Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Brytyjska piekarnia piecze chleb zrobiony z setek świerszczy

Każdy z bochenków robiony jest z około 336 świerszczy. Dietetycy donoszą, że zawiera więcej białka niż standardowy chleb!
.get_the_title().

Limitowana seria bochenków Crunchy Cricket została stworzona przez piekarzy z Roberts Bakery w brytyjskim mieście Norwich. Każdy bochenek chleba zawiera około 336 świerszczy, które są suszone, mielone, mieszane z mąką pszenną i ziarnami, a następnie pieczone, aby stać się – jak zapewnia marka – „niezwykle smacznym bochenkiem z chrupiącym finiszem”.

Tę specjalną mąkę dostarcza Eat Grub – marka, która ma zrewolucjonizować kulturę jedzenia, wprowadzając owady do naszej codziennej diety.

W swoim asortymencie Eat Grub ma m.in. jadalne koniki polne, mączniki, chrupiące chipsy ze świerszczy w barbecue oraz energetyczne kokosowo-czekoladowe batony, oczywiście również ze świerszczami.

źródło: roberts bakery

Świerszcze są się nowym i naprawdę ekscytującym składnikiem żywności – powiedział Stuart Spencer-Calnan, dyrektor zarządzający piekarni. – Mimo tego, co można pomyśleć, świerszcze są niesamowicie smaczne i pożywne. Sądzę, że ci, którzy spróbują chleba z ich dodatkiem, będą mile zaskoczeni.

Eksperci ds. żywności sądzą, że świerszcze są dobre dla zdrowia jelit ze względu na wysoki poziom błonnika występującego w pancerzu owadów.

Są także pełne składników odżywczych, a wytwarzany z nich chleb zawiera więcej białka niż standardowy bochenek.

źródło: roberts bakery

W dodatku ich hodowla i przetwórstwo zużywają mniej zasobów naszej planety niż konwencjonalne hodowle zwierząt, co jest bardzo ważne w kwestii dbania o środowisko – powiedziała Alison Ordonez, szefowa innowacji w Roberts Bakery. Adele Wolstenhulme, dietetyk kliniczny, zgadza się z tym, dodając, że owady od wieków pokoleń uważane były za istotną część jadłospisu. – Włączając je na nowo do diety, po prostu wracamy do nawyków naszych przodków – mówi Wolstenhulme. – Biorąc pod uwagę zmiany klimatu i problemy związane z produkcją mięsa, stajemy się coraz bardziej świadomi potrzeby poszukiwania alternatywnych źródeł białka. Nie powinniśmy odrzucać tak cennych jego źródeł, jakie oferują owady.

Entomofagia, czyli odżywanie się owadami, staje się coraz bardziej powszechna.

Szczególnie, że istnieją niemal 2 tys. gatunków, które z powodzeniem możemy wykorzystywać do celów kulinarnych. W ubiegłym roku ONZ oszacowało, że co najmniej dwa miliardy ludzi już jada owady. Czy w przyszłości będzie ich jeszcze więcej? Skusilibyście się na chleb ze świerszczami?

źródło: roberts bakery

Tekst: Marta Mankiewicz

FOODIE