’Sztuka widzenia’. Wystawa Jerzego Nowosielskiego na Zamku Królewskim

W tym roku obchodzimy stulecie urodzin Jerzego Nowosielskiego. Z tej okazji Zamek Królewski przygotował wystawę, na której zobaczymy również prace największych polskich artystów XX wieku.
.get_the_title().

2023 jest rokiem Jerzego Nowosielskiego, jako że właśnie teraz obchodzimy setną rocznicę urodzin tego malarza.

Z tej okazji w ubiegłym tygodniu w Zamku Królewskim w Warszawie otwarto wystawę 'Sztuka widzenia. Nowosielski i inni’, której kuratorami są Monika Przypkowska oraz Paweł Witkowski.

Nie jest to jednak wystawa monograficzna – takie pokazywane były z tej okazji choćby w warszawskiej Zachęcie czy Muzeum Narodowym w Krakowie. Tym razem duet kuratorski miał sobie zupełnie inny zamiar.

Postawiliśmy sobie za cel coś, co może wydawać się karkołomnym pomysłem: pokazać prof. Nowosielskiego, jego prace, w pewnym dialogu, na tle, i to szerokim – powiedziała Monika Przypkowska w rozmowie z radiową Dwójką.

Dlatego też na wystawie nie zobaczymy wyłącznie prac Jerzego Nowosielskiego, ale też innych świetnych polskich artystów XX wieku.

Wśród nich są Maria Anto, Wojciech Fangor, Stefan Gierowski, Zbylut Grzywacz, Władysław Hasior, Maria Jarema, Jadwiga Sawicka, Kazimierz Mikulski, Teresa Pągowska i Jan Tarasin.

Dodatkowo ekspozycja podzielona jest na cztery kręgi tematyczne, które można wyodrębnić w twórczości artysty: surrealizm, cielesność, eschatologia oraz abstrakcja. – W ramach każdego z nich wybrane obrazy i rysunki Jerzego Nowosielskiego, cytaty z jego wypowiedzi, a także zachowane materiały filmowe, stanowią rodzaj klucza interpretacyjnego do zaprezentowanych prac innych wybitnych twórców podejmujących podobne wątki – wyjaśnia Przypkowska. Wystawę można oglądać aż do 3 marca przyszłego roku.

Tekst: NS
Zdjęcie główne: zamek-krolewski.pl

KULTURA I SZTUKA