Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jak zrobić własną mąkę bez wychodzenia z domu?

Domowe wypieki mają teraz swoją wielką chwilę. Co drugi post na Instagramie przedstawia chlebek bananowy lub świeżo wypieczony bochenek. Jednak co zrobić, gdy najdzie nas ochota na popisy w kuchni, a zabraknie mąki?
.get_the_title().

Wzmożone zainteresowanie pieczeniem domowych ciast i chlebów widać nie tylko w Polsce. Raport przeprowadzony przez Kantar Group, firmę zajmującą się badaniami rynku, wskazał, że w Anglii miesięczna sprzedaż mąki w marcu wzrosła o 92 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku. „Producenci mąki pracują bez przerwy, mieląc mąkę 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, aby podwoić produkcję i zaspokoić popyt” – donosi National Association of British and Irish Flour Millers, brytyjska grupa handlowa reprezentująca przemysł młynarski.

źródło: unsplash

Wytwarzanie mąki jest naprawdę prostym procesem. Prawda jest taka, że mąkę można w prosty sposób zrobić samodzielnie – i to w zaledwie kilka sekund. Świeżej mące nie grozi zaleganie na sklepowej półce, a więc jest o wiele bogatsza w cenne witaminy.

Wszystko, czego potrzebujemy, to suche ziarna bądź orzechy oraz urządzenie do mielenia.

Które ziarna, orzechy lub nasiona można zamienić w mąkę?

źródło: unsplash

Praktycznie każde. Nada się zarówno biały i brązowy ryż, ziarna pszenicy, żyto, owies, orkisz, jęczmień, kukurydza, migdały, jak również pestki dyni, komosa ryżowa, gryka czy ciecierzyca. Jak widać, pole do popisu jest spore. Nie krępujcie się eksperymentować i sprawdzać, jaka mąka wychodzi z różnych produktów.

Jeśli zdecydujecie się na wypiekanie ciast z użyciem którejś mąki, pamiętajcie, że nie każde ciasto zachowa się tak samo, gdy zastąpicie mąkę pszenną jakąś inną.

Szczególne kapryśne mogą się okazać drożdżowe wypieki, więc nie zastępujcie ziarna pszenicy lub orkiszu innym zbożem. Za to do chlebka bananowego czy ciasteczek śmiało możecie użyć mąki z owsa, którą otrzymacie po zmieleniu najzwyklejszych płatków owsianych.

Czym mielić?

źródło: unsplash

Jeśli chodzi o sprzęt, który będzie potrzebny, to sprawdzi się domowy blender z pojemnikiem do mielenia lub młynek do kawy.

Im wyższa moc urządzenia, tym drobniejsza będzie mąka.

Chociaż możecie nie uzyskać tak drobno zmielonej mąki jak ta, do której jesteście przyzwyczajeni, nie powinno to obniżyć jakości domowego wypieku. Pamiętajcie, by ziarna przed mieleniem były suche i wypełniały młynek tylko do połowy. Jedna szklanka pszenicy da aż półtorej szklanki mąki. Po zmieleniu przesiejcie mąkę przez sito do pojemnika, zostawiając resztki otrębów na sicie. Nie wyrzucajcie ich! Będą dobrym dodatkiem do jogurtu lub koktajlu, a wy zyskacie większą porcję błonnika.

źródło: unsplash

Jak widać lista rzeczy potrzebnych do zrobienia domowej mąki jest zaskakująco krótka.

Najlepiej jednak mielić ziarna tuż przed pieczeniem, ponieważ świeża mąka może dość szybko się zepsuć.

Gotową mąkę trzymajcie w chłodnym oraz ciemnym miejscu, w lodówce lub w szczelnie zamkniętym pojemniku w zamrażarce. Aby zapobiec zepsuciu mąki, możecie włożyć do niej liść laurowy. Mąka, która nie nadaje się do użycia, zmienia kolor lub źle pachnie.

Tekst: Marta Mankiewicz

FOODIE