Moda na czarne jedzenie z węglem, które pomaga przetrwać kaca
Aktywny węgiel i uzyskiwane z jego wykorzystaniem czarne dania oraz napoje to zgodnie z prognozami jeden z najgorętszych trendów kulinarnych ostatniego roku. Pisaliśmy już o czarnych lodach, które jako jedna z pierwszych oferowała nowojorska lodziarnia Morgenstern, były czarne hot-dogi, a także czarna lemoniada. Dziś zdjęcia czarnych dań i produktów zalewają Instagram, a knajpy prześcigają się w pomysłach, jak i gdzie jeszcze wykorzystać czarny proszek, który jest produktem ubocznym zwęglonych substancji roślinnych, takich jak muszle kokosowe, bambus czy ryż.
Nie da się ukryć, czarne dania są wyjątkowo fotogeniczne i dodatkowo naturalne, mają też właściwości detoksykacyjne – tym samym mogą pomóc na przykład w zwalczeniu kaca.
Nie jest to zresztą zupełna nowość – tzw. węgiel aktywowany lub aktywny używany jest od stuleci w medycynie jako środek oczyszczający i pomocny w usuwaniu toksyn bakterii przy zatruciach pokarmowych. Dzisiejsza fascynacja jego właściwościami opanowała już także branżę kosmetyczną. W kulinariach eksperymenty z węglem aktywnym również nie ustają, zebraliśmy więc kilka najciekawszych i kreatywnych przykładów na jego wykorzystanie.
1. Czarne rożki
Na początku były lody, czarne lody. Po nich przyszedł czas na rożki barwione węglem, które w czarnej odsłonie wyjątkowo ładnie komponują się z kolorowymi lodami, które produkuje rodzinna lodziarnia Little Damage z L.A.
Ich oferta daleka jest od tej, do której przyzwyczaiły nas rodzime rodzinne lodziarnie.
Tu czeka cała paleta smaków, które mają przywoływać miłe skojarzenia z amerykańskim dzieciństwem (jak 'Unicorn Tears’, które smakują niczym waniliowy tort urodzinowy) oraz takie, które odważnych smakoszy zachęcają do eksperymentów (np. wegańskie 'Mango sticky rice’ nawiązujące do popularnego azjatyckiego deseru). W ofercie nie brakuje też oczywiście czarnych lodów różanych, migdałowych czy o smaku solonego karmelu.
2. Na czarnym zakwasie
Daisy Green to sieć londyńskich knajpek i kawiarni inspirowanych Australią, bo założonych przez australijską rodzinę. Wszystkie serwują świeże, naturalne i zdrowe dania, podążając za najnowszymi trendami i kulinarnymi pragnieniami londyńczyków. W ich menu nie mogło więc zabraknąć węgla, który dodawany jest do ciasta chlebowego. Z jego różnych rodzajów wypiekane są brioszki, bułki do burgerów i chleby na zakwasie, które następnie lądują na talerzach w otoczeniu kolorowych warzyw i dodatków, np. w uwielbianej kompozycji z pastą z awokado i jajkiem w koszulce.
Natomiast pizzeria Zia Lucia, również z Londynu, serwuje gościom foccacie oraz pizze w klasycznych i autorskich kompozycjach, na czarnym spodzie, który łatwo pomylić ze spalonym.
Niemniej wytrawne czarne wypieki są bez wątpienia najnowszym przejawem trendu i w najbliższym czasie pojawią się jeszcze w wielu odsłonach.
3. Czarne gofry
FATCAT z Singapuru specjalizuje się w gofrach i lodach, które często idą tu w parze w kompozycjach (niekiedy piętrowych!), którym z pewnością trudno się oprzeć. My nie odmówilibyśmy sobie tej, która bazuje na czarnym jak węgiel gofrze, któremu towarzyszą lody oraz ciepły, słony sos z żółtek jajka. Wymarzone śniadanie na kaca! Zresztą zobaczcie:
4. Węgiel na bogato
Główny bohater tego zestawienia wybija się dziś na popularność na fali street foodu i knajpek oferujących rzemieślnicze wyroby, ale nie jest niczym nowym w kuchniach restauracji fine diningowych. Najlepszym przykładem niech będzie francuska restauracja Akrame w Hong Kongu (druga o tej samej nazwie po paryskiej, która świeci blaskiem dwóch gwiazdek Michelin).
Tu popisowym deserem szefa kuchni Akrame Benallala jest czarny ananas inspirowany malarstwem Pierre Soulagesa, abstrakcjonisty kojarzonego z szerokimi, czarnymi kompozycjami na jasnym tle.
Co zatem znalazło się na talerzu Akrame? To pieczony i wędzony kawałek ananasa w czarnym karmelu z węglem bambusowym oraz czarne lody maślane z solą. Innym, wytrawnym już, ale równie ciekawym daniem z tej kuchni jest ostryga serwowana z estragonem i czarną granitą z wódki. Piękna.
5. Ładni ludzie upijają się na czarno
To słodko-wytrawne czarne menu niech zwieńczy Czarna Mamba – koktajl serwowany od niedawna w The Carbon Bar w Toronto. To wariacja na temat Margarity – z tequilą infuzowaną węglem, likierem z czarnego bzu, szkocką whisky single malt oraz limonką i obowiązkową solą morską na rancie. No to na zdrowie!
Czarny kolor wygląda ciekawie nie tylko na talerzu. Samsung przygotował coś dla fanów minimalizmu we wnętrzach, którzy mają już dość bieli w kuchni i szukają alternatywy.
Czarna kuchnia może być i praktyczna i stylowa, do tego można ją uzupełnić czarnymi sprzętami AGD z linii Czarne szkło.
Czerń zyskuje coraz większą popularność w aranżacji mieszkań. Wykorzystują ją nie tylko projektanci mebli, ale także producenci sprzętów AGD. Z myślą o wielbicielach szlachetnych materiałów i ponadczasowej kolorystyki Samsung stworzył linię urządzeń wykończonych w czarnym szkle. Nowoczesny design sprzętu podkreślają wyrafinowane detale, takie jak błękitne wyświetlacze LED czy sterowanie dotykowe.