Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Czym Chat GPT-4 różni się od swoich poprzedników?

Najnowsza wersja flagowego produktu firmy Open AI wzbudziła wiele kontrowersji na długo zanim została wypuszczona na rynek. Po tym, jak Chat GPT-3.5 napędził technologiczny wyścig zbrojeń, oczekiwania wobec jego następcy były ogromne. Co wyróżnia Chat GPT-4?
.get_the_title().

Sukces Chat GPT-3.5 przerósł nawet najśmielsze oczekiwania jego twórców i twórczyń. Tydzień po tym, jak Open AI udostępniło do użytku publicznego swój najnowszy produkt, skorzystało z niego ponad milion użytkowników i użytkowniczek, czyniąc go najszybciej rozwijającą się platformą w historii.

Możliwości, jakie oferował Chat GPT, wywołały jednak równie wiele entuzjazmu, co niepokoju.

Gdy jedni obawiali się zautomatyzowanego bezrobocia, inni widzieli w rewolucji AI pierwszy krok w stronę świata wolnego od pracy zarobkowej. Spekulacje dotyczące przyszłości sztucznej inteligencji wiązały się również z zapowiedzią nowszej, szybszej i zdecydowanie mądrzejszej wersji platformy, nazywanej GPT-4.

Jednak zanim ta trafiła na rynek, internet zalała fala spekulacji dotyczących jej możliwości.

Jeden z użytkowników Twittera opublikował porównanie 3 i 4 wersji platformy, przedstawiając w formie okręgów (jak już teraz wiemy, fałszywą) liczbę parametrów, na których były one szkolone.

Ilość plotek na temat GPT-4 jest po prostu śmieszna. Nie mam pojęcia, skąd się to bierze. Ludzie zwyczajnie proszą, żeby się rozczarować i tak będzie. Nie mamy prawdziwego AGI (Artificial General Inteligence), a mam wrażenie, że właśnie tego się od nas oczekuje – powiedział Sam Altman, CEO Open AI, zapytany o to porównanie.

Choć gdy 14 marca Chat GPT-4 trafił do powszechnego użytku nie wywołał równie wielkiego szoku co jego poprzednia wersja, z pewnością nikt nie był rozczarowany jego nowymi możliwościami.

Zapewne najbardziej widoczna zmiana wprowadzona w 4 wersji platformy dotyczy ceny. Choć Chat GPT 3.5 wciąż jest darmowy i powszechnie dostępny, korzystanie z najnowszej edycji wymaga wykupienia konta GPT Plus.

Przełomowa zmiana dotyczy natomiast różnorodności treści, jakie GPT-4 jest w stanie odczytać.

Od tej pory nie musimy ograniczać się jedynie do komend tekstowych, a możemy korzystać również ze zdjęć i grafik. Platforma Open AI po aktualizacji jest zdolna tłumaczyć memy, opisywać infografiki, a nawet sugerować przepisy na podstawie zdjęcia zawartości naszej lodówki.

Gruntowne zmiany dotyczą jednak również mniej widocznych elementów platformy. Nauczeni doświadczeniem GPT-3.5, programiści i programistki Open AI zminimalizowali ilość fałszywych i stronniczych odpowiedzi ich Chatbota. Zdecydowanie lepiej radzi on sobie również z dialektami i problemami logicznymi.

Chat GPT-4 jest też zdolny stworzyć zdecydowanie bardziej kreatywne teksty, generując wysokiej jakości poematy, krótkie opowiadania czy eseje.

Natomiast pisząc artykuły, 4 wersja programu potrafi dokładnie cytować źródła, z których korzysta. GPT-4 posiada zdecydowanie sprawniejszy system programowania, co w połączeniu z odczytywaniem obrazów tworzy naprawdę imponujące rezultaty. Wystarczy bowiem jedynie naszkicować wygląd strony internetowej na kartce i wgrać jej zdjęcie do programu, by ten wygenerował kod konieczny do jej postawienia.

Zapewne najbardziej wymierną formą porównywania zdolności GPT-3.5 i GPT-4 są ustandaryzowane testy. W nich najnowsza wersja platformy wypada o niebo lepiej od swoich poprzedników, często umiejscawiając się w najwyższych 10 proc. wyników.

Źródło: Open AI

Najnowsza wersja programu od Open AI nie jest jednak idealna. W kolejnych edycjach możemy spodziewać się usprawnienia pamięci długotrwałej oraz dalszego zmniejszania ilości fałszywych i stronniczych odpowiedzi.

Zdjęcie główne: Andrew Neel/Unsplash
Tekst: WK

FUTOPIA