Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Tempeh – nowy superfood rodem z Indonezji

Tempeh powoli zajmuje miejsce tofu. Ten niszowy produkt już niedługo szturmem wtargnie do żywieniowego mainstreamu.
.get_the_title().

Być może nie słyszeliście jeszcze o tempeh. Nic dziwnego – jeżeli nie spędziliście czasu w Indonezji, raczej nie mieliście okazji spróbować tego lokalnego przysmaku. Prawdopodobnie jednak wkrótce europejscy foodies odkryją tempeh i włącza je do żywieniowego mainstreamu. Jako zdrowsza wersja tofu, poddana procesowi fermentacji, pełna błonnika, białka, antyoksydantów i innych wartościowych składników odżywczych, z pewnością zasługuje na miano superfoodu.

Źródło: Tempe Bumbung – WordPress.com

Tempeh produkowany jest z nasion soi, które w całości poddawane są procesowi fermentacji.

Dzięki niemy posiada charakterystyczny orzechowy posmak. Nasiona soi są gotowane, a następnie mieszane z pleśnią o nazwie Oligosporus Rhizopus. Fermentacja trwa od 24 do 36 godzin, a w jej wyniku powstają zbite bloczki pokryte białą pleśnią. W Indonezji tempeh zawija się w kawałek liścia bananowca i pakuje w plastikową osłonkę. Kupowany na rynku blok wciąż jest ciepły, gdyż nieustannie zachodzi w nim proces fermentacji.

Źródło: cbsnews.com

Jeżeli nie przepadacie za gumowatym i pozbawionym smaku tofu, tempeh jest doskonałą alternatywą. Posiada liczne właściwości prozdrowotne: obniża cholesterol, korzystnie działa na układ kostny, wspomaga szybszą regenerację mięśni, efektywnie zaspokaja głód i dostarcza organizmowi odpowiednią ilość białka (na równi z mięsem!). Proces fermentacji, któremu poddawane są nasiona soi, daje jeszcze więcej korzyści dla zdrowia, zwiększając ilość witamin, minerałów i enzymów zbawiennych dla ludzkiego organizmu.

Zawarte w sfermentowanych nasionach soi kwas pantotenowy, witamina B6, kwas nikotynowy oraz ryboflawina to wartościowe składniki odżywcze, odpowiadające za lepszą kondycję skóry, włosów, prawidłowe działanie mózgu, efektywny proces detoksykacji i wiele innych.

Na status superfood tempeh zasługuje głównie ze względu na bogactwo probiotyków – pod tym względem równa się modnemu kimchi czy kombuchy, a także swojskiemu kefirowi.

Źródło: Healthy. Happy. Life.

Tempeh jest w kuchni produktem uniwersalnym. Pasuje do niemal każdego dania – od sałatek aż po makarony.

Świetnie absorbuje inne smaki i, w odróżnieniu od tofu, nie kruszy się.

Nadaje się zarówno do gotowania, jak i do smażenia. W Indonezji jest tradycyjnie smażony w panierce lub w specjalnej marynacie. W połączeniu z gotowanymi na parze warzywami i ryżem smakuje znakomicie.
Tempeh możecie kupić przez internet lub w specjalistycznych delikatesach. Na indonezyjskim rynku ta wschodząca gwiazda superfoods kosztuje nieco ponad 50 groszy – w polskich sklepach należy się jednak liczyć z nawet kilkanaście razy wyższą ceną.

Źródło: Epicurious

FOODIE