Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Shoepainting i ceramika to bardziej sztuka czy rzemiosło? O swoim crafcie opowiadają twórcy w ramach serii 'WHERE NEXT?’

Czym jest sztuka? Niech do odpowiedzi na to pytanie zainspiruje was shoe painter OuQuier oraz autorka kolekcji ceramiki OKO Malwina Konopacka.

WHERE NEXT? to projekt marki najczęściej nagradzanej szkockiej whisky single malt na świecie. Whisky Glenfiddich uzyskała najwięcej nagród od 2000 r. (na najbardziej prestiżowych konkursach: the International Wine & Spirit Competition oraz the International Spirits Challenge) spośród wszystkich szkockich whisky single malt na świecie. W ramach serii prowadzący rozmawiają z wizjonerami i pasjonatami w dziedzinie designu, kuchni, technologii oraz muzyki. Odcinki WHERE NEXT? poruszają przede wszystkim istotne dla twórców, ale również wszystkich zainteresowanych branżą tematy, takie jak sztuka wychodzenia ze strefy komfortu, radzenia sobie z trudnościami na ścieżce kariery, niespoczywania na laurach oraz rozwoju w danej branży.

W drugim odcinku serii gośćmi Kamili Kalińczak oraz Michała Rejenta był shoe painter OuQier i Malwina Konopacka – autorka kolekcji ceramiki OKO.

Mimo, że dziedziny, którymi zajmują się artyści, wydają się na pozór od siebie bardzo różne, ale zarówno customizowanie butów, jak i inwestowanie w dobrą ceramikę jest obecnie coraz popularniejszym zjawiskiem. Otrząsamy się powoli z czasów, kiedy zachłyśnięci możliwością kupowania, stawialiśmy na ilość, a nie jakość. Coraz częściej, sprzeciwiając się konsumpcjonizmowi decydujemy się na zakup rzeczy, które są wyjątkowe, ręcznie robione i porządnie wykonane – takie, które posłużą nam przez lata i będą po prostu unikatowe. Zarówno ulubione buty z naniesioną na nie autorską grafiką, jak i mozolnie lepiony, wypalany, a następnie malowany wazon idealnie wpasowują się nową narrację.

Artyści, tworzący unikatowe przedmioty opowiedzieli przede wszystkim o swoich relacjach z klientami, ich trybie pracy czy planach na przyszłość. Spróbowali odpowiedzieć również na pytanie o projekt, którego stworzenia by odmówili. Mimo, że gości łączy profesja i miłość do pięknych rzeczy, dzieli ich sposób pracy i rytm dnia oraz chociażby podejście do własnej twórczości.

Banner Image
Podczas tworzenia staram się unikać napinki.

OuQier to shoe painter, który traktuje buty jak płótno, a siebie uważa za rzemieślnika

OuQier customem zajmuje się od 2 lat. Przygodę zaczął od czerpania inspiracji w grupach streatwear’owych. Zachęciło go to do stworzenia i opublikowania zdjęcia pierwszego customa, który od razu spodobał się innym. Dziś po prace OuQiera trzeba ustawić się w kolejce, a artysta cały czas tworzy nowe projekty. – Mam coraz więcej zamówień, ludzie na to patrzą, chcą mieć coś innego, coś ciekawego. Chcą też pokazać w tym wszystkim siebie – przyznaje.

Czuję, że mój czas [ jako artysty] jeszcze przyjdzie. Nie wypuszczam jeszcze swoich kolekcji itd. – dopiero zacznę. Kiedyś to się na pewno rozpocznie, na razie nie ma na to czasu – tak odnosi się OuQier do swojej obecnej twórczości, która polega głównie na realizowaniu pomysłu klienta.

Jak pracuje artysta? Nie jest osobą zorganizowaną, więc robi to zazwyczaj po prostu w nocy, co pozytywnie wpływa na jego kreatywność.

Banner Image
Porządek daje mi przestrzeń na kreatywność.

Malwina Konopacka w swojej twórczości łączy rzeźbę, wzornictwo i ilustrację.

Malwina Konopacka to artystka, którą wyróżnia niebanalne podejście do sztuki. Tworzy przede wszystkim sztukę użytkową. Jej unikalne wazony z serii OKO to eksplozja kolorów i kształtów. Dla Malwiny sztuka jest polem do eksperymentów. Modułowe totemy czy instalacje artystki, np. 'Obiekt’, to niepowtarzalne dzieła na granicy sztuk wizualnych i designu. Niektórzy jej klienci są w stanie zaprojektować cały dom w taki sposób, aby pasował do jej wazonów. Sama swoje prace odbiera również bardzo osobiście.

– Mój wazon z kolekcji Formy – Teresa jest duży, cały żółty i tak skonstatowałam właśnie po jakimś czasie przebywania z nim, że to jest niesamowite, taka koloroterapia. Po prostu taka duża masa intensywnego żółtego koloru naprawdę poprawia humor  – opowiada artystka.

Jak pracuje Malwina? W wymiarze niemalże urzędniczym. Ma te same godziny tworzenia i bardzo pilnuje, żeby praca przestała wchodzić do domu i kolidować z czasem wolnym artystki, który poświęca rodzinie. Wstaje dosyć wcześnie. Najpierw odpisuje na maile i zajmuje się sprawami biurowymi. Pracuje od godziny 6:00 rano do wczesnych godzin popołudniowych, czyli okolic 15:00-16:00.

Banner Image

Drugi odcinek serii WHERE NEXT? to ciekawa konfrontacja shoe paintera z zamiłowaniem do street artu, którzy tworzy personalizowane buty na zamówienie klienta głównie w nocy oraz wymagającej artystki, zajmującej się ceramiką, która pracuje zgodnie z ustalonym przez siebie, idealnym harmonogramem dnia oraz nie pozwala osobom trzecim na ingerencję we własną twórczość. Mimo wielu aspektów, które różnią artystów, obydwoje mają ze sobą więcej wspólnego, niż mogłoby się wydawać.

W obu przypadkach nasi klienci to ludzie, którzy chcą mieć coś wyjątkowego. To na pewno jest nasz wspólny mianownik – komentuje OuQier.

Jeśli jesteście ciekawi odpowiedzi na takie pytania, jak to, co ma wspólnego rynek sztuki z kryptowalutami lub czy wystawy online są przyszłością branży – zobaczcie drugi odcinek serii WHERE NEXT?. Odcinek, pełen zarówno doznań intelektualnych, jak i wizualnych, można obejrzeć na stronie kampanii.

Tekst: Marta Zinkiewicz

KULTURA I SZTUKA

Strona zawiera materiały dotyczące napojów alkoholowych, przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Czy jesteś pełnoletni/a?