Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Podpowiadamy, jak pogodzić pracę i zdrowe nawyki żywieniowe

W obliczu napiętych grafików i zbliżających się deadlinów, zdrowie może być ostatnią rzeczą, o której przyjdzie nam pomyśleć. Włączenie małych, realistycznych zmian do codziennej rutyny może dobrze wpłynąć na codzienne samopoczucie. Oto nasze rady.
.get_the_title().

1. Znajdź czas i zjedz śniadanie

Wyjście do pracy wymagającej od nas skoncentrowania i działania na pełnych obrotach nie może obyć się bez porządnego pełnowartościowego śniadania. Najlepiej takiego, które zaspokoi nasz głód na więcej niż 2 godziny oraz takiego, po którym nasz poziom cukru i energii nie wzrośnie gwałtownie tylko na kilka minut.

Dobrym porannym rozwiązaniem może okazać się miska ciepłej owsianki bądź dla tych, którym płatki owsiane już się przejadły – porcja gryczanki lub jaglanki z ulubionymi dodatkami.

Do tego garść bogatych w dobre tłuszcze orzechów (na przykład włoskich) oraz pobudzające przyprawy, takie jak imbir i kardamon. Jeśli nie przepadacie za słodkim początkiem dnia, to usmażcie omlet i podajcie go z dowolnymi warzywami. Zdrowy start dnia i można brać się do pracy.

2. Z rozwagą z przekąskami

Słodkie batoniki, krakersy i słodzone napoje, mimo że z początku podnoszą nasz poziom energii i chęci do działania, to po czasie powodują na nowo uczucie zmęczenia, co więcej skłaniają do sięgnięcia po ich kolejną niezdrową porcję.
Jeśli nie macie tyle silnej woli, by powstrzymać się od wzięcia kolejnego ciasteczka od kolegi zza biurka, to zabezpieczcie się we własne przekąski.

Istnieje wiele zdrowszych opcji, które są tak samo smaczne i nie będą tak bardzo zadzierać z poziomem cukru we krwi.

Domowe pasty wraz ze skrojonymi surowymi warzywami tak jak i sezonowe owoce można śmiało spakować do lunchboxa i zabrać ze sobą do pracy. Jeśli macie więcej czasu, możecie upiec przyprawione warzywa korzeniowe i domowe chipsy podjadać z ulubionym dipem w ciągu dnia.

3. Wykorzystaj postęp technologiczny

Czasem potrzeba tylko trochę motywacji, aby zacząć działać. Nowoczesne aplikacje oferują wygodny sposób monitorowania postępów i pozostania na dobrej drodze do osiągnięcia celów związanych ze zdrowiem.

Obecnie, przy tak szerokim wyborze między aplikacjami zorientowanymi na kondycję, możemy wybrać te najbardziej odpowiednie dla siebie.

Możemy wybierać między aplikacjami przypominającymi, że zbyt długo siedzimy i to już czas na przerwę, pomagającymi śledzić codzienne spożycie wody oraz takimi, które pomogą w znalezieniu inspiracji na pełnowartościowe posiłki, które możemy przygotować w domu i zabrać do biura.

4. Plecy wyprostowane!

Czy siedzicie wygodnie? Pozycja zajmowana za biurkiem nie zawsze jest łaskawa dla naszego kręgosłupa. Podczas pracy przed komputerem łatwo o garbienie się i niezachowanie odpowiedniej odległości od monitora. Niezręczna pozycja może uciskać szyję oraz ramiona, zwiększając ryzyko urazów kręgosłupa w przyszłości. Upewnijcie się zatem, że siedzicie prosto, w odległości minimum na wyciągnięcie ręki od komputera oraz że jego ekran jest na wysokości oczu, a wielkość liter jest odpowiednia. Łokcie powinny znajdować się z boku ciała, z ramionami wygiętymi na kształt litery L.

Jeśli praca wymaga od ciebie częstych rozmów przez telefon, zacznij korzystać z zestawu słuchawkowego – zmniejszy to obciążenie związane z trzymaniem komórki przy szyi.

5. Z kawą ostrożnie

Wielu z nas sięga po kolejną filiżankę kawy nie tylko po to, aby się na nowo pobudzić, ale ze względu na smak i przywiązanie do codziennego kawowego rytuału w pracy.

Przyzwyczajenie do kawy może okazać się złym nawykiem i prowadzić do niechcianych efektów. Należy pamiętać, że kofeina jest stymulatorem, ale wpływa na każdego inaczej.

Niektóre osoby mogą doświadczać spadków energii, zawrotów głowy, a nocą narzekać na bezsenność. Jeśli czujemy, że powinniśmy ograniczyć jej spożycie, to najlepiej jest robić to powoli, rozciągając proces w czasie i stopniowo przyzwyczajając organizm do zmian.

Tekst: Marta Mankiewicz

FOODIE