Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Kim Kardashian, Greta Thunberg, Ariana Grande – powstał pierwszy serial deepfake

A więc to już. 'Deep Fake Neighbour Wars' z przytupem zapoczątkowało erę produkcji, w których nie sposób odróżnić prawdziwych osób od ich wygenerowanych cyfrowo alter ego.
.get_the_title().

Ależ to wszystko szybko się dzieje. W lutym 2018 roku, po nieprzyzwoitej i wiarygodnie wyglądającej przeróbce filmiku z Gal Gadot (’Wonder Woman’), świat zastanawiał się, czy takie fejki to niegroźna ciekawostka, czy nachodzący audiowizualny trend. I choć YouTube zasypany jest różnymi mniej lub bardziej udanymi fałszywkami (chociażby popularnymi na Omegle), na co można jeszcze spojrzeć z przymrużeniem oka, o tyle profesjonalnie wykonany serial deepfake nosi już znamiona czegoś przełomowego (ale i niepokojącego).

'Deep Fake Neighbour Wars’, bo o nim mowa, to produkcja, w której pojawia się szereg znanych twarzy. Tyle że w wersji deep fake.

Wygenerowani tak Kim Kardashian, Ariana Grande, Rihanna, Greta Thunberg, Idris Elba czy Floyd Mayweather są tu często nie do odróżnienia od swoich wersji z krwi i kości.

Fabuła opowiada o przyziemnych i prozaicznych codziennych sąsiedzkich sprawach, które w każdym z odcinków (możecie obejrzeć je tutaj) dotyczą wybranej grupki gwiazd. Bardzo przekonująco prezentują się też stylizowane na talk-show wywiady z bohaterami.

Choć liczne podmioty, jak choćby Unia Europejska, wdrażają coraz istotniejsze regulacje w zakresie kontrolowania deepfake’ów (pisaliśmy o tym tutaj), tak naprawdę wciąż jest to pod względem technologicznym terra incognita.

Niesamowite perspektywy przysłania tu świadomość ogromnego pola do nadużyć i jesteśmy bardzo ciekawi, w jaki sposób (i czy jest to w ogóle wykonalne) przestrzeń ta zostanie usankcjonowana prawnie. A co na to Beyonce i Billie Eilish?

Tekst: WM
Źródło zdjęcia głównego: The Conversation

FUTOPIA