Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jak emocjonalnie przygotować się na pandemię koronawirusa? Kwarantanna z rodzinką

Nasza rzeczywistość w ostatnich dniach nieco się zmieniła. To nie pierwsza i nie ostatnia pandemia w dziejach ludzkości. Musimy nauczyć się z nią żyć. Mamy na to kilka sprawdzonych sposobów.
.get_the_title().

W ostatnich dniach nasze życie się zmieniło. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo nasze, naszych najbliższych i całego społeczeństwa musimy pozostać w domach. Życie rodzin z dziećmi zrobiło się nieco… szalone. Jak przetrwać ten okres? Co zrobić dla siebie i rodziny, aby nie poddać się zbędnej panice? Nie da się ukryć, że szczególnie trudne dni czekają rodziców, którzy pracując zdalnie, muszą opiekować się swoimi pociechami. Ich zdolność do pracy zależeć będzie od wielu czynników, w tym wieku dzieci i charakteru pracy. Nie mniejsze znaczenie ma temperament maluchów i podział obowiązków między obojgiem rodziców. Dyrektorka z liceum Albany w Auckland Claire Amos zaszyła się w swoim rodzinnym domu z dala od nastoletnich dzieci i męża. Poranki poświęca na korespondencję e-mailową, a dalszą cześć dnia na spotkania online ze studentami i pracownikami. W ten sposób jej produktywność wzrosła kilkukrotnie.To jedno z rozwiązań, ale niestety nie każdy ma w zanadrzu dodatkowe mieszkanie czy dom.

Psychologowie twierdzą, że sytuacja, z jaką mamy do czynienia, może budzić skrajną frustrację, niepokój, gorsze samopoczucie, a nawet zmieniać procesy myślowe.

Sama izolacja może uderzyć w trzy krytyczne elementy zdrowia psychicznego: poczucie autonomii, skuteczności i pokrewieństwa. Jak zapobiegać takim emocjom? Mamy kilka propozycji.

1. Spiszcie „umowę rodzinną”

Macie czas. Potrzebujecie planu. Usiądźcie z domownikami przy wspólnym stole, weźcie kartkę papieru i postarajcie się wspólnie zastanowić nad tym:

• jakie będą dla was największe wyzwania,
• jakie są słabe i mocne strony każdego z was,
• jakie macie oczekiwania i obawy,
• jak możecie radzić sobie z konfliktami,
• jaką macie wizję na spędzanie czasu w domu.

2. Mówcie prawdę!

Dzieci, szczególnie małe, dość mocno stresują się newsami o zakażeniach i globalnej pandemii. Czują duży lęk i mogą wpadać w panikę. Daj im dobry przykład. Wyłącz telewizor/radio i nie słuchaj przy dzieciach wiadomości 24/7. Bądź jednak z nimi szczery. Mów prawdę, ale dopasuj wypowiedź do wieku dziecka. Nie bój się rozmawiać o faktach i uczuciach. Powiedz im, że mają dużą kontrolę nad swoim stanem zdrowia, np. dbając o właściwą higienę i pozostrając w domu.

3. Ustalcie rutynę

Brzmi dość sztywno, jednak dość istotne jest to, aby nie dopuścić do totalnego chaosu. O ile jest to możliwe, ustalcie razem z rodziną przybliżony plan tego, o której będziecie wstawać i kłaść się spać. Poinformujcie dzieci o tym, że między określonymi godzinami będziecie musieli zająć się pracą, a one w tym czasie mogą nadrobić zaległości w lekturach szkolnych lub odrabiać zadane na ten okres lekcje. Niech każdy zajmie się swoimi obowiązkami. W ten sposób uniknie się rozproszenia i zamętu. Nie zapominajcie jednak o czasie wyłącznie dla siebie. Umówcie się na codziennie granie w planszówki, słuchanie audiobooków, pieczenie pysznych ciast lub oglądanie filmów familijnych. Możecie też wystawić domowy teatrzyk lub pobawić się w rewię mody. Dzieciaki będą zachwycone.

Źródło: aliljoy.com

4. Zacieśniajcie więzi

Każdą trudną sytuacje można przekuć w coś dobrego. Skorzystajcie z tego. Poświęćcie czas na rozmowy, które od dawna chodzą wam po głowie. Oglądajcie wspólnie zdjęcia, wspominajcie i snujcie plany na przyszłość. Pokazujcie, ile dla siebie znaczycie. Za pomocą prostych słów i gestów. Najprościej jak się da.

5. Nie zapominajcie o ruchu

Pozostawanie w domu to duże ryzyko dla układu ruchowego. A zdrowy ciało to przecież zdrowy duch. Jeśli macie swoje podwórko – to super. Można ustawić na nim tor przeszkód dla dzieci lub wymyślić inne kreatywne zabawy. Jeśli nie ma takiej możliwości, wprowadźcie codzienną gimnastykę całą rodziną. Może to być to wspaniała zabawa i kupa śmiechu. Możecie zorganizować również wspólne tańce lub konkurs na najśmieszniejszy układ taneczny.

Źródło: cartoonpics.net

6. Pozostańcie w kontakcie z rodziną

Mimo że wizyty rodzinne nie są dobrym pomysłem w okresie pandemii, to kontakt z najbliższymi jest jak najbardziej wskazany, a nawet bardzo potrzebny. Można umówić się z nimi na wspólne rozmowy za pomocą Skype’a lub innego komunikatora. Niech technologia będzie naszym przyjacielem.

I ostatnie: nie dajcie się ponieść panice. Spędzajcie miło czas i nie zapominajcie o podstawowych środkach bezpieczeństwa: unikaniu zbiorowisk i zachowaniu podstawowej higieny osobistej.

Tekst: PKW

ZDROWIE