Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Paryski tydzień haute couture – podsumowanie

Jakie były najbardziej zachwycające i szokujące pokazy tegorocznego tygodnia mody haute couture? Oto nasze podsumowanie.
.get_the_title().

Po niedawno zakończonym miesiącu mody męskiej i pokazach w Londynie, Paryżu, Florencji oraz Mediolanie, przyszedł czas na haute couture. Tydzień zachwycających prezentacji odbył się w Paryżu. Sprawdźcie, na które pokazy warto było zwrócić uwagę.

Największy sukces / Największy skandal

Zdecydowanie pokaz Zahair Murad. Kolekcja Haute Couture Spring 2018 bazowała na kulturze Rdzennych Amerykanów. Zachwycające, bogato zdobione projekty uzupełnione były o motyw „chevron”, pióra we włosach, scenografię do złudzenia przypominającą tipi oraz soundtrack składający się z tradycyjnej indiańskiej muzyki. Show z hasztagiem #IndianSummer wzbudził wiele kontrowersji dotyczących zawłaszczenia kultury i religii plemiennej. Jako przykład podano orle pióra, które w wielu odłamach kultury indiańskiej uważane są za przedmiot o mocy sakralnej, a wykorzystanie ich jako ozdoby do włosów wielu uznało za świętokradztwo.

Ale to, czego nie można Muradowi zarzucić, to braku rozmachu zaprezentowanych kreacji. Abstrahując od poprawności politycznej, całość kolekcji była spójna, zaskakująca i dopracowana do perfekcji – łącznie z finałową, niezwykle zdobną kreacją przypominającą suknię ślubną z długim welonem.

haute couture
Zuhair Murad / źródło: Instagram @zuhairmuradofficial
haute couture
Zahair Murad / źródło: Instagram @zahairmuradofficial
haute couture
Zahair Murad / źródło: Instagram @gammarapho

Zaskakujące akcesoria i dodatki

Pisaliśmy już o nakryciach głowy na pokazie Valentino, których kształt przypominał meduzy. Autorem tych kapeluszy jest Philip Tracy – znany na całym świecie twórca fascynatorów. Sama kolekcja zaprojektowana przez Pierpaola Piccioliego to zbicie subtelnego stylu lat 80. ze współczesnymi elementami ready-to-wear. Motywem przewodnim były odważne kolory – żółć, odcienie fioletu i czerwieni – przeplatające się z kwiatowymi printami.

haute couture
Valentino

Czerń i biel

Dior to afirmacja czerni i bieli. Stonowana, geometryczna linia zdominowała została przez kratę, grochy oraz architektoniczne inspiracje odzieży. Pokaz osadzony był w surrealistycznej scenerii – gigantyczne białe kurtyny na ścianach oraz wielkie hitchcockowskie klatki dla ptaków, które zwisały z sufitów. Niektóre modelki miały na twarzach instalacje stworzone z czarnej woalki.

haute couture
Dior

Przyciągające tkaniny

Maison Margiela Spring Couture to głównie wykorzystanie niezwykłych tkanin. Holograficzne materiały i PCV to kluczowe części tej kolekcji. Było również wiele awangardowych odwołań do odzieży sportowej, ze szczególnym naciskiem na sporty zimowe. Jeśli chodzi o make up – królowały mocne usta oraz brokatowe elementy na twarzy.

haute couture
Maison Margiela
haute couture
Maison Margiela

Romantyczna delikatność

Kolekcja Elie Saab to połączenie stylu glamour z romantycznym lookiem oraz przepychem lat 20. Bogato zdobione stylizacje uzupełnione były o elementy z piór oraz przeskalowane jedwabne kokardy. Saab zdołał jednak odnaleźć balans i nie zbliżać się zbytnio do terytorium kostiumografii – projekty mają współczesny charakter.

haute couture
Elie Saab
haute couture
Elie Saab

Streetwear

Jeśli chodzi o uczestników imprezy, to w stylizacjach królował kolor – odważne odcienie fuksji, pomarańczu oraz czerwieni dominowały głównie na płaszczach.

haute couture

źródło materiałów: fashionista.com
tekst: DS

FASHION