Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jak będziemy jeść w 2020 roku? Poznajcie nowe trendy kulinarne i restauracyjne

W tym roku wzmożonym zainteresowaniem cieszyła się kuchnia roślinna, a przeróżne alternatywy dla mięsa były wprowadzane do menu wielu restauracji. Jakich nowości i trendów kulinarnych powinniśmy się spodziewać w nadchodzącym roku? Oto prognozy!
.get_the_title().

Wzrost zainteresowania lokalnym jedzeniem

źródło: Universal Images Group/ Getty Images

Od razu radzimy zapamiętać termin „locavore”, który określa osobę świadomie decydująca się na naturalną żywność pochodzącą od lokalnych sprzedawców, a nie transportowaną z daleka. Termin, jeszcze może nie do końca znany przez wszystkich, z pewnością stanie się popularny w nadchodzącym czasie. Pocieszające jest, że coraz częściej decydujemy się na ekologiczną żywność oraz fakt, że potrafimy docenić produkty regionalne pochodzące z małych gospodarstwa. Ta kwestia nadal będzie ważna.

Restauracje z otwartą kuchnią

źródło: Deb Lindsey For The Washington / Getty Images

Już teraz, po rundzie w kilku lokalach, możemy zauważyć, że wiele z nich stawia na otwartą koncepcję i pozwala gościom podejrzeć, jak powstają ich dania. Wymaga to od kucharzy jeszcze większej perfekcji, staranności i dbałości o czystość wokół siebie. W 2020 roku trend ten nie zniknie, a restauracje nadal będą starać się wychodzić do swoich gości, uchylając im drzwi do swoich kuchni.

Menu dla dzieci w zdrowej wersji

źródło: unsplash

W restauracyjnym menu dla dzieci zazwyczaj znajduje się pomidorowy krem, kurczak, frytki, prosta wersja makaronu czy naleśniki. Z reguły są to dania, które dzieci „na pewno zjedzą”, a nie chociażby mniej przyprawione klasyki z kuchni azjatyckiej czy indyjskiej.

Czas to zmienić i zaoferować najmłodszym bardziej zróżnicowane, a przy tym zdrowsze potrawy.

Restauracje będą chciały karmić dzieci potrawami z kuchni świata, tak aby pozwolić im odkrywać nowe smaki. Kucharze nie zapomną też o włączaniu do menu wartościowych produktów.

Fermentowane napoje

źródło:
Amy Brothers The Denver/ Getty Images

Kombucha to słodko-kwaśny, orzeźwiający, musujący napój powstający ze słodzonej herbaty dzięki fermentacji grzybka herbacianego. Poprawia pracę jelit, a o innych jego korzyściach zdrowotnych pisaliśmy tutaj.

Zanosi się na to, że w przyszłym roku zainteresowanie tym napojem będzie równie duże.

Może to zasłucha pozytywnego wpływu kombuchy na nasz organizm, a może pijana jest po prostu z uwagi na smak.

Makgeolli

źródło: SeongJoon Cho For The Washington/ Getty Images

Co to takiego? To koreański 6-9 proc. likier ryżowy, który w 2020 roku ma zostać mianowany kolejnym „modnym napojem”. Podobno znajdzie się w menu wielu restauracji i barów – co jak na napój do tej pory najbardziej popularny wśród rolników brzmi dość wzniośle.

Jak donoszą ci, którzy mieli już okazję go spróbować, mlecznobiały napój jest lekko musujący i ma słodko-kwaśny smak. Jesteśmy go odrobinę ciekawi.

Wino biodynamiczne

źródło: unsplash

Zważywszy na fakt, że trend na zdrowsze i ekologiczne produkty stale rośnie, to popyt na wino biodynamiczne w kolejnych latach jest jak najbardziej możliwy. Wino wytworzone metodą biodynamiczną cieszy się uznaniem przede wszystkim wśród osób, które mając wybór, stawiają na ekoprodukty. Poszczególne czynności podczas produkcji tego wina odbywają się w konkretnych fazach księżyca i ustawieniach planet, w zgodzie z gwiezdnym kalendarzem.

Cała uprawa jest oczywiście ekologiczna, a na smak wina – jak donoszą producenci – wpływa natura i kosmos.

Zero waste na mieście

źródło: unsplash

Gotowanie zgodnie z zero waste nie będzie ograniczało się tylko do wykorzystania resztek we własnym domu. Ruch zero waste wpłynie również na przemysł spożywczy i restauracyjny. Przyczyni się to do obniżenia kosztów w restauracjach, a także będzie korzystny dla środowiska. Gotowanie bez marnotrawstwa jest doceniane przez młode pokolenia konsumentów, chcące wspierać lokale bardziej przyjazne dla środowiska.

Kompostowanie, unikanie dostaw nadmiaru żywności oraz zmniejszenie marnotrawstwa opakowań to cele, które postawi sobie wielu domowych kucharzy i szefów kuchni.

Jedzenie w towarzystwie

źródło: unsplash

Wydatki na jedzenie konsekwentnie przesuwają się w kierunku wydatków na posiłki jedzone na mieście – raczej pewne jest, że nie zmieni się to w 2020 roku.

W czasach cyfrowego życia, gdy wszystko możemy załatwić przez internet, jeszcze bardziej będziemy doceniać społeczny aspekt posiłków w tradycyjnej restauracji. Mimo że zamawianie jedzenia wprost do domu też staje się codziennością, to niezmienne pozostają dwa powody, dla których ludzie będą chodzić do restauracji: wygoda i socjalizacja.

Przebywanie w pobliżu innych daje atmosferę, której nie można odtworzyć w domu. Wciąż będziemy o nią zabiegać.

Tekst: Marta Mankiewicz