8 pomysłów na świąteczne dania w wersji wegańskiej
Kilka godzin temu na Instagramie Marty Dymek – autorki popularnych książek kucharskich z serii „Jadłonomia” – pojawiła się informacja, że w sklepach spożywczych przeprowadzany jest masowy atak na boczniaki. Poczciwe śledzie nie cieszą się specjalnym zainteresowaniem kupujących, za to ich wegańskie odpowiedniki są wykupowane do ostatniej sztuki.
Poniżej podrzucamy najlepsze przepisy blogerów kulinarnych na świąteczne dania w odsłonie całkowicie roślinnej – pędźcie do sklepów, póki jeszcze dostaniecie wszystkie składniki!
1. Śledzie z boczniaków
Pokrojone i ugotowane boczniaki mają konsystencję podobną do kawałków śledzi, a rybny posmak uzyskamy dzięki użyciu płatów nori czy suszonych glonów wakame oraz sosu sojowego. Ponieważ pomysłów na śledzie jest tyle, ile polskich stołów, również w wersji z boczniakami nie musicie powstrzymywać swojej fantazji. Proste z olejem i cebulą, w pomidorach, z burakami, w zalewie musztardowej… Jak zrobić śledzie z boczniaków w wersji podstawowej przeczytacie na blogu Olgi Smile.
2. Bakłażan po kaszubsku
Jeżeli z jakiegoś powodu nie chcecie używać boczniaków (albo, jak zauważyła Marta Dymek, wszystkie w waszej okolicy zostały już wykupione), możecie użyć też bakłażanów jako zamiennika śledzi. Szczególnie pasuje do nich słodko-kwaśny sos kaszubski przygotowany przez Jadłonomię. Bakłażany nie są tak spektakularne jak boczniaki, bo wyglądem mniej przypominają śledzie, ale z pewnością obronią się smakiem.
3. Seler po grecku
O ile śledzie można jeść przy każdej innej okazji, tak obecność na stole ryby po grecku niewątpliwie zwiastuje Boże Narodzenie. Odpowiednio przyrządzony seler, przykryty charakterystyczną kołderką z duszonych warzyw, świetnie zastąpi rybny filet w tym daniu. Z pomocą znów przyjdą algi, a przepis na selera po grecku krok po kroku znajdziecie u Wegan Nerd.
4. Bigos
Bigos może zachować swój charakterystyczny smak bez dodatku mięsa! Wystarczy spora ilość kapusty, grzyby, dla chętnych suszone śliwki lub żurawina i nikt nie powinien się skarżyć na niską pożywność dania. Jadłonomia przygotowała dwie wersje wegańskiego bigosu – pomidorowo-paprykową i korzenno-ziołową.
5. Majonez
Gdybyśmy grali teraz w Familiadę, to przy pytaniu „co jest najbardziej charakterystyczną potrawą polskich świąt?” z pewnością sporą pulę punktów zgarnęłaby odpowiedź „sałatka jarzynowa”. Nie wyobrażamy sobie Dnia Babci, imienin cioci, ani tym bardziej Bożego Narodzenia bez michy warzyw z majonezem. By zweganizować tę sałatkę, wystarczy pozbyć się jajek i przygotować wegańską wersję majonezu, na który znajdziecie mnóstwo przepisów w internecie (do przygotowania można wykorzystać mleko sojowe, kaszę jaglaną, tofu i pewnie wiele innych składników, o których się nam nie śniło). My proponujemy sprawdzoną recepturę Weganona.
6. Piernik pomidorowy
Pomysł Jadłonomii na dodanie pomidorów z puszki do masy piernikowej budzi wiele kontrowersji, ale wszelkie wątpliwości znikają po spróbowaniu pierwszego kawałka. Ciasto jest wilgotne, puszyste i ładnie wyrasta, ponoć też zawsze wychodzi. Pomidory doskonale zastępują wszystkie „mokre” niewegańskie składniki. To co, spróbujecie upiec w tym roku?
7. Pierogi z kapustą i grzybami
Ostatnio słyszeliśmy, że im więcej jajek ląduje w cieście do pierogów, tym twardsze i mniej elastyczne ostatecznie wychodzi. Postawmy więc na delikatne i rozpływające się w ustach wegańskie pierogi z kapustą i grzybami przygotowane przez Lady House Wife – farsz z założenia jest bezmięsny, więc to danie będzie jedynie małym odstępstwem od normy, co nie powinno oburzyć nawet najbardziej zagorzałych obrońców tradycyjnych potraw.
8. Pasztet świąteczny
Pasztet można zrobić absolutnie ze wszystkiego i taka jest jego główna idea, która szczególnie cieszy wegan. Mamy więc pasztety z soczewicy we wszystkich kolorach tęczy, z fasoli, ciecierzycy, kaszy jaglanej czy selera. Kluczem do naśladowania smaku tradycyjnego, mięsnego pasztetu jest użycie odpowiednich przypraw i dodatków (wędzonej papryki, majeranku, wędzonych śliwek), ale Jadłonomia w tym przepisie poleca też użyć whisky, by nadać pasztetowi głęboki, lekko słodki smak.
Powyższe przepisy są proste i nie wymagają więcej pracy, niż ich tradycyjne odsłony. Mamy nadzieję, że przekonaliśmy was do eksperymentowania ze świątecznym stołem, a tym, którzy będą gościć na Święta osoby na diecie wegańskiej, podrzuciliśmy garść inspiracji. Wesołych Świąt i smacznego!