Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Pandemia zmienia także przyzwyczajenia seniorów – 30 proc. z nich je więcej produktów roślinnych niż wcześniej

Na zmianę codziennej diety i przyzwyczajeń nigdy nie jest za późno. Starsze pokolenie przechodzi na roślinny styl życia, aby poprawić swoje zdrowie.
.get_the_title().

Zainteresowanie dietą roślinną rośnie także u seniorów. Niedawna ankieta przeprowadzona przez Amica Senior Lifestyles wśród seniorów w Ameryce Północnej wykazała, że ​​w świetle pandemii COVID-19 trzech na dziesięciu ankietowanych dokonało zmian w diecie, wprowadzając więcej żywności pochodzenia roślinnego do codziennego jadłospisu. Raport wykazał również, że przejście na dietę opartą na roślinach nie jest jedyną zmianą dotyczącą zdrowego stylu życia seniorów.

59 proc. z nich stwierdziło, że zwiększyli także swoją aktywność fizyczną.

źródło: vegnews

Biorąc pod uwagę zwiększone ryzyko powikłań u osób starszych po zarażeniu się koronawirusem, nic dziwnego, że dbanie o zdrowie poprzez dietę stało się dla wielu z nich jeszcze bardziej istotne. – Rosnące zainteresowanie osób starszych żywnością pochodzenia roślinnego postrzegam jako naturalną reakcję zarówno na ich obecny cykl życia, jak i trendy, o których mówi się w wiadomościach. Wiele osób może borykać się z ryzykiem problemów kardiometabolicznych (nadciśnienie, podwyższony poziom cholesterolu, wyższy poziom cukru we krwi), które zgodnie z licznymi badaniami można złagodzić poprzez zwiększenie ilości białek roślinnych w diecie – mówi dietetyczka Mary Purdy.

źródło: unsplash

Ponadto mogę przypuszczać, że jest to dla nich sposób na udział w bardziej ekologicznych praktykach, które mogą zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. Co więcej, trawienie zwalnia wraz z wiekiem, a błonnik zawarty w wielu produktach pochodzenia roślinnego jest często wybawieniem. – dodaje Purdy.

Zwiększone zainteresowanie seniorów prowadzeniem zdrowszego stylu życia to świetna wiadomość i dowód na to, że nigdy nie jest za późno na odejście od jedzenia mięsa.

Według wspomnianego raportu, w ciągu zaledwie trzech tygodni seniorzy na diecie roślinnej lub wegańskiej mogli zauważyć znaczną poprawę biomarkerów, takich jak ciśnienie krwi, cholesterol i wrażliwość na insulinę.

źródło: unsplash

Z roku na rok powstaje także coraz więcej inicjatyw wspierających seniorów w zmianie nawyków żywieniowych.

We wrześniu 2020 roku Connexion Insurance Solutions, agencja specjalizująca się w ubezpieczeniach zdrowotnych z siedzibą w Seattle, uruchomiła Northwest Connexion Challenge, 30-dniowy program mający pomóc seniorom przejść na weganizm. Program został uruchomiony we współpracy ze wyspecjalizowanymi doktorami, którzy pomagali seniorom przejść na pełnowartościową dietę roślinną, jednocześnie angażując ich w wirtualną społeczność, aby pomóc im walczyć z uczuciem samotności podczas pandemii.

Tekst: Marta Mankiewicz

FOODIE