Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Best scenes 2011-2020, #9: role dziecięce i młodzieżowe

Aktorzy i aktorki młodego pokolenia dostarczyli nam w poprzedniej dekadzie wielu niezapomnianych filmowych przeżyć.
.get_the_title().

Młodzi aktorzy i aktorki w latach 2011-2020 stworzyli wiele ról, które na dobre zapiszą się w historii kina. I choć póki co nie wiemy, dla kogo z nich będzie to preludium do wielkiej kariery, a dla kogo szczytowy moment przygody z dużym ekranem, każdą z poniższych kreacji warto poznać. Nie uwzględniliśmy 'The Florida Project’ i 'Ósmej klasy’ (znakomita Elsie Fisher), bo pojawiły się już w części szóstej i siódmej cyklu.

1. 'Dzikie łowy’ (2016)

Korpulentny Ricky to bez wątpienia jedna z najbardziej rozczulających postaci w filmach z poprzedniej dekady. Nastolatek z trudną przeszłością dojrzewa na oczach widzów, odbywając wraz z przybranym wujem wędrówkę nie tylko wśród przepięknych nowozelandzkich krajobrazów, ale i w głąb siebie.

Humor i refleksyjność unoszące się nad tym wykreowanym przez Juliana Dennisona bohaterem to ponadczasowe sprawy.

2. 'Boyhood’ (2014)

Koncepcyjny majstersztyk. Kręcony z tymi samymi aktorami od 2002 do 2013 roku, 'Boyhood’ skoncentrowany jest na dorastaniu Masona Evansa, którego losy, w otoczce aktorskiego gwiazdozbioru, możemy śledzić od wczesnego dzieciństwa aż do osiągnięcia przez bohatera pełnoletniości.

Tak naprawdę towarzyszymy więc całemu dorastaniu odgrywającego główną rolę Ellara Coltrane’a, który na ekranie wiódł przez ten czas swoje alternatywne życie.

3. 'Parasite’ (2019)

O pokazującym nierówności klasowe 'Parasite’ napisano już bardzo wiele. Na uwagę zasługują oczywiście role całej rodziny, jednak tu chcemy się skupić się na jej najmłodszych członkach.

Dzieci kapitalnie wpisują się bowiem w obraz kombinujących nad poprawą swojego bytu mieszkańców, którzy a to kradną Wi-Fi, a to sięgają po różne manipulacje, np. pod pretekstem udzielania korepetycji.

I choć jest to oczywiście smutne, dzięki świetnemu aktorstwu i scenariuszowi ogląda się to znakomicie!

4. 'Najlepsze najgorsze wakacje’ (2013)

Nieśmiały nastolatek wrzucony w świat, z którym do tej pory nie miał styczności? Wydawać się może, że to kolejny oklepany film o dorastaniu, jednak dzięki świetnej roli doświadczającego wewnętrznej przemiany Liama Jamesa historia łączy melancholię z ogromną porcją dowcipu. Zresztą czego innego się spodziewać, jeśli w tle przewijają się takie tuzy jak Steve Carell (vide załączony powyżej dialog) i Sam Rockwell, zaś jednym z wiodących motywów jest aquapark?

5. 'Jojo Rabbit’ (2019)

Trzeba przyznać, że Taka Waititi (tak, ten od 'Dzikich łowów’) ma nosa do obsadzania młodych aktorów.

W obsypanym nagrodami 'Jojo Rabbit’ produkcję na swoich plecach ciągnie bowiem Roman Griffin Davis, czyli tytułowy Jojo.

Wierzący w nazistowskie ideały chłopiec ma tutaj całą masę barwnych, zabawnych scen i świetnie odnajduje się w rozmaitych dialogach z dorosłymi hollywoodzkimi wyjadaczami. Patrząc głębiej, jest to jednak oczywiście gorzka satyra na temat indoktrynacji i siły propagandy ukierunkowującej dobrych ludzi na złe cele.

Tekst: WM

KULTURA I SZTUKA