Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

6-godzinny dzień pracy – takie rozwiązanie wprowadziła polska firma, a jego efekt przerósł oczekiwania

Eksperyment przeprowadził polski oddział firmy Tradedoubler zajmującej się marketingiem. Dzięki skróceniu godzin pracy wzrósł poziom efektywności pracowników, a co za tym idzie – wzrosły też ich wynagrodzenia.
.get_the_title().

Nie jest zaskoczeniem, że krótszy czas pracy pozwala na lepszą koncentrację i tym samym zwiększa wydajność. Pracownicy bardziej się angażują, na czym firma może tylko zyskać. Skrócenie czasu pracy wpływa pozytywnie na nastawienie, a także sprawia, że pracownicy są mniej narażeni na konfliktowe sytuacje. Eksperymenty związane ze skróceniem godzin pracy przeprowadzane były na świecie już niejednokrotnie. Niedawno wspominaliśmy o skróceniu tygodnia pracy z 5 dni do 4, który testował w Japonii Microsoft, a także urząd duńskiej gminy Odsherred. W przypadku tego pierwszego, wydajność pracowników wzrosła aż o 40 proc. Poza tym przedsiębiorstwo wykorzystało o 23 proc. mniej energii elektrycznej, a także o 59 proc. mniej papieru do drukowania.

W Polsce do tej pory nie spotkaliśmy się z podobnym eksperymentem.

Co grosza, nasz kraj znalazł się też w niechlubnym rankingu największych pracusiów na świecie. Paradoksalnie, według portalu money.pl, ponad połowa Polaków opowiada się za skróceniem czasu pracy do 7 godzin dziennie.

linkedin/lszymula

Na małą rewolucję związaną z długością dnia pracy pozwoliła sobie firma Tradedoubler. Skracając czas wykonywania obowiązków z 8 godzin na 6, poziom efektywności pracowników poszybował w górę. Zanim jednak zmiany zostały wprowadzone ustalono wskaźniki (KPI), które miały pozwolić na ocenę powodzenia eksperymentu. Po 8 miesiącach od wdrożenia zasad, wynikami pochwalił się szef polskiego oddziału Tradedoubler, Łukasz Szymula. Według opublikowanych danych, o 35 proc. rok do roku wzrósł zysk EBITDA za czwarty kwartał, zaś indeks zaangażowania pracowników wzrósł z 4.1 do 4.4. NPS (narzędzie oceny lojalności) partnerów wzrósł o 8.8 punktów, a NPS klientów wzrósł o 10.2 punktów. Co ciekawe, średni poziom zachorowań spadł z 10 do 5 dni miesięcznie.

W trakcie eksperymentu nikt nie odszedł z pracy ani nie miał obniżonej pensji – wręcz przeciwnie, pracownikom nie zabrano żadnego benefitu, a wynagrodzenia wzrosły o 18 proc.

Już teraz mogę stwierdzić, że dobrze wdrożony 6h czas pracy przynosi wymierne efekty. Wiem, że po prostu świat dzięki takim projektom staje się lepszy – to z perspektywy prywatnego życia pracowników” – pisze Szymula. Warto dodać, że sześciogodzinny dzień pracy wprowadzono jedynie w polskim oddziale Tradedoubler (firma posiada 15 biur w różnych krajach). W porównaniu z resztą, polski zespół osiągnął najlepsze wyniki.

Tekst: Paula Kierzek
Zdjęcie główne: www.cv-library.co.uk

FUTOPIA