Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

10 warzyw, które spokojnie możesz uprawiać w mieszkaniu

Być może parapet twojej kawalerki nie pozwoli na całkowitą emancypację od łańcucha dostaw warzywniaka, ale od czegoś trzeba zacząć. Wszystko, czego potrzebujesz to dobre podłoże, nasiona bądź sadzonki i czas.
.get_the_title().

Lokalność przestaje być żywieniowym trendem. Staje się sposobem myślenia i stałym elementem stylu życia. Warzywa możesz uprawiać na balkonie i na parapecie. W kącie pokoju, wiszącej donicy, skrzynce, a nawet plastikowej butelce. Bardziej eko i bardziej lokalnie się nie da.

Zioła

Fot. sierraresgroup.com

Do uprawy ziół nie potrzebujesz ani ogrodu, ani specjalnych umiejętności. Kawalerka i odrobina dobrych chęci wystarczy, żeby cieszyć się własną bazylią, miętą, lubczykiem, kolendrą, pietruszką czy rozmarynem. Wszystko, czego potrzebujesz to słoneczne miejsce na parapecie (im więcej słońca, tym lepiej) i trochę regularnego podlewania (nie mylić z przelewaniem), a wkrótce będziesz mieć świeże zioła bez wychodzenia z domu.

Pamiętaj, że każdy rodzaj ziół potrzebuje osobnej doniczki, najlepiej ceramicznej.

Modne pojemniki wyglądają fajnie, ale nie zapewniają roślinom optymalnych warunków.

Jarmuż

Fot. nurserylife.com

Choć hype na jarmuż już trochę przebrzmiał, to nie pozwólmy sobie o nim zapominać. Zwłaszcza że z pochodzenia jest bardziej lokalny, niż nam się wydaje. Nie można mu też odmówić bogatego wnętrza. Ma w sobie cały arsenał witamin oraz mikroelementów, składniki przeciwzapalne i przeciwutleniacze.

Mimo tych wszystkich zalet, jarmuż jest niezbyt wymagający.

Nie ma też nic przeciwko uprawie w pomieszczeniach – nawet w chłodniejszych miesiącach. Lubi słońce, ale jeszcze bardziej lubi przewiew. Dlatego, jeśli masz balkon, to tam mu będzie najlepiej.

Marchewka

Fot. encouragingtreats.com

Z marchewką dadzą sobie radę nawet totalni nowicjusze domowego ogrodnictwa. Nie wymaga specjalnych umiejętności i można ją uprawiać przez cały rok. Jedyne, czego nie wybacza, to suche podłoże – by rosnąć, potrzebuje stałego dopływu wilgoci. Jeśli czujesz, że chcesz zacząć już dziś, ale nie masz dostępu do nasion, włóż do wody fragmenty ładnych, sklepowych marchewek (tych, z których wystają liście) i poczekaj do skiełkowania, a następnie zasadź je w skrzynce lub doniczce.

Siewki i kiełki

Fot. memanmevegan.com

Czyli rośliny we wczesnej fazie wzrostu. Są pełne smaku, napakowane łatwo przyswajalnymi wartościami odżywczymi i nietanie. Na szczęście, są również bardzo łatwe do uprawy w domu, jeśli tylko dostaną odrobinę światła słonecznego i mały pojemnik.

Idealne dla niecierpliwych, bo na zbiory nie trzeba długo czekać.

Opcji jest wiele – od słonecznika, rzodkiewki czy brokuła, przez ciecierzycę i pszenicę, aż po lucernę albo fasolę mung.

Pomidory

Fot. gardenbeast.com

Pomidor może uchodzić za warzywo wymagające, ale wystarczy przestrzegać kilku zasad, żeby je oswoić. Nie wymaga szklarni ani nawet przyzwoitego ogródka. Wystarczy mu duża, głęboka doniczka i systematyczne podlewanie, jednak bez mokrych nóżek. Jeśli dorzucisz dużo światła i trochę wsparcia, gdy łodygi są zbyt długie, na pewno się odwdzięczy.

Grzyby

Fot. fungially.com

Ktokolwiek powiedział, że nie mają żadnych wartości odżywczych, kłamał. Grzyby są niskokaloryczne i zdrowe. Bogate w błonnik i potas. Pieczarki, boczniaki, shiitake – wszystkie możesz uprawiać w domu. W dodatku ich uprawa jest niezwykle łatwa. Grzyby rosną chętnie, najlepiej w ciemnym, wilgotnym środowisku.

Cebula i czosnek

Fot. gardenculturemagazine.com

Cebula jest wdzięcznym warzywem do uprawy w pomieszczeniach.Jest jej dobrze w ozdobnych doniczkach, w szklanych naczyniach i w plastikowej butli po mineralnej.

Nie zajmuje dużo miejsca, nie wymaga bezpośredniego światła słonecznego.

Możesz ją wyhodować z nasion lub wykiełkować. Podobnie czosnek nadaje się do ponownego kiełkowania. Po prostu rozgnieć ząbki – najlepiej takie z ogrodniczego, a nie ze spożywczaka – i posadź w luźnej glebie.

Buraki

Fat.balconygardenweb.com

Jak żaden inny naród, z buraków potrafimy wyczarować wszystko. Burak to mocny zastrzyk witamin i minerałów oraz warzywo idealne dla początkujących miejskich ogrodników. Jest łatwy do uprawy w pomieszczeniach, nawet w tych chłodniejszych. Pamiętaj, że burak lubi głęboko. Wybierz dla niego wysoką doniczkę lub skrzynkę, żeby dobrze rósł.

Papryka

Fot. hydroponicurbangardening.com

Od chili i jalapeño aż po odmiany czereśniowe i sweet bite’y – każdy znajdzie paprykę dla siebie. Wszystkie z odmian możesz mieć w zasięgu ręki, jeśli tylko nauczysz się kontrolować środowisko uprawy.

Papryka kocha ciepło.

Lubi słońce, choć bez przesady. Wymaga regularności w podlewaniu. Okresów suszy nie wybacza. Nagrodą za konsekwencje mogą być owoce o różnych kształtach, kolorach i smakach.

Ziemniaki

Nikt Polaka do ziemniaków przekonywać nie musi. Co więcej, ich uprawa jest jedną z najłatwiejszych. Niezależnie od tego, czy uprawiasz je w dużym koszu, wiadrze, a nawet plastikowym worku – ziemniaki nie zawiodą. Bez względu na to, które naczynie wybierzesz, zostaw trochę wolnego miejsca u góry na świeży kompost. Twój ziemniak będzie ci wdzięczny.

Tekst: AvdB

FOODIE