Poznajcie polskich propagatorów wegetarianizmu
1. Maciek i Karolina Szaciłło
Duet, który od wielu lat tworzy nowe roślinne przepisy i dzieli się nimi, wydając inspirujące książki kulinarne.
Maciej zaczynał od prowadzenia pracowni ceramicznej, która – jak sam przyznaje – szybko zmieniła się w kulinarne królestwo.
Karolina, miłośniczka podróży i kontemplowania spokoju ducha, również czerpie z gotowania niezwykłą przyjemność. Przede wszystkim ceni sobie zdrowe, wegańskie jedzenie, które zbawiennie wpływa na organizm.
Ten zgrany duet założył również bloga MedytuJemy, którego nazwa nawiązuje do ich pasji i radości, jaką czerpią z gotowania i medytowania. Ich występy kulinarne można podejrzeć w Dzień Dobry TVN lub na warsztatach, które wspólnie prowadzą. Polecamy zarówno ich książki, jak i blogowe przepisy, warto!
Niezwykle utalentowany kucharz, który gdy tylko może sobie na to pozwolić, gotuje wyłącznie z roślin. Swój talent kulinarny szlifował przez wiele lat za granicą, pracował w Londynie, w Meksyku oraz na Bali, gdzie tworzył oryginalne menu dla tamtejszych restauracji. Pracował zarówno w ekologicznych restauracjach, jak i w tych z górnej półki.
Pracując przy amerykańskich produkcjach filmowych, gotował dla Charlize Theron, Stevena Spielberga czy Ridleya Scotta.
Obecnie dań spod ręki Michała można spróbować w warszawskim Eden Bistro, gdzie kucharz spełnia się, gotując zaskakujące potrawy.
Jego dania bazują na sezonowości, a Gniłka ceni sobie lokalnych dostawców oraz dzielnicowe targowiska.
Zaglądając do Edenu, warto spróbować wegańskich śniadań – są grzanki z paté grzybowym, tosty francuskie na słodko i słono, domowe muesli na mleku roślinnym czy kokosowa owsianka z karmelizowanym bananem. Za to na obiad możecie wybierać spośród tacos z awokado, malezyjskiej laksy lub frytek z szalonymi dodatkami. Chłopak ma talent!
3. Paweł Ochman, Weganon
Paweł nieustannie rozwija swoją pasję do gotowania i co rusz zaskakuje nowymi niebanalnymi przepisami. Jego potrawy za każdym razem wprawiają w zachwyt, a ich fotografie tylko ten zachwyt pogłębiają.
Pączki z batatów, brukselkowe kopytka czy karmelowe wegańskie krówki – to tylko mała część z gąszczu kuszących przepisów.
W swojej kuchni Paweł opiera się wyłącznie na kuchni wegańskiej, bazuje na kaszach, zbożach, strączkach i orzechach, nie używa białego cukru ani sztucznych słodzików, a jako fan czekolady nie szczędzi przepisów z jej udziałem. Jego pierwsza książka, „Pyszności z Roślin” w stu procentach jest poświęcona słabości autora, czyli słodkim wypiekom.
4. Piotr Ważyński
Na co dzień szef kuchni w warszawskim Wegeguru. Wcześniej pracował w Vege Mieście, Green Barze i w Biosferze.
Od 30 lat jest wegetarianinem, a od 5 lat zajmuje się edukacją żywieniową, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.
W trosce o środowisko i prawa zwierząt gotuje z produktów roślinnych, przekonując w ten sposób, że bezmięsna kuchnia też może dobrze smakować. Piotr lubi inspirować się kuchnią z całego świata, maksymalnie wykorzystywać sezonowość produktów oraz mieszać smaki, by móc potem edukować kulinarnie swoich gości. W menu Wegeguru znajdziemy indyjski Dahl, tajską zupę Tom Yum w wegańskim wydaniu, wietnamską Pho, jak również różne rodzaje curry i tacos jako przykład kuchni meksykańskiej w roślinnym wydaniu.
5. Piotr Henschke
Wieloletni weganin, szef kuchni warszawskich restauracji serwujących dania kuchni wegetariańskiej.
Jest założycielem pierwszej w Polsce w stu procentach wegańskiej Akademii kulinarnej o chwytliwej nazwie Zjedz Buraków.
To wegańska szkoła gotowania, która ma nauczyć roślinnego i przemyślanego, zdrowego gotowania. Pomysł na tę inicjatywę zrodził się w głowie Piotra i dzięki niemu dziś możemy wziąć udział w jednym z warsztatów prowadzonych w Akademii. Jest w czym wybierać! Są warsztaty z kuchni intuicyjnej, post owocowo-warzywny albo warsztaty jogi połączone z wegańskim gotowaniem i górską przechadzką w Czechach. Oferta jest naprawdę bogata, a część warsztatów bywa bezpłatna! Sprawdźcie sami!