Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Kawa nie tylko dodaje nam energii. Sprawia, że też lepiej myślimy o współpracownikach i efektywniej z nimi współdziałamy

Kawa kluczem do bezkonfliktowego przetrwania całego dnia.
.get_the_title().

Jestem skrajnie wyczerpany, a przecież jest rano– mówi Adam Miauczyński, bohater „Dnia Świra”. Też tak czasem macie? A może codziennie? Na szczęście ratuje nas wtedy trochę wizja wypicia pysznej, porannej kawy. Co prawda nie zawsze zdążymy to zrobić jeszcze w domu. Plus tej sytuacji jest taki, że przynajmniej czujemy się zmotywowani, żeby jak najszybciej znaleźć się w pracy, a dokładniej w firmowej kuchni. Jak wynika z ostatnich badań, często już w drodze do pracy dopada nas stres i wkurzenie. Wtedy już w ogóle mamy ochotę chodzić po biurze z transparentem informującym, żeby nikt się do nas nie odzywał, póki nie łykniemy trochę kawy.

Tym bardziej, że okazuje się, że ten napój jest naprawdę kluczem do bezkonfliktowego przetrwania całego dnia.

Ian Dooley/Unsplash

Takie są wyniki badań opublikowane w „Journal of Psychopharmacology”. Jego autorzy – badacze z University of California i The Ohio State University – sprawdzili, jaki wpływ ma picie kawy, w ilościach, które określili jako „umiarkowane”, na nasze relacje z współpracownikami i ogólne nastawienie do pracy. Okazało się, że dla osób, które codziennie piją kawę, kubek tego napoju wypity na chwilę przed firmowym spotkaniem czy przystąpieniem do wspólnego projektu ma dobroczynne właściwości. Kawosze chętniej wtedy współpracują z innymi, a poziom ich zaangażowania w pracę rośnie.

Wyżej oceniają wkład, jaki mogą wnieść w dany projekt, co działa na nich motywująco. Mało tego – mają zdecydowanie życzliwsze nastawienie do reszty zespołu i również jego pracę oceniają lepiej.

Dzięki temu nie irytują się i nie skupiają na tym, kto się obija albo nic ciekawego nie wnosi do wspólnych działań, za to są bardziej ugodowi, nastawieni na szukanie wspólnych rozwiązań i wymyślanie nowych, świetnych pomysłów.

Film „Wilk z Wall Street”

Analogicznie, jeśli osoba, która wypija tę „umiarkowaną” ilość kawy dziennie zostanie pozbawiona tej możliwości, jej współpracownicy mogą na tym ucierpieć.

Będzie się ona łatwiej irytować i mniej chętnie podejmować wspólne działania. Badania na ten temat zostały przeprowadzone również przez Hilton Worldwide. Wzięły w nich udział około 3 tys. osób – po ok. 1 tys. ze Stanów Zjednoczonych, Chin i Wielkiej Brytanii. Byli to pracownicy biurowi w wieku 18-65 lat.

W wypełnianych kwestionariuszach aż 68 proc. Brytyjczyków, 58 proc. Chińczyków i 71 proc. Amerykanów uznało, że nie wyobrażają sobie udanego spotkania z klientem lub partnerem biznesowym bez kawy lub herbaty.

via GIPHY

Podeślijcie więc ten tekst szefowi, jeśli będzie się czepiał, że za często robicie sobie przerwy na kawę.

Zdjęcie główne: film „Pulp Fiction”
Tekst: KD

FOODIE