Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Kanapka posmarowana pesto z porostów – tak będzie wyglądała żywność przyszłości

Jakie mamy alternatywy w sytuacji, gdy żywność stanie ciężko dostępna, populacja świata coraz liczniejsza, a klimat – ekstremalny ?
.get_the_title().

Julia Schwartz, absolwentka wiedeńskiego Uniwersytetu Sztuki Stosowanej, uważa, że produktem spożywczym, który można wykorzystać do przyrządzania posiłków, gdyby nie były dostępne inne źródła pożywienia są porosty. Są bowiem bardzo łatwe w uprawie i rosną nawet w trudnych warunkach klimatycznych czy środowiskowych. Do tej pory były bardzo niedoceniane. Traktowanie ich jako spożywczy zamiennik może wydawać się co najmniej dziwne, jednak należy wziąć pod uwagę przewidywania naukowców odnośnie postępujących zmian klimatycznych i przeludnienia.

Schwartz przeprowadziła badania, w trakcie których dowiedziała się, że już wcześniej w czasach głodu używano porostów jako źródła pożywienia.

Można je nazwać superżywnością. Istnieje co najmniej 20 tysięcy różnych gatunków porostów, poza tym grzyby zlichenizowane są jednymi z najstarszych organizmów żywych na naszej planecie. Co ważne, należy zauważyć że porosty to nie mchy, z którymi są często mylone. Te drugie mają prawie zerową wartość odżywczą, podczas gdy porosty to źródło protein, węglowodanów i wielu innych mikroelementów – mówi Schwartz.

Schwartz stworzyła Unseen Edible, czyli ofertę produktów spożywczych na bazie mieszanek grzyboodpornych porostów rosnących na korze drzew i skał.

Podczas ostatniego Wiedeńskiego Tygodnia Wzornictwa (Vienna Design Week) po raz pierwszy można było degustować nietypowe jedzenie, poczynając od chleba, masła, makaronu, pesto, musztardy, płatków, na batonach granolowych kończąc.

Poza zawartością zadbano także o walory wizualne opakowań. Każde z nich ma także naklejkę z informacją, jaki gatunek porostów został wykorzystany w jego produkcji.

Tekst: Anna Opas