Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Aromat waniliowy z plastikowych odpadów?

Badania opublikowane w tym miesiącu w czasopiśmie 'Green Chemistry' wykazały, że zużyte plastikowe butelki mogą być przekształcone w aromat waniliowy.
.get_the_title().

Naukowcy ze Szkockiego Uniwersytetu w Edynburgu wykorzystali genetycznie zmodyfikowane bakterie E. coli do przekształcenia plastikowej butelki w wanilinę – podstawowe źródło smaku i zapachu wanilii.

Chociaż wanilina może być pozyskiwana w sposób naturalny z ziaren wanilii, są one drogie, więc syntetyczna wanilina jest o wiele bardziej powszechna – w ten sposób wytwarzane jest ok. 85 proc. produktu.

Naukowcy uważają, że pochodząca z plastiku wanilina jest prawdopodobnie bezpieczna do spożycia przez ludzi, jednak konieczne będą dalsze eksperymenty. – Jest to naprawdę interesujące wykorzystanie mikrobiologii na poziomie molekularnym w celu poprawy zrównoważonego rozwoju i pracy na rzecz gospodarki obiegowej – przyznał Ellis Crawford, redaktor wydawniczy Royal Society of Chemistry. – Wykorzystanie mikrobów do przekształcenia odpadów z tworzyw sztucznych, które są szkodliwe dla środowiska, w ważny towar o szerokich zastosowaniach w kosmetykach i żywności jest pięknym przykładem zielonej chemii.

Zdjęcie: Tanvi Sharma / Unsplash

Eksperymenty te oczywiście nie zamieniły plastikowych butelek bezpośrednio w lody waniliowe. Naukowcy musieli wykonać kilka pośrednich kroków. Najpierw plastik PET musiał zostać rozłożony na kwas tereftalowy przy użyciu specjalnych superenzymów. Następnie użyto E. coli do przekształcenia kwasu tereftalowego w wanilinę. Choć tylko 79 proc. kwasu udało się przerobić na wanilinę, naukowcy wierzą, że wynik ten można poprawić. – Sądzimy, że możemy to zrobić całkiem szybko – powiedział Stephen Wallace, jeden z dwóch autorów badania. – Mamy tutaj niesamowite, zrobotyzowane urządzenie do montażu DNA. Naukowcy zapowiadają również poszukiwania innych użytecznych molekuł poza waniliną, które mogłyby być wytwarzane tą metodą.

Nasza praca pokazuje, że plastik nie musi być niebezpiecznym odpadem – może być zasobem, z którego uzyskane zostaną produkty o wysokiej wartości – stwierdził Wallace.

Jest to pierwszy przykład wykorzystania systemu biologicznego do przetworzenia odpadów plastikowych w cenne chemikalia przemysłowe, co ma bardzo ekscytujące implikacje dla gospodarki obiegu zamkniętego. Wyniki naszych badań mają duże znaczenie dla zrównoważonego rozwoju w dziedzinie tworzyw sztucznych i pokazują możliwości biologii syntetycznej w zakresie rozwiązywania rzeczywistych problemów – dodała Joanna Sadler, współautorka badań.

Zdjęcie główne: Jocelyn Morales / Unsplash
Tekst: AD

FOODIE