Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

7 (nie)wspaniałych, czyli bardzo dziwne filmy z poprzedniej dekady

Poznajcie 7 produkcji, które, kolokwialnie mówiąc, mocno 'ryją banię'.
.get_the_title().

Rankingi najwybitniejszych filmów ubiegłej dekady to jedno (nasze propozycje znajdziecie tutaj), ale nie można przecież zapomnieć o produkcjach dziwnych, odjechanych i pokręconych, często balansujących gdzieś pomiędzy sarkazmem i celową prowokacją a… idiotyzmem. Poniżej wybraliśmy dla Was 7 tytułów z lat 2011-2020, co do których sami musicie zdecydować, czy bliżej im do jasnej czy ciemnej strony mocy. Miłej, niezręcznej zabawy!

1. 'Corona Zombies’ (2020)

Trzeba było liczyć się z tym, że w ramach odskoczni od dramatu pandemii zaczną pojawiać się filmy traktujące ją jako pretekst do opowiadania głupich historii.

Najdalej w ubieraniu tego pokoleniowego doświadczenia w szaty absurdu posunęli się chyba twórcy 'South Parku’, niemniej i 'Corona Zombies’ (zaskakująco autoironiczne, co umila oglądanie) jest w tej kategorii w czołówce. Jaki zeitgeist, takie żywe trupy.

2. 'Evil Bong 3-D: The Wrath of Bong’ (2011)

Wiele było nieudolnych lub umiarkowanie udolnych filmów z marihuaną w tle, ale… fajeczka do jej palenia w 3D? Serio? A komu to potrzebne? Może i nikomu, ale to już tak głupie, że w sumie zabawne. A na pewno jakieś.

3. 'Gekijo-Ban: Harapeko Yamagami-Kun’ (2012)

Nie pytajcie, po prostu obejrzyjcie trailer.

Produkcja tria Nishimura, Iguchi, Shiozaki to tylko kolejny dowód na to, że azjatyccy twórcy, zgodnie ze stereotypem, czasem bywają szaleni.

4. 'Zombie Cats From Mars’ (2015)

Tytuł mówi chyba wszystko. Wcześniej mieliśmy zombie pandemiczne, teraz kocie – i to takie, które nie wahają się używać broni palnej. Król gatunku, Lucio Fulci, przewraca się w grobie.

5. 'Baa Baa Land’ (2017)

Zdarzało się Wam narzekać na przebodźcowanie nadmiarem treści?

Proszę bardzo, oto 8-godzinny film, w którym jedyne co mamy do roboty to obserwowanie stadka owiec. I to w slow-motion.

Wyżej załączamy oczywiście od razu cały obraz (wbrew pozorom pod wieloma względami uroczy oraz ciekawie pogrywający z konwencją tego, do czego przyzwyczaiło nas kino).

6. 'Atak krwiożerczych donatów’ (2016)

Klasyk, ale oczywiście nie może go tu zabraknąć.

Agresywne, krwiożercze pączki to przecież fabularny samograj i coś, czego nie da się już 'odzobaczyć’.

Koneserzy gatunku spod znaku morderczych produktów spożywczo-użytkowych z ząbkami doczekali się godnego następcy kultowej produkcji Tromy z 1996 pt. 'Zabójczy kondom’.

7. 'Człowiek-scyzoryk’ (2016)

Na sam koniec lekkie mrugnięcie w stronę mainstreamu, bo i tam pojawiały się produkcje zupełnie wykoślawiające wstępne oczekiwania widzów. Jedną z najbardziej radykalnych (ale w fajny sposób!) był turpistyczny 'Człowiek-scyzoryk’, dzięki któremu Daniel Radcliffe na dobre zerwał w oczach wielu widzów z wizerunkiem tego gościa od Harry’ego Pottera. Dlaczego? Obejrzyjcie zwiastun, a najlepiej cały film, bo obok humoru ma też w sobie sporo głębi!

Polecamy też nowy film Danielsów, 'Wszystko wszędzie naraz’, który jeszcze możecie złapać na ekranach kin.

Tekst: WM

KULTURA I SZTUKA