Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

UE wprowadzi prawa w kierunku bardziej zrównoważonej mody

Opublikowanie strategii dla sektora włókienniczego to pierwszy krok, by okiełznać rynek fast fashion.
.get_the_title().

Ile odzieży i innych tekstyliów zużywa rocznie mieszkaniec Unii Europejskiej? Europejska Agencja Środowiska oszacowała, że w 2020 roku było to aż 14,8 kg – 6 kg odzieży, 6,1 kg tekstyliów i 2,7 kg butów. Aby wytworzyć te niespełna 15 kg, potrzebne jest natomiast 9 metrów sześciennych wody i około 391 kg surowców, nie mówiąc już o emisjach dwutlenku węgla. Oczywiście większość z nas ma świadomość tego, że nadmierna konsumpcja jest wyjątkowo nieekologiczna, a branża odzieżowa jest jednym z największych trucicieli. Dobrze wiemy, jaki jest koszt tanich ubrań i widzieliśmy wysypisko ciuchów na pustyni Atakama.

Niemniej wedle raportu Europejskiej Agencji Środowiskowej konsumpcja tekstyliów i ubrań w 2020 roku na terenie UE wyniosła aż 6,6 mln ton.

Dlatego potrzebne są systemowe rozwiązania. Jednym z nich może być europejska strategia UE dla sektora włókienniczego. Dzięki niej unijne państwa przejść mają na neutralną dla klimatu gospodarkę o obiegu zamkniętym.

źródło: the independent

Celem inicjatywy Komisji Europejskiej jest między innymi pobudzenie rynku zrównoważonych tekstyliów, a także rozprawienie się z firmami, które wprowadzają konsumentów w błąd, stosując greenwashing.

Do obowiązków producenta będzie należeć zadbanie, by jego produkty były wytrzymałe oraz przyjazne dla środowiska, natomiast obywatele otrzymają więcej informacji na temat tego, w jaki sposób naprawiać i przetwarzać swoje ubrania. Wprowadzone zostaną precyzujące te zagadnienia regulacje. – Komisja stara się położyć kres sektorowi fast fashion, wprowadzając przepisy dotyczące tekstyliów, które mają być używane na rynku europejskim – mówi Iona Popescu z organizacji Environmental Coalition on Standards. Jednak od opublikowania strategii do w pełni zrównoważonej mody jeszcze długa droga. Propozycje, które znalazły się w dokumencie, zostaną teraz omówione przez Radę Europejską i Parlament Europejski.

Zdjęcie główne: Markus Spiske/Unsplash
Tekst: NS

FASHION