Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Eko żywność w rozsądnych cenach? W Plonotece to możliwe!

Czy w środku długiej zimy brakuje wam porządnej dawki witamin? Jeśli tak, spieszymy z dobrym adresem, pod którym zaopatrzycie się w eko warzywa i owoce w bardzo atrakcyjnych cenach – pędźcie na Targ Plonoteka do warszawskiej Elektrowni Powiśle w każdą sobotę od 9 rano.
.get_the_title().

Zwracanie uwagi na źródło pochodzenia żywności lądującej na naszych talerzach wydaje się być już oczywistością. Ważnym pytaniem pozostaje jednak to, gdzie się w taką zaopatrzyć? Jak mieć pewność, że zakupy robione sklepach czy na bazarach są faktycznie tak organiczne, jak sobie życzymy? Skąd wiadomo, czy kupujemy od rzeczywistego dostawcy, a nie tylko od pośrednika? Jeśli dręczą was podobne wątpliwości, z pewnością zainteresuje was Targ Plonoteka odbywający się co sobotę w Elektrowni Powiśle.

Co wyróżnia go na tle innych podobnych wydarzeń? Przede wszystkim to, że Plonoteka to pierwszy targ, na którym każdy ze sprzedawanych produktów posiada certyfikat ekologicznego pochodzenia.

Zanim zaczniecie obawiać się, że tutejsze zakupy zrujnują wasze finanse, uspokajamy – jednym z podstawowych założeń wydarzenia jest oferowanie najwyższej jakości żywności w przystępnych cenach.

Co by nie być gołosłownym, podajemy przykładowy cennik za kilogram: eko kapustę dostaniecie za złotówkę (kiszoną, co jest najlepszym wyborem w sezonie spadku odporności i szalejących chorób, już za 6,50 zł!), ziemniaki za 2 zł, a jabłka za trójkę. Jeśli mamy być szczerzy, to wyższe stawki widujemy na supermarketowych stoiskach z zieleniną.

Na Plonotece spotkacie takich wystawców jak Capra Kampinos z ich rewelacyjnymi serami kozimi, Piekarnia Gzik, Farma Świętokrzyska (dobry adres na zaopatrzenie się w przetwory!) czy Gospodarstwo Machoccy. Ponieważ na targ przyjeżdżają osoby bezpośrednio zaangażowane w produkcję żywności, sobotnia wizyta na Plonotece będzie świetną okazją do rozmowy o jedzeniu z prawdziwymi pasjonatami zdrowego i ekologicznego jedzenia.

W sezonie zimowym Plonoteka będzie działać tylko w soboty, ale wraz z nadejściem wiosny planowane jest zwiększenie częstotliwości otwarcia targu do trzech razy w tygodniu.

Organizatorzy obiecują też zaangażowanie we współpracę coraz większej liczby gospodarstw!

Przypomnijmy jeszcze podstawowe założenia przyświecające idei eko żywności. Powstaje ona dzięki ekologicznemu systemowi zarządzania gospodarstwem, które cechuje pełna szacunku miłość do natury, lokalność i regionalność.

Dekalog Plonoteki prezentuje się następująco:
1. CERTYFIKAT. Wyłącznie produkty ze znakiem „zielonego listka”.
2. DOBÓR ODMIAN. Właściwy dobór gatunków i odmian bez GMO.
3. ŻYZNA GLEBA. Aktywność biologiczna zwiększana przez wieloletni płodozmian.
4. OCHRONA ŚRODOWISKA. Poprawa zdrowia gleby, roślin i zwierząt.
5. NATURALNA UPRAWA. Procesy zwiększające ilość materii organicznej gleby.
6. BIORÓŻNORODNOŚĆ. Dzięki urozmaiconemu płodozmianowi.
7. CYKLE PRZYRODY. Uwzględnienie naturalnych systemów i cykli przyrody.
8. KOMPOST I NAWOZY. Tylko dopuszczone środki ochrony i nawozy.
9. ROZWÓJ WSI. Dbałość o zachowanie krajobrazu, tradycji i kultury.
10. DOBROSTAN ZWIERZĄT. Wysokie normy hodowli.
11. RODZINNE TRADYCJE. Tradycyjne, rodzinne i wielopokoleniowe gospodarstwa.
12. MIŁOŚĆ DO ZIEMI. Uprawa z szacunkiem i dbałością o naszą Planetę.

Wróżymy rychłe zainteresowanie targiem. W końcu do dobrego jedzenia nikogo nie trzeba specjalnie zachęcać! Widzimy się w Elektrowni Powiśle w każdą sobotę od 9 rano do 15:00!

Tekst: KG
Zdjęcia: materiały prasowe Plonoteka

FOODIE