Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

W Marsylii otwarto pierwszą w Europie restaurację zasilaną w całości energią słoneczną

Le Présage, która rozpoczęła działalność w kwietniu, serwuje wyrafinowaną ‘kuchnię bezemisyjną’. Sukces projektu pokazuje, jak duży potencjał ma energia słoneczna dla sektora kojarzonego zwykle z intensywnym i nieefektywnym wykorzystaniem energii.
.get_the_title().

W Le Présage piec kuchenny jest zasilany przez duże urządzenie znane jako lustro Schefflera, które zostało opracowane przez firmę Simply Solar, oraz 37-litrowy piec słoneczny stworzony przez francuski start-up Solar Brother. Zbiornik wody, używanej zarówno do gotowania, jak i zmywania, jest również podgrzewany przez słońce do temperatury 80°C.

W poszukiwaniu jak najwyższej wydajności szefowie kuchni przeanalizowali pod względem zużycia energii także poszczególne przepisy. W rezultacie w karcie nie pojawia się żadne danie z makaronem, bo wymaga on dużej ilości wrzącej wody na niewielką ilość jedzenia. Do wyboru gości jest za to mnóstwo warzyw, które mogą być pieczone przez wiele godzin przy zużyciu minimalnej ilość energii. Ten proces obróbki warzyw służy walorom smakowym potraw.

W menu Le Présage znajdziemy więc takie pozycje jak tadżin z fasolą fava, brukwią i cukinią czy jabłka pod kruszonką z czarnym bzem.

Zdjęcie: Le Présage / lepresage.fr

Pierre-André Aubert, założyciel restauracji, a także były inżynier aeronautyki i szef kuchni z dziesięcioletnim doświadczeniem, podchodzi do zbierania energii słonecznej jak do zbierania lokalnych składników. – Idea tej restauracji jest prosta: chodzi o wykorzystanie naturalnych zasobów z okolicy – mówi. – Oczywiście, używamy owoców i warzyw, dzikich ziół, takich jak koper włoski, gorczyca i rukola, które rosną w okolicy. Ale innym naturalnym zasobem, który jest najbardziej dostępny tutaj, w Marsylii, jest światło słoneczne. Koncepcja została przetestowana w sąsiednim mieście Aubagne w ciągu dwóch krótkich sezonów w 2016 i 2017 roku, podczas których wydano około 1,5 tys, posiłków i dopracowano logistykę.

Jednak to dopiero lokal w Marsylii stał się pierwszą stałą restauracją używającą jedynie energii słonecznej.

W przyszłym roku ma zostać rozbudowana o kolejne pomieszczenia, nową farmę ziół i warzyw oraz system cyrkularny, który będzie zasilał restaurację biogazem i kompostem z odpadów organicznych, które produkuje.

Projekt od razu wzbudził zainteresowanie. W kwietniu restaurację odwiedziła Barbara Pompili, francuska minister ds. transformacji ekologicznej, a Le Présage planuje już uruchomienie kilku innych lokali w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat. Obecnie pomysłodawcy projektu są w trakcie zbierania 1,7 miliona euro na sfinansowanie dalszego rozwoju.

Zdjęcie: Le Présage / lepresage.fr

Według Michaela Oshmana, dyrektora generalnego Green Restaurant Association (międzynarodowej organizacji non-profit, która prowadzi system certyfikacji w celu wyróżnienia restauracji z dobrymi referencjami środowiskowymi), sukces Le Présage sugeruje, że energia odnawialna ma znacznie większy potencjał, aby uczynić przemysł restauracyjny zrównoważonym, niż do tej pory zakładano. – Przebyliśmy już długą drogę, ale przemysł restauracyjny jest daleki od zrównoważonego rozwoju – mówi Oshman. – To naprawdę musi się zmienić. Realistycznie rzecz biorąc, społeczeństwo nie wróci do stylu życia łowców-zbieraczy, więc potrzebujemy energii i musi być ona czysta. Energia słoneczna to wspaniała rzecz – to ogromna część rozwiązania.

Zdjęcie: Le Présage / lepresage.fr

Willy LeGrand, profesor Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Bonn i ekspert w dziedzinie zrównoważonego rozwoju w branży hotelarskiej, zgadza się, że wiele jest jeszcze do zrobienia. – Zużycie energii jest głównym problemem w tej branży – przyznaje. – Gotowanie, chłodzenie, oświetlenie i ogrzewanie – restauracje dość intensywnie zużywają energię. Ale piękno energii słonecznej polega na jej samodzielnym potencjale – można ją produkować na miejscu i często jest to najtańsze dostępne źródło energii.

Zyski mogą być ogromne. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska szacuje, że restauracje zużywają około pięć do siedmiu razy więcej energii na metr kwadratowy niż inne budynki komercyjne, takie jak biurowce czy sklepy detaliczne.

– Jeżeli energia słoneczna mogłaby zrównoważyć 20, 50 lub 80 proc. tego zużycia, to jest to ogromna część tortu w bilansie środowiskowym – mówi Oshman.

Zdjęcie główne: Le Présage /lepresage.fr
Tekst: AD