Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ekologiczny gin z groszku

Ma ujemny ślad węglowy, a więc jest wyjątkowo przyjazny dla środowiska.
.get_the_title().

Jak się robi gin? Oczywiście najważniejszym składnikiem jest jałowiec. Oprócz niego potrzebna jest jednak również wysokoprocentowa baza spirytusowa – a ona często powstaje ze zboża. Naukowcy z Abertay University i James Hutton Institute w Szkocji wymyślili ostatnio bardziej ekologiczną alternatywę. Baza do opracowanego przez nich ginu powstaje z… zielonego groszku. – Tradycyjne napoje, takie jak piwo i whisky, produkowane są ze zbóż, które wymagają dość dużej ilości sztucznego nawozu. Ma to wpływ na emisje gazów cieplarnianych i zmiany klimatu – tłumaczy Graeme Walker, profesor zymologii na Abertay University. Ślad węglowy litrowej butelki ginu Tanqueray to 1,8 kg dwutlenku węgla.

Z kolei, jak podają naukowcy w oświadczeniu, w przypadku butelki stworzonego przez naukowców ginu, która ma pojemność 0,7 l, to… -1,5 kg dwutlenku węgla.

Oznacza to, że pozwala uniknąć większej emisji dwutlenku węgla niż tworzy. Ujemny wynik udało się osiągnąć m.in. dzięki temu, że niewykorzystane resztki groszku wykorzystywane są do produkcji paszy dla zwierząt.

Stworzony przez naukowców gin nosi nazwę Nàdar, co po celtycku oznacza „natura”. Praca nad projektem, który powstał we współpracy ze szkocką Arbikie Distillery, zajęła aż pięć lat. Gin z groszku aromatyzowany jest przy użyciu naturalnych składników, jałowca trawy cytrynowej i liści cytrusowych. – Każdego roku obserwujemy zmiany pogody i pogarszającą się jakość plonów, co dowodzi, że już teraz trzeba pracować nad rozwiązaniem problemu kryzysu klimatycznego. Produkując pierwszy na świecie gin pozytywny dla klimatu, podejmujemy kroki w celu poprawy naszego wpływu na środowisko, jednocześnie pokazując, co można osiągnąć, gdy spotkają się naukowcy i firmy o podobnych poglądach – mówi odpowiedzialna za projekt doktorantka Kirsty Black.

Pozostaje jeszcze pytanie, jak smakuje gin z groszku. Ci, którzy mieli okazję go spróbować, mówią, że nietypowy składnik nie wpływa na smak alkoholu.

Za charakterystyczny smak ginu odpowiada w końcu jałowiec, którego w tym produkcie jest pod dostatkiem. Gin można kupić na stronie Arbikie Distillery. Butelka o pojemności 0,7 l kosztuje 43 funty, czyli nieco ponad 210 złotych.

Zdjęcia: Arbikie Distillery
Tekst: NS

FOODIE