śmietniku, a w połowie pozostałych nie chodzimy częściej niż raz do roku lub nawet rzadziej. Zalewa nas tania i słabej jakości odzież z sieciówek, produkowana bez poszanowania ludzi i środowiska. Na szczęście istnieją alternatywy, do tego świetne i polskie, dla których sustainability, czyli zrównoważony rozwój, to „najmodniejsze” słowo i hasło nie bez pokrycia. Poznajcie polskie marki, które zmieniają branżę mody nie tylko w Polsce.

1. Bohema Clothing

Bohema Clothing to pionier na rynku polskim w wykorzystywaniu ekologicznych innowacyjnych materiałów zastępujących naturalną skórę.

Jako pierwsi na świecie stworzyli buty wykonane ze skóry kaktusa, jako pierwsi wprowadzili na nasz rynek buty ze skóry z ananasa, czyli z Piñatexu.

W ich kolekcji znajdziemy ponadczasowe botki, workery, szpilki, a także klapki rodem z lat 90. czy masywne buty a la martensy. Bohema idzie dalej w poszukiwaniu ekologicznych opcji, biorąc na warsztat skóry z jabłek oraz z kaktusa. Ciekawą propozycją dla klientów jest możliwość pozbycia się podeszew, jaką oferuje sklep. Marka proponuje, by po zużyciu się butów odesłać jej podeszwy, które zostaną poddane recyklingowi, a w zamian za to klient otrzyma zniżkę. Wegańskie buty to nie wszystko. Bohema Clothing stale poszukuje nowych rozwiązań. Niedawno wypuścili na rynek nerki z ekologicznego silikonu, bluzy z bawełny organicznej i portfele ze skóry z jabłek.

2. Gabriella

Jeśli myślicie, że niektórych produktów nie da się zastąpić ekologicznym odpowiednikiem, to ta zmiana może was zaskoczyć i nastroić optymistycznie. Prawdopodobnie każda kobieta posiada w swojej szafie rajstopy. A gdyby tak stworzyć je w duchu rozwoju zrównoważonego, nie obciążając środowiska? Wydaje się trudne, ale polska marka Gabriella postanowiła rzucić sobie i branży niemałe wyzwanie i stworzyć rajstopy z przędzy w 100 proc. pochodzącej z recyklingu i posiadających certyfikat Global Recycled Standard. Realizacja tego projektu wymagała wielu miesięcy prób i badań.

Now! to pierwsze na świecie rajstopy wykonane w 100 proc. z recyklingu. Polska marka Gabriella postanowiła zmienić swoją branżę. Brawo!

Jeśli zależy ci na losach naszej planety, to masz wreszcie wybór także w kwestii rajstop – a nasze wybory mają dziś olbrzymie znaczenie. Kolekcja Now! to trzy klasyki, czyli matowe, czarne rajstopy w trzech grubościach – 20, 60 i 100 DEN. Same rajstopy nie różnią się od tych najwyższej jakości wykonanych dotychczasową technologią, ale już ich produkcja i wpływ na środowisko tak. W produkcji nowej linii Now! ograniczono zużycie wody o 90 proc., a emisję CO2 do atmosfery o 80 proc. Linia Now! to nie tylko innowacja, to także dowód na to, że moda odpowiedzialna wobec środowiska jest realną alternatywą. Gabriella zrezygnowała też z foliopaków w wysyłce e-commerce. Zastąpiono je tekturowymi pudełkami, które nadają się do recyclingu. Folię w opakowaniu zastąpiono kompostowalnym materiałem na bazie PLA,  z kukurydzy, a papier pochodzi z materiałów odzyskanych (FSC).

3. Osnowa

Osnowa to efekt przyjaźni Pauliny Sołtyk i Pauliny Wardak, zbieżnych oczekiwań względem mody i wspólnych wartości. Dziewczyny chciały stworzyć markę odzieżową, której ubrania będą praktyczne, proste i wyjątkowe pod względem materiałów. Tak zrodziła się Osnowa, która ceni sobie szlachetne krawiectwo i odpowiedzialną, etyczną produkcję.

Marka stosuje innowacyjne, ekologiczne materiały. W ich kolekcjach znajdziecie m.in. certyfikowany elastan ROICA™, pochodzący z recyklingu z Japonii, włoską wełnę premium z recyklingu Re.Verso czy Newlife – poliester powstający w 100 proc. z wyłowionych z oceanu butelek.

Ubrania Osnowy szyte są w Polsce, w rodzinnej szwalni, a na każdej metce widnieje podpis osoby odpowiedzialnej za uszycie danej rzeczy. Marka promuje ideę ograniczania ciągłej wymiany garderoby, dlatego jej kolekcje posłużą wam nie tylko na jeden sezon. Założycielki Osnowy przygotowały także specjalny program mody cyrkularnej, w którym po jakimś czasie (wiadomo, ubrania jednak się niszczą) możesz wymieć starą kolekcję na nową, przekazując starą do recyklingu. Brawo! A do tego guziki z drewna, metal bez niklu, opakowania z recyklingu. Osnowa jako pierwsza marka w Polsce, korzysta z RePack – szwedzkiego start-upu, który prowadzi obrót opakowaniami do wysyłki wielokrotnego użytku.

4. Nago

Julia Turewicz, Jasiek Stasz, Areta Szpura i Ania Pięta — każde z nich ze sporym doświadczeniem w branży modowej — spotkali się i obmyślili plan na przyszłość. Marka Nago wywodzi się z filozofii, która pokazuje, że naprawdę można żyć i ubierać się inaczej. Ekologiczne i nowatorskie tkaniny, prosty design, brak toksycznych barwników oraz zasada, że mniej znaczy więcej, to główne wyznaczniki pierwszej kolekcji Nago. Golfy, body, koszule, topy i sukienki na ramiączkach szyte są z organicznej bawełny, tencelu oraz dobrej jakości wełny. Do tego znaczne zmniejszenie ilości wykorzystanej wody, wykluczenie stosowania szkodliwych chemikaliów, ograniczenie śladu węglowego, minimalizacja odpadów i tworzenie godnych miejsc pracy.

Projekty są uniwersalne i ponadczasowe, tak żeby nie znudziły się, kiedy kolor „wyjdzie z mody”, albo fason będzie passé.

Nie ma tu plastikowych ozdób, świecidełek i agresywnych nadruków. Metki zostały ograniczone do minimum. Haftki i guziki nie posiadają szkodliwych substancji. W opakowaniu nie ma miejsca na nadmiar papieru, ulotek, folii i plastikowych siateczek.

5. Alexandra K

Coś dla wegan! Przedstawiamy wam markę, która specjalizuje się w wegańskich i przyjaznych środowisku torebkach oraz akcesoriach. Torebki szyte są w Polsce z innowacyjnych tkanin.

Alexandra K jako jedna z niewielu marek na świecie do swoich projektów wykorzystuje skórę z jabłek, ananasa, kukurydzy i wielu innych roślin.

Marka posiada certyfikaty takie jak PETA – Approved Vegan czy Fur Free Retailer, które świadczą o sprawdzonych materiałach i producentach. Każdy etap produkcji toreb i akcesoriów jest wielokrotnie sprawdzany i kontrolowany.

Wyjątkowość marki potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia. W 2014 roku torebki Alexandry K zostały wyróżnione prestiżową nagrodą Vegan Fashion Award przez niemieckie PETA za najlepszą torebkę damską. Rok 2018 również był dobry dla marki, która znów otrzymała nagrodę – tym razem od brytyjskiego i francuskiego PETA za debiut, jakim była wegańska skóra motocyklowa. Tego roku brytyjskie PETA sprezentowało też torebkę marki Alexandra K księżnej Meghan Markle. Jeśli chcesz sprawdzić, czym torebki Alexandry K zasłużyły sobie na te nagrody, koniecznie zajrzyj na alexandra.co.

FASHION