Jak osoby głuche odbierają muzykę? Poznajcie zespół UNMUTE
Zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób odbierają muzykę osoby głuche? Choć jej nie słyszą, odczuwają ją całym ciałem. Do odbierania fal dźwiękowych wcale nie potrzebują narządu słuchu i potrafią przetwarzać drgania na wrażenia słuchowe, dzięki czemu mogą cieszyć się z muzyki tak, jak reszta osób. – Osoby niesłyszące przede wszystkim czują muzykę poprzez drgania, wibracje, zwiększone basy. Czują ja całym swoim ciałem. Głusi tańczą, śpiewają muzykę w języku migowym i tym samym słuchają jej – wyjaśnia Krzysztof Kotyniewicz, Prezes Polskiego Związku Głuchych. Właśnie dlatego możliwe jest to, że życie poświęcą muzyce – tak jak szkocka perkusistka Evelyn Glennie, która nie słyszy od 12 roku życia, czy raper Sean Forbes, który stracił słuch, mając zaledwie kilka miesięcy. A także polski zespół UNMUTE, w którego skład wchodzi Magdalena Wdowiarz, Julia Kramek, Alina Jagodzińska, Zuzanna Szymańska i Jakub Stanisławczyk – wszyscy to osoby głuche. Z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchych oraz Tygodnia Głuchych, który obchodzony był pod koniec września, wystartowała kampania społeczna Polskiego Związku Głuchych, której częścią jest utwór 'Głośniej niż decybele’ zespołu UNMUTE.
– Nazywam się Zuza i jestem Głucha. Codziennie słucham muzyki i tańczę. Sama też tworzę teksty piosenek w PJM. Dzień bez muzyki jest dla mnie dniem straconym – mówi Zuzanna Szymańska z UNMUTE.
Twórcy kampanii wierzą w to, że w popkulturze powinno być miejsce dla wszystkich – także dla osób głuchych, które kochają muzykę. Żeby tak się stało, potrzebna jest jednak edukacja.
Należy wyjaśnić ludziom, że tak, g/Głusi też mogą cieszyć się muzyką i chcieć ją tworzyć. Równość i inkluzywność to czynniki, które sprawiają, że popkulturowy krajobraz staje się bardziej zróżnicowany, a dzięki temu – bogatszy. – Jako PZG chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa na potrzeby osób głuchych. Chcemy powiedzieć stanowczo i wyraźnie, że mamy już dosyć barier i ograniczeń w dostępie do języka migowego. Osoby głuche są równoprawnymi obywatelami, tak jak każdy z nas. Dlatego też powinny mieć wszystko informacje dostępne w języku migowym. Projekt UNMUTE jest kontynuacją corocznych kampanii społecznych, które realizujemy z okazji Międzynarodowego Tygodnia Głuchych, zwracając uwagę, że osoby głuche są wśród nas i jest o nas cicho – mówi Krzysztof Kotyniewicz. Chcecie dowiedzieć się więcej? Zerknijcie na Instagrama i TikToka UNMUTE.