Norweska premier zrobiła konferencję prasową o koronawirusie specjalnie dla dzieci

Specjalna konferencja transmitowana była w norweskiej telewizji.
.get_the_title().

Każdy z nas ma obecnie mnóstwo pytań związanych z pandemią. Jak dochodzi do zarażenia? Co zrobić, gdy podejrzewamy u siebie koronawirusa? Jakie korzyści płyną z domowej kwarantanny? Gdy dominuje atmosfera paniki, bardzo istotne są racjonalne, rzeczowe odpowiedzi na konkretne pytania. Naturalnie pytania rodzą się także w głowach najmłodszych. W końcu widzą, że coś się dzieje – odwołano im lekcje, więc zostają w domach razem z rodzicami, którzy gromadzą zapasy i nie odrywają się od newsów.

Wyjaśnienie dzieciom tej nietypowej sytuacji jest niezwykle istotne – w Norwegii zajęła się tym premier kraju Erna Solberg.

Podczas specjalnej konferencji prasowej, która odbyła się w poniedziałek, premier odpowiadała na pytania związane z koronowirusem, które zadawali najmłodsi. – To dziwny czas. Wiele dzieci odczuwa strach. Nie ma nic złego w tym, że boicie się, kiedy tak dużo rzeczy dzieje się w jednej chwili – rozpoczęła konferencję Solberg.

guri melby i erna solberg / źródło: stavanger aftenblad

Oprócz premier Erny Solberg w konferencji wziął udział także minister do spraw dzieci i rodziny Kjell Ingolf Ropstad i minister edukacji Guri Melby. Wydarzenie odbyło się oczywiście bez udziału ludzi. Dzieci przesłały wcześniej pytania, na które odpowiedzieli politycy – zachęcał do tego program telewizyjny dla najmłodszych „NRK Super” i gazeta „Aftenposten Junior”.

„Czy mogę zrobić przyjęcie urodzinowe?”, „Czy mogę odwiedzić dziadków?”, „Ile zajmą prace nad szczepionką?”, „Co mogę zrobić, aby pomóc?” – tak brzmiały przykładowe pytania.

Nie wychodząc z domu, sprawiacie, że inni się nie zarażają i nie chorują. To ważne dla tych, którzy cierpią na inne choroby lub są bardzo starzy – tłumaczyła premier. Co z przyjęciami urodzinowymi? Polityk poradziła dzieciom, aby zadzwoniły do solenizanta lub solenizantki z życzeniami. – To, że nie jesteście teraz w szkole, nie znaczy, że nie powinniście się uczyć – powiedziała Solberg na koniec konferencji. Sądzimy, że taka konferencja to wspaniały pomysł! Warto rozmawiać z najmłodszymi tak, aby rozwiać ich obawy i nie sprawić, by wpadli w panikę. Tutaj zebraliśmy kilka rad, które pomogą wam w przypadku kwarantanny z rodziną.

Tekst: NS

FUTOPIA