Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Nieoczywisty prezent na Dzień Babci i Dziadka? 5 zalet cateringu dietetycznego

Karmili kolejne pokolenia w Waszej rodzinie. Czas się odwdzięczyć! Catering dietetyczny to świetny prezent na Dzień Babci i Dziadka.
.get_the_title().

Jaki prezent najlepiej sprosta oczekiwaniom najstarszych członków rodziny? Trendem, który jest w stanie zmienić dotychczasowe zasady gry, może być spersonalizowany catering.

Nasi dziadkowie nie wpadną do ulubionej pobliskiej rodzinnej jadłodajni… bo jest zamknięta. Nie zamówią sobie pizzy lub pasty przez internet, bo nie potrafią lub nie są przyzwyczajeni do tego typu ekscesów. Dla Was norma? Dla nich nie. Do tego, czy jesteście pewni, że dbają należycie o swoją dietę zamknięci w czterech ścianach? No właśnie. Aspekt zdrowotny ma tu też olbrzymie znaczenie. Na szczęście powstały oferty diety pudełkowej dla seniorów dobrane do ich potrzeb i stylu życia, zapewniające zdrowe zbilansowane posiłki.

Coraz częściej cateringiem zainteresowane są właśnie osoby starsze. Aby zadbać o swoje zdrowie, sięgają po specjalne diety, które odpowiadają bardzo konkretnym potrzebom danego wieku. Zdarza się, że to dzieci albo wnuki namawiają seniorów do skorzystania z takich rozwiązań — wyjaśnia Adam Adamski, były mistrz Polski w kulturystyce i założyciel cateringu dietetycznego Fit Malina.

1. Pragmatyzm

Nie oszukujmy się — laurka, wierszyk ze szkoły podstawowej, ramka czy album nie zawsze się sprawdzają. Szczególnie w dobie naprawdę poważnych wyzwań dla seniorów warto postawić na coś praktycznego. W tej kategorii catering deklasuje nawet najlepszy zestaw skarpet, fartuch czy blachę do pieczenia.

Użyteczność spersonalizowanej diety objawia się przede wszystkim w jej wpływie na organizm, a także wygodzie odbioru (o czym w kolejnych punktach) czy nawet cenie. Zaserwujmy naszym babciom i dziadkom coś, co faktycznie sprawdzi się w prozie dnia codziennego i przełamie kilka stereotypów o senioralnych przyzwyczajeniach żywieniowych.

2. Wygoda

Catering dietetyczny dla seniora to synonim dużej wygody i oszczędności czasu. Tak, zgadza się, osoby starsze również mają sporo obowiązków, a emerytura to nie tylko błogie oddawanie się lekturze gazet, zaległych książek czy długie seanse przed telewizorem. Zautomatyzowana dieta jest w stanie przełamać typową rutynę naszych babć i dziadków, a przede wszystkim — zagwarantować im skuteczny life-hack.

Szczególnie w czasie pandemii koronawirusa wyjście po zakupy w wykonaniu najbardziej narażonej grupy wiąże się z narastającym stresem i szeregiem uciążliwych procedur (maseczka, ciągłe odkażanie, przeliczanie osób w kolejce etc.). W takim klimacie catering wydaje się bardzo zręcznym przeskoczeniem lockdownowej atmosfery, szczególnie że cały zestaw dostajemy pod same drzwi.

3. Regularność

Legendy o pobudce seniorów jeszcze przed przysłowiowym kogutem bardzo często mają pokrycie w faktach. Z kim w tej dyscyplinie mogą mierzyć się nasze babcie i dziadkowie? Całkiem możliwe, że godnymi konkurentami są kurierzy cateringów, ponieważ (zależnie od własnych preferencji) zestaw jest w stanie pojawić się na wycieraczce już o 6:00, 5:00, a nawet 4:00.

Taka regularność dostaw bardzo dobrze sprawdza się jako subtelny organizator dnia. Najczęściej zestawy dla seniorów złożone są z trzech, czterech lub pięciu posiłków, co odpowiada bolączce nieregularności odżywiania. Osoby starsze mają tendencję do wymykania się stałym godzinom, więc wyjdźmy naprzeciw ich żywieniowym dylematom i postawmy na catering… Zwłaszcza że nie odstrasza również cena.

4. Cena

Na koszt większości programów wpływają trzy czynniki: dostawa, stopień specjalizacji oraz liczba kalorii. Przykładowo, największe porcje diety ketogenicznej dostarczane poza granice miasta będą nieco droższe od skromniejszych zestawów dla klientów z dzielnic w okolicach centrum. Jak kosztorys rozkłada się w przypadku diety dla seniora? Uśredniając, najpopularniejszymi widełkami cenowymi jest zakres między 35 a 90 zł za dzień diety, choć warto pamiętać o dedykowanych zniżkach.

Dla przykładu, przy większym zamówieniu na dłuższy okres producenci oferują bardzo konkretne promocje. Co więcej, płacimy nie tylko za wygodę, ale i dodatkowe bonusy. Za relatywnie niewysoką cenę mamy zagwarantowaną nie tylko wygodę czy odpowiednio zbilansowaną dietę. Catering to dla wielu seniorów wyjątkowo skuteczna forma motywacji w dbaniu o własny organizm.

5. Zdrowie

Last, but not least — kwestia zdrowia. Catering dietetyczny, pod warunkiem, że zarządzany przez doświadczonych ekspertów, może być zbawiennym zamiennikiem półproduktów dostępnych w każdym supermarkecie. Najczęściej seniorzy zmagają się z niedoborami witamin A, C, D, E czy też z grupy B, więc zbilansowany zestaw powinien ukrócić notoryczne spadki energii, bóle mięśni i stawów, a także poprawić stan sylwetki.

Catering dietetyczny już na stałe wpisał się w grafik osób chcących w znacznym stopniu usprawnić codzienną rutynę. Może czas, abyśmy wzięli sprawy w swoje ręce i w znacznym stopniu ułatwili życie seniorom? Jeśli nie musimy dobierać kolejnych skarpet, swetrów albo polować na najnowsze modele form do ciast, postawmy właśnie na catering.

Catering dietetyczny uszyty pod seniorów przygotowali specjaliści dietetycy z Fit Malina. Możecie go zamówić tutaj. 

Racjonalne i zbilansowane odżywianie u osób starszych jest niezwykle istotne. „DIETA SENIOR” jest przystosowana do potrzeb starszych osób, które często zmagają się z wieloma dolegliwościami i niestety chorobami. Wraz z wiekiem zachodzą zmiany w procesach metabolicznych. Zmniejsza się podstawowa przemiana materii oraz zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Obserwuje się spadek masy kostnej i masy mięśni oraz związane z nim obniżenie siły mięśniowej. Aby temu zapobiec, w diecie uwzględniono odpowiednią porcję witamin i minerałów, zwiększoną ilość żelaza i wapnia w postaci produktów o niskim indeksie glikemiczny (IG). Jest to bardzo istotne u osób z problemami z osteoporozą, cukrzycą czy ryzykiem wystąpienia nowotworów. Zestawy składają się (do wyboru) z trzech lub czterech posiłków: pełnowartościowego śniadania, sycącego obiadu, dietetycznego lekkiego podwieczorku i kolacji nieobciążającej na noc układu trawiennego.

Zdjęcia: Unsplash

FOODIE