Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Kwarantanna nie zatrzymała protestów w Hongkongu – przeniesiono je do gry „Animal Crossing”

Ofiarami domowego aresztu, spowodowanego pandemią wirusa COVID-19, padli również protestujący z Hongkongu. Wykorzystując dostępne w zamknięciu środki, nadali demonstracjom zupełnie innego wymiaru – dosłownie.
.get_the_title().

Protesty w Hongkongu rozpoczęły się 31 marca 2019 roku. Na przestrzeni kolejnych miesięcy przerodziły się w krwawą walkę z systemem o wolność i podmiotowość, w którą zaangażowały się prawie dwa miliony osób. Spór wybuchł po ogłoszeniu ustawy pozwalającej na ekstradycję obywateli podejrzewanych o popełnienie przestępstwa do Chińskiej Republiki Ludowej. I choć szefowa administracji Hongkongu, Carrie Lam, ogłosiła, że Pekin wycofał się z tego pomysłu, obywatelska walka nie ucichła – wręcz przeciwnie.

Dotyczy już dziś ogólnego sprzeciwu wobec coraz śmielszych prób bezceremonialnej ingerencji centralnych władz w politykę regionu.

W czasie kilkumiesięcznych demonstracji doszło m.in do szturmu na parlament, wielu zamieszek i wyłączenia z ruchu lotnisk, samobójstw w imię sprawy, wykorzystywania bojówek, oznaczania protestujących farbą, a co najgorsze – brutalnych interwencji ze strony policji wymierzonych w demonstrantów (pisaliśmy o tym tutaj). Pandemia koronawirusa spowodowała, że protestujący musieli zniknąć z ulic miasta i wstrzymać się od dalszych strajków. Jak się jednak okazuje, zaraza nie stanowi dla nich przeszkody.

Demonstracje przeniesiono do niezwykle popularnej na wschodzie gry „Animal Crossing: New Horizons”, która od czasu premiery (20 marca) w samej Japonii sprzedała się już w ponad 3 milionach egzemplarzy. Użytkownicy w wirtualnym świecie mogą stworzyć „siebie”, zbudować dom czy ogród – gra od razu przywodzi na myśl popularne „Simsy”.

Dzięki temu, że jest to multiplayer, hongkońska ludność przeniosła tam zatrzymane przez kwarantannę protesty.

Trzeba przyznać, że graczom nie brak kreatywności.

nintendosmash.com
nintendosmash.com

Tekst: Paula Kierzek
Zdjęcie główne: twitter.com/joshuawongcf/

FUTOPIA