Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Kupiłeś za dużo? Podpowiadamy produkty, które możesz zamrozić

Mimo kwarantanny, nadal chcemy cieszyć się posiłkami. Pamiętajmy jednak o ograniczaniu ilość odpadów do minimum. Oto kilka produktów spożywczych, które można bezpiecznie przechowywać w zamrażarce i użyć dopiero za jakiś czas.
.get_the_title().

Jajka

fot. Jakub Kapusnak / unsplash

Mając do dyspozycji wyłącznie jajka, można przygotować niezwykle dużo potraw. Od omletów, po domowy budyń czy szybkie śniadanie. Z powodzeniem możecie je także zamrozić.

Skorupki jajek muszą zostać wcześniej usunięte.

Należy więc rozbić jajko do pojemnika i zamrozić je albo całe, albo białko i żółtko osobno. Podpowiemy, że zamrożone białka nadal nadadzą się do ubicia, więc jeśli chcecie upiec bezę, ale ciężko wam uzbierać naraz dużą ilość białek, dzięki mrożeniu możecie zbierać je przez jakiś czas. Pamiętajcie tylko, aby nie rozmrażać i nie zamrażać jajek ponownie.

Drożdże

źródło: pixabay

Dochodzą słuchy, że w czasie trwania kwarantanny drożdże stały się towarem deficytowym.

Ale jeśli udało się wam zawczasu zrobić zapas świeżych drożdży, które niestety nie mają zbyt długiej daty przydatności do spożycia, śmiało możecie je zamrozić.

Wystarczy podzielić na kawałki i włożyć do zamrażarki, gdzie przetrwają do 6 miesięcy. Rozmrażajcie je w lodówce bądź w ciepłym miejscu, np. na blacie kuchennym. Pamiętajcie, by nie robić tego w mikrofalówce! Jeśli podczas rozmrażania będą już w stanie płynnym, nie przejmujecie się, nie wpłynie to na wypiek.

Ziemniaki

źródło: pixabay

Śmiało można je mrozić, zwłaszcza jeśli kupiliście ich dużo za dużo i już powoli zaczynają kiełkować. Najpierw jednak należy obrać je ze skórki, a następnie zblanszować we wrzącej wodzie przez około 5 minut. Gdy będą gorące, włóżcie je do miski z zimną wodą i pozostawcie do ostygnięcia na około 10 minut, a następnie zapakujcie w szczelne torebki do mrożenia lub odpowiednie pojemniki. Jeśli będziecie chcieli upiec ziemniaki, użyjcie ich prosto z zamrażarki, dodajcie olej, przyprawy i wstawcie do piekarnika.

Gotowe puree ziemniaczane także można zamrozić.

Czekolada

fot. Charisse Kenion/unsplash

Czekolada nie zawiera dużej ilości wody, co oznacza, że ​​nie zmieni się zbytnio po zamrożeniu i rozmrożeniu. Jednak przed włożeniem do zamrażarki umieśćcie ją najpierw w lodówce na kilka godzin, ponieważ pomoże to powoli obniżyć jej temperaturę, zmniejszając ryzyko zmiany smaku lub wyglądu.

Ser

źródło: pixabay

Kto nie lubi tostów lub makaronu z dodatkiem ciągnącego się sera? Możecie zamrozić ser w całości lub zetrzeć go na tarce i włożyć do zamykanej torebki do mrożenia.

Najlepiej podzielić go od razu na mniejsze ilości i wyjmować partiami, gdy poczujcie, że waszemu daniu zdecydowanie brakuje sera.

Z wyjątkiem twarogu, który może podejść wodą i stracić na jakości, praktycznie każdy ser porazi sobie w warunkach panujących w zamrażarce.

Orzechy

źródło: pixabay

Mrożenie orzechów lub nasion to świetny sposób na utrzymanie ich świeżego i pełnego smaku. Koniecznie mroźcie je w torbie ze szczelnym zamknięciem, a do wypieków czy ciepłej owsianki śmiało możecie używać jeszcze zamrożonych.

Mleko

źródło: pixabay

Pamiętajcie, że mleko nabierze objętości podczas mrożenia, więc nie wlewajcie go po brzeg do pojemnika.

Najlepszą wskazówką dla tych, którzy używają tylko odrobiny mleka, np. do kawy, jest wlanie go do tacek na kostki lodu. Wtedy bez problemu weźmiecie tylko tyle mleka, ile będzie wam potrzebne.

Jogurt

fot. Dwayne Legrand/unsplash

Najlepszą rzeczą w zamrażaniu jogurtu jest to, że nie trzeba go rozmrażać, aby zjeść. Możemy mieć gotowy mrożony jogurt bez wychodzenia z domu! Jeśli akurat macie w domu foremki do lodów, to śmiało możecie rozlać do nich wymagający szybkiego zamrożenia jogurt. Wtedy jeszcze bardziej będzie przypominać lody.

Warto jednak pamiętać, że proces zamrażania może mieć wpływ na niektóre jogurty i nie każdy sprawdzi się w roli lodów na patyku.

Wtedy możecie zblendować go z owocami i odrobiną mleka lub soku, aby powstał pyszny koktajl.

Tekst: Marta Mankiewicz

FOODIE