Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Rozgrzewajcie piekarniki! Badania dowodzą, że pieczenie i gotowanie skutecznie poprawia nastrój i to nawet na kilka dni

Zjeść ciastko i mieć ciastko? Za dużo z tym kombinowania. Najlepiej jest po prostu upiec ciastko i zjeść ciastko!
.get_the_title().

Dwa pierwsze miesiące roku mamy już praktycznie za sobą, więc pewnie w wielu wypadkach życie zdążyło zweryfikować postanowienia noworoczne dotyczące diety. Zamiast się jednak tym zadręczać i planować, że zaczniecie od kolejnego poniedziałku, może warto zadbać o swój dobry stan ducha. Na jego poprawę znacznie wpływa jedzenie. Nie chodzi tu jedynie o samą konsumpcję – szczególnie że właśnie można szukać powodu, czemu jesteśmy na bakier z dietami.

Jak się okazuje, gotowanie i pieczenie skutecznie poprawia nam nastrój.

via GIPHY

Dowody na to dostarczyli badacze z University of Otago w Nowej Zelandii. Trzeba przyznać, że stamtąd mają całkiem daleko do najfajniejszych miejscówek w Warszawie lub Trójmieście, gdzie można zajadać się prawdziwymi pysznościami. Nic więc dziwnego, że postanowili sprawdzić, czy jeśli coś upieczemy sami, to też będzie fajnie. Do badania zaprosili grupę 658 studentów. Zostali oni poproszeni o prowadzenie przez 13 dni dziennika, w którym spisywać będą swoje aktywności, a także obserwacje związane z codziennym nastrojem.

Na podstawie tych zapisków naukowcy wysnuli następujący wniosek: gotowanie i pieczenie ma dobroczynne właściwości, jeśli chodzi o nasz stan ducha.

Gdy tylko w dziennikach pojawiała się wzmianka o wykonywaniu właśnie tych czynności, można było zauważyć następującą po niej poprawę nastroju. Co więcej, lepszy humor, który deklarowali biorący udział w badaniu, utrzymywał się też następnego dnia, a w niektórych wypadkach nawet dłużej.

via GIPHY

Naukowcy z Nowej Zelandii uważają, że pieczenie i gotowanie wpływa na nas tak pozytywnie, bo to czynność, która pobudza naszą kreatywność. Dzięki temu podświadomie czujemy, że robimy coś dobrego dla siebie i swojego rozwoju osobistego. Wtedy zaczynamy lepiej się oceniać, a to już prosta droga do poprawy humoru i większego zadowolenia z życia. Podobne wnioski płynęły z przeprowadzonego w 2018 roku badania zleconego przez firmę Dr. Oetker. Ze względu na zleceniodawcę, w tym wypadku wyniki były do przewidzenia.

Niemniej jednak ponad 60 proc. ankietowanych stwierdziło wtedy, że pieczenie zawsze poprawia im humor. Tyle samo osób przyznało, że szczególną radość sprawia im dzielenie się swoimi wypiekami z najbliższymi.

via GIPHY

Pieczenie to wyjątkowa czynność, która ma potencjał do eksplorowania naszej kreatywności, a jednocześnie zachęca do socjalizacji z najbliższymi – podsumowuje wyniki badania psycholożka Linda Papadopoulus. – To czynność, którą czasem można porównać nawet do medytacji – pozwala nam się odciąć od świata i zatracić w działaniu. W tym wypadku – bardzo kreatywnym.

To jak? Daliście się przekonać, żeby dziś zamienić „Netflix and chill” na „bake and chill”?

Zdjęcie główne: film „American Pie”
Tekst: KD

FOODIE