Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

’Głusza’ – nowa wystawa w Muzeum Śląskim przybliża sztukę Głuchych artystów

Dzięki niej możecie zapoznać się z wciąż słabo znanym nurtem Deaf Art.
.get_the_title().

Osoby Głuche są coraz bardziej widoczne. Dowodem na to są choćby filmy, które w ostatnich latach zostały nagrodzone Oscarami, czyli 'Sound of Metal’ oraz 'CODA’, czy zespół UNMUTE, który pokazuje, że Głusi też kochają muzykę.

Nowa wystawa, którą możecie zobaczyć w Muzeum Śląskim w Katowicach, to z kolei zupełnie pionierskie na gruncie polskim przedsięwzięcie, które prezentuje sztukę z nurtu Deaf Art.

Deaf Art to sztuka wykonywana przez osoby Głuche, w której pokazują one swoją językowo-kulturową odrębność i przeciwstawiają się wszelkim formom dyskryminacji i wykluczenia, a także prezentują osobiste przeżycia związane z ograniczeniem możliwości rozwoju i edukacji w natywnych językach migowych. Często podejmowanym w niej tematem jest audyzm, czyli wykluczenie osób Głuchych przez słyszące. Nurt Deaf Art wciąż jeszcze nie jest zbyt dobrze znany w Europie, ale być może katowicka wystawa to zmieni.

Nancy Rourke 'Mona Lisa Deaf Revisited’

Na wystawie 'Głusza’ zobaczycie różne wymiary Deaf Artu. Zaprezentowane zostaną prace tworzącego w połowie XIX wieku Feliksa Pęczarskiego oraz artystów współczesnych, czyli Daniela Kotowskiego, który w swojej twórczości zajmuje się biowładzą, podejmującej tematy feministyczne Justyny Kieruzalskiej, twórcy kwadratyzmu Mirosława Śledzia, Przemysława Sławika, który tworzy niezwykle symboliczne prace, serię portretów Marka Krzysztofa Laseckiego oraz wideo-arty Tomasz Grabowskiego. To oczywiście nie wszystko. Na wystawie prezentowane są też instalacje dotyczące problematyki komunikacji autorstwa Łukasza Ziemby i Ingi Ginalskiej, Klaudii Wysiadeckiej i Katarzyny Stefańskiej oraz grupy Tajny Projekt (Kacper Mutke, Michał Urbański), a także ukraińskiej artystki Viktorii Tofan. Kuratorami wystawy są Dagmara Stanosz, dr Michał Burdziński, Michał Justycki, Agnieszka Kołodziejczak. ’

Głuszę’ możecie oglądać do 4 czerwca 2023 roku.

Wystawie towarzyszyć będzie także cykl wydarzeń, wśród których znajdą się oprowadzania kuratorskie dla dorosłych i dla dzieci czy performance. Zwiedzanie może odbywać się w języku polskim, ukraińskim, angielskim, polskim języku migowym i International Sign. Jest także dostępna dla osób niewidomych i w spektrum autyzmu.

Więcej informacji o projekcie znajdziecie na stronie Muzeum Śląskiego.

Justyna Kieruzalska 'Rodzinny pies’

Zdjęcia: Muzeum Śląskie

KULTURA I SZTUKA