Znacie Barbarę Hoff? Sprawdźcie koniecznie wystawę ikony mody PRL-u w Gdyni

Kobieta-instytucja, dyktatorka i fenomen – to tylko kilka z określeń Barbary Hoff. Dla wielu pokoleń Polaków, była ona przede wszystkim projektantką, która na przekór trudnej socjalistycznej rzeczywistości ubierała nasz naród modnie, barwnie i niedrogo.
.get_the_title().

W 1954 roku zaczęła pisać do „Przekroju”. Jej poradnikowe felietony o tym, jak twórczo przerobić dostępne na rynku rzeczy, szybko stały się jedną z najchętniej czytanych rubryk magazynu – doradzała, jak zrobić baleriny z opatrzonych tenisówek albo uszyć bluzkę z głębokim dekoltem w stylu Brigitte Bardot.

W świecie przedzielonym żelazną kurtyną Barbara Hoff inspirowała się trendami z zachodnich magazynów, a także stylem włoskiego i francuskiego kina.

Hoff to twórczyni szczególna, wymykająca się ramom tradycyjnie pojmowanej definicji projektanta – jest bowiem historyczką sztuki, a początkiem jej związków z modą nie było projektowanie, ale pisanie. Dopiero po latach stała się dizajnerką z własną marką odzieżową. Jej Hoffland stał się dla milionów Polaków synonimem „modnej masówki”

Moda kryzysowa w wydaniu projektantki stawała się lekka, fantazyjna i, co najważniejsze, funkcjonalna i dostępna na wyciągnięcie ręki.

Jej kultowe propozycje dla Hofflandu to nie tylko ważny rozdział w historii polskiego wzornictwa – to także część „ikonosfery codzienności” Polski lat 70., 80. i 90. XX wieku. Zapleczem były fabryki Cory i Krakowskich Zakładów Odzieżowych, czyli późniejszej Vistuli. Na początku powstawały krótkie serie, jak chociażby kilka modeli karnawałowych sukienek stworzonych z grubego płaszczowego materiału. Kolekcja miała też odpowiednią promocję w „Przekroju” – sesję z Grażyną Hase.

Muzeum Miasta Gdyni przybliża sylwetkę Barbary Hoff i jej marki.

Aktualnie w nadbałtyckim mieście są prezentowane liczne, również niepublikowane wcześniej materiały archiwalne

Należą do nich rysunki, projekty, fotografie, filmy z pokazów, a przede wszystkim oryginalne ubrania sygnowane metką Hoffland, wypożyczone z Muzeum Narodowego w Warszawie, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz wielu kolekcji prywatnych.

By tworzyć coś nowego, trzeba dobrze poznać swoje korzenie – to zasada, którą przywołuje w swojej strategii Monika Kapłan, dyrektor marketingu marki Reserved, która partneruje wystawie.

Reserved coraz częściej angażuje się w działania mające na celu odświeżenie wiedzy na temat historii mody polskiej. Po mecenacie nad wystawą Jerzego Antkowiaka w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz retrospektywą fotograficzną „Niebezpieczne ujęcia. 100 lat fotografii mody w Polsce” marka została partnerem ekspozycji z cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”.

Wystawę otwarto 6 lipca i można ją zobaczyć w Muzeum Miasta Gdyni. Chociaż jest to już szósta odsłona projektu, po raz pierwszy jego bohaterką będzie kobieta – i to kobieta niezwykła, projektantka mody Barbara Hoff.

W ramach projektu powstała sesja zdjęciowa autorstwa Zuzy Krajewskiej, która prezentuje spojrzenie artystów na co dzień współpracujących z Reserved, wpisująca projekty z kolekcji Hoffland w świat estetyczny, bliski współczesnym kampaniom marek modowych.

Barbara Hoff – Polskie Projekty Polscy Projektanci

Muzeum Miasta Gdyni,
ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia

Wystawa czynna do 20 października 2019

FASHION