Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jak osoby głuche odbierają muzykę? Poznajcie zespół UNMUTE

Piosenka 'Głośniej niż decybele' to element kampanii społecznej na rzecz osób głuchych w popkulturze. Zespół UNMUTE pokazuje, że g/Głusi też kochają muzykę.
.get_the_title().

Zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób odbierają muzykę osoby głuche? Choć jej nie słyszą, odczuwają ją całym ciałem. Do odbierania fal dźwiękowych wcale nie potrzebują narządu słuchu i potrafią przetwarzać drgania na wrażenia słuchowe, dzięki czemu mogą cieszyć się z muzyki tak, jak reszta osób. – Osoby niesłyszące przede wszystkim czują muzykę poprzez drgania, wibracje, zwiększone basy. Czują ja całym swoim ciałem. Głusi tańczą, śpiewają muzykę w języku migowym i tym samym słuchają jej – wyjaśnia Krzysztof Kotyniewicz, Prezes Polskiego Związku Głuchych. Właśnie dlatego możliwe jest to, że życie poświęcą muzyce – tak jak szkocka perkusistka Evelyn Glennie, która nie słyszy od 12 roku życia, czy raper Sean Forbes, który stracił słuch, mając zaledwie kilka miesięcy. A także polski zespół UNMUTE, w którego skład wchodzi Magdalena Wdowiarz, Julia Kramek, Alina Jagodzińska, Zuzanna Szymańska i Jakub Stanisławczyk – wszyscy to osoby głuche. Z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchych oraz Tygodnia Głuchych, który obchodzony był pod koniec września, wystartowała kampania społeczna Polskiego Związku Głuchych, której częścią jest utwór 'Głośniej niż decybele’ zespołu UNMUTE.

Nazywam się Zuza i jestem Głucha. Codziennie słucham muzyki i tańczę. Sama też tworzę teksty piosenek w PJM. Dzień bez muzyki jest dla mnie dniem straconym – mówi Zuzanna Szymańska z UNMUTE.

Twórcy kampanii wierzą w to, że w popkulturze powinno być miejsce dla wszystkich – także dla osób głuchych, które kochają muzykę. Żeby tak się stało, potrzebna jest jednak edukacja.

Należy wyjaśnić ludziom, że tak, g/Głusi też mogą cieszyć się muzyką i chcieć ją tworzyć. Równość i inkluzywność to czynniki, które sprawiają, że popkulturowy krajobraz staje się bardziej zróżnicowany, a dzięki temu – bogatszy. – Jako PZG chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa na potrzeby osób głuchych. Chcemy powiedzieć stanowczo i wyraźnie, że mamy już dosyć barier i ograniczeń w dostępie do języka migowego. Osoby głuche są równoprawnymi obywatelami, tak jak każdy z nas. Dlatego też powinny mieć wszystko informacje dostępne w języku migowym. Projekt UNMUTE jest kontynuacją corocznych kampanii społecznych, które realizujemy z okazji Międzynarodowego Tygodnia Głuchych, zwracając uwagę, że osoby głuche są wśród nas i jest o nas cicho – mówi Krzysztof Kotyniewicz. Chcecie dowiedzieć się więcej? Zerknijcie na Instagrama i TikToka UNMUTE.

KULTURA I SZTUKA