Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Czy sałata łodygowa okaże się nowym hitem?

Jest łagodna i rześka. Na pierwszy rzut oka wygląda nieco kosmicznie, ale śmiało można stwierdzić, że to jedno z najbardziej eleganckich warzyw.
.get_the_title().

Niewielu szefów kuchni da się zaskoczyć nowymi produktami. W końcu jeśli na rynku spożywczym pojawi się coś, czego jeszcze dotąd nie było, to każdy ciekawski amator gotowania na pewno będzie próbował wykorzystać to w swojej kuchni, by potem pochwalić się efektem przed gośćmi.

Jednym z warzyw, które mogą wprawić w zaciekawienie zarówno szefa kuchni, jak i domowego kucharza, jest sałata łodygowa.

Mało które warzywo może się poszczycić tak dużą ilością nazw!

źródło: getty images

Jej łacińska nazwa to Lactuca sativa var. augustiana. Nazywana jest też sałatą Karola, sałatą szparagową, selerową i chińską. To warzywo wygląda naprawdę oryginalnie.

Nierówne proporcje między długą łodygą a dużymi liśćmi sprawiają, że wygląda nieco kosmicznie.

Niektórzy śmieją się nawet, że przypomina trochę lizaka z sałaty na patyku.

źródło: Palisa Anderson

Sałata łodygowa pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego. Dotychczas największą popularnością cieszyła się w Chinach, gdzie sprowadzono ją w czasach panowania dynastii Tang, około 1000-1500 lat temu.

Dojrzałe łodygi mają około 30-40 cm długości, a ich średnica nie powinna przekraczać 5 cm.

Składające się z liści wierzchołki są długie i soczyste. Jak smakują? Ci, którzy ich próbowali, mówią, że smak trudno do czegoś porównać – ale w tym dobrym znaczeniu!

W języku chińskim łodyga i liście są nazywane dwoma osobnymi nazwami: wosun oraz yóumàicài. Wykorzystywane są w zupełnie innych potrawach.

Łodygi, które można spożywać po ugotowaniu i na surowo, są smażone na szybko w woku i stają się elementem popularnej potrawy stir-fry, a liście są duszone w aromatycznym bulionie.

W ciągu ostatnich kilku lat sałata łodygowa stała się częściej dostępna w azjatyckich sklepach spożywczych. Jeśli któregoś razu uda wam się spotkać tę chińską odmianę, to warto wziąć ją chociażby na spróbowanie.

Źródło: Vmenkov Wikimedia Commons

Co ciekawe, sałatę łodygową podobno można też wyhodować samodzielnie w przydomowym ogródku. Dajcie znać, jeśli podejmiecie wyzwanie!

Zdjęcie główne: Bruce Block/Getty Images
Tekst: Marta Mankiewicz

FOODIE