Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Japońska mrożona kawa? To prostsze niż myślicie

Jeśli próbowaliście cold brew i wam zasmakowało, to japońska mrożona kawa może być waszym kolejnym wyborem na lato. To zimna kawa z pełną gamą smaków, której zaparzenie zajmuje kilka minut.
.get_the_title().

Domowe parzenie kawy staje się coraz bardziej popularnym hobby. Ci, których temat kawy wciągnął na dobre, stale ćwiczą i testują najlepsze metody domowego parzenia.

Teraz, gdy z dnia na dzień robi się coraz cieplej, warto przygotować także japońską kawę mrożoną.

Jej amatorzy twierdzą, że smakuje lepiej niż cold brew. Do jej przygotowania wystarczy niecałe 10 minut! Tymczasem cold brew zaparza się „na zimno”, wodą o temperaturze pokojowej, a więc na jej zaparzenie trzeba poczekać około 12 godzin.

źródło: NGUYENTHANHTUNG / GETTY IMAGES

Przyrządzanie japońskiej mrożonej kawy nie wymaga tak długiego czasu oczekiwania. – To doskonała metoda, która dzięki ekstrakcji gorącą wodą pozwala uwolnić więcej smaku ze związków kawy, a jednocześnie uzyskać zrównoważone body, czyli konsystencję i fizyczne odczucie naparu na języku – powiedziała o japońskiej mrożonej kawie Julie Nguyen, współzałożycielka Contra Coffee and Tea w Orange w Kalifornii.

Flash-brewed, flash-chilled lub po prostu iced coffee, bo tak najczęściej nazywa się tę kawę i metodę jej parzenia, polega na zaparzaniu kawy od razu na kostki lodu, co zapobiega powstaniu goryczy.

źródło: unsplash

Wrzucanie lodu do już przygotowanej gorącej sprawiłoby, że napój miałby cierpki smak. Tymczasem powolne ociekanie po kawy kostkach lodu wydobywa z niej złożone aromaty, a przy tym błyskawicznie ją schładza. Taka kawa smakuje zupełnie inaczej niż cold brew zrobione z tych samych ziaren. Ukryte w ziarnach kawy subtelne nuty karmelu, czekolady czy jagód są tutaj bardziej wyraźne. – Kawa musi kapać bezpośrednio na lód natychmiast po rozpoczęciu ekstrakcji. Jest to kluczowa cecha japońskiej kawy mrożonej, ponieważ zatrzymuje rozwój kwasów w naparze – mówi Nguyen.

źródło: unsplash

Przepisów na japońską kawę mrożoną jest mnóstwo i można ją zaparzyć, używając różnych akcesoriów do alternatywnych metod parzenia kawy. Podajemy najprostszy z nich, do którego wykorzystuje się najpopularniejszy dripper V60.

– 30 g drobno zmielonej kawy
– 340- 350 ml gorącej wody (o temp. 95 stopni Celsjusza)
– 150 g lodu

Do parzenia używamy drippera V60. Zanim nastąpi parzenie, koniecznie przelejcie filtr gorącą wodą, aby go wypłukać i pozbawić kawę papierowego smaku. Następnie wsypcie lód do naczynia, do którego będzie przelewała się kawa. Postawcie dripper na naczyniu, wsypcie odważoną kawę i powolnymi, okrężnymi ruchami, ale unikając nalewania po ściankach filtra, zalejcie kawę wodą. Można robić to na dwa-trzy razy.

Tak zaparzoną kawę nalejcie do szklanki z lodem – gotowe!

Nie bójcie się eksperymentować, ale pamiętajcie, że aby otrzymać wyjątkowo dobry napar, ważna jest dbałość o szczegóły. Stosunek wody do lodu będziecie musieli ustalić samodzielnie, w zależności od ziarna, którego użyjecie i stopnia jego zmielenia.

Zdjęcie główne: justonecookbook.com
Tekst: Marta Mankiewicz

FOODIE