Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ta nowa eko-kawiarnia w Jerozolimie zachwyca nie tylko designem

Projektantom Sacher Park Cafe udało się połączyć topografię i atmosferę parku z funkcjonalnością i designerskim wyglądem swojego projektu.
.get_the_title().

Sacher Park to największy park publiczny znajdujący się w centrum Jerozolimy. Przez wielu nazywany jest „zielonymi płucami” tego miasta. Przy dobrej pogodzie to zdecydowanie jedno z ulubionych miejsc do piknikowania, uprawiania sportów, czy po prostu chwili odpoczynku mieszkańców miasta. Okoliczności przyrody jak najbardziej temu sprzyjają – ogromne zielone, trawiaste przestrzenie, tylko podczas jakichś specjalnych eventów, jak koncerty czy święta narodowe, zapełnia tłum ludzi. Na co dzień park sprzyja niezakłóconemu chilloutowi.

W ten właśnie klimat idealnie wpisuje się nowo powstała kawiarnia Sacher Park Cafe. I trzeba przyznać, że pasuje do tego miejsca nie tylko swoim wyglądem, ale i atmosferą i zasadami, na jakich funkcjonuje. Izraelskie studio designu Yaniv Pardo Architects projektując ją brało pod uwagę najnowsze trendy i potrzeby klientów, ale też właśnie wyjątkową lokalizację tego przybytku.

„Nasz projekt nie był ściśle zdefiniowanym, nienaruszalnym konceptem” – mówią twórcy – „Powstawał w duchu poznania i zrozumienia unikalności tego parku i odpowiedzi na pytanie, co mogłoby go uczynić jeszcze bardziej wyjątkowym i chętnie odwiedzanym punktem na mapie miasta?”.

Otwarte, zielone przestrzenie rozciągające się wokół kawiarni stanowią z nią jedność, dzięki jej przeszklonej konstrukcji. Niezależnie od pory dnia i temperatury na zewnątrz można więc poczuć się, jakby spędzało się czas na łonie natury, w kawiarnianym ogródku. Budynek zdecydowanie nie stanowi randomowej bryły, która zakłóca otaczający ją krajobraz, co niestety zdarza się często przy próbach połączenia natury z nowoczesnym designem.

Kolejną zaletą tego miejsca potwierdzającą, że jego pojawianie się w parku zostało dobrze przemyślanie, jest fakt, że korzysta z energii słonecznej. Było to zresztą jednym z głównych wymogów zleceniodawców, w tym jednostek administracji odpowiedzialnych za rozwój miasta.

Ta kawiarnia to część większego konceptu rewitalizacji parku. Władzom Jerozolimy, które wyłoniły projekt Sacher Park Cafe kilka lat temu w konkursie Design Competition Of The Jerusalem Open Space and Governmental Area zależało na tym, żeby był on syntezą i przyczynkiem maksymalnej interakcji między interesami rządowych instytucji, wypoczynkiem, kulturą i rozrywką.

Kawiarnia znajduje się w pobliżu przeznaczonego na różnorodne eventy amfiteatru, co ma też pomóc określić swoiste centrum parku, gdyż jego duży obszar powoduje rozproszenie aktywności, co nie zawsze sprzyja budowaniu spójnego charakteru tego miejsca.

Trzeba przyznać, że zdjęcia kawiarni robią wrażenie. Zresztą kto z nas nie lubi zająć w swojej ulubionej kafejce miejsca przy oknie?

Zdjęcia użyte w tekście: Amit Gosher via Yaniv Pardo Architects
Tekst: Kinga Dembińska