Tysiące ludzi ogląda stworzony przez sztuczną inteligencję sitcom i… nie mogą przestać

'Nothing, Forever' jest generowaną przez sztuczną inteligencję i bezsensowną wersją 'Seinfelda', która jest nieustannie transmitowana na Twitchu.
.get_the_title().

Konto na Twitchu (@watchmeforever), na którym działa program, jeszcze kilka dni temu obserwowało około stu osób. W dwa dni kanał znacznie urósł i na jego śledzenie zdecydowało się… 47 tys. użytkowników. Jednocześnie aktywnych jest około 11 tys. widzów. Oznacza to, że serial, który można oglądać na kanale, stał się pierwszym sitcomem, który jest generowany przez sztuczną inteligencję i któremu ciągle rośnie publiczność.

Twórcy, Skylar Hartle i Brian Habersberger, mówią, że w celu stworzenia programu połączyli uczenie maszynowe, algorytmy generatywne i usługi w chmurze.

Wszystkie postacie rozmawiają ze sobą za pomocą GPT-3, modelu językowego OpenAI, tak więc bohaterowie często nie patrzą na siebie podczas rozmowy, a ich dialogi rzadko mają sens. Okazuje się jednak, że ten absurd bawi widzów i wydaje im się interesujący w niecodzienny sposób.

@motherboardvice It’s an AI-generated sitcom… about nothing. #seinfeld #twitch #ai #chatgpt #vice #tech #news ♬ original sound – Motherboard

Na czacie transmisji na żywo na Twitchu ludzie nieustannie wymieniają się reakcjami na dziwne rozmowy postaci. Niektórzy powtarzają interesujące dialogi lub wyrażają zaniepokojenie, gdy bohaterowie na ekranie wydają się 'samoświadomi’. Śmiech tam, gdzie nie dzieje się nic śmiesznego, wzbudza natomiast dezorientację.

’Nothing, Forever’ utrzymuje stały strumień widzów prawdopodobnie dlatego, że jest transmitowany non-stop od 14 grudnia. Oznacza to, że możesz oglądać program tak długo, jak masz ochotę.

Użytkownik Twittera napisał: ’Ten nowy, generowany przez sztuczną inteligencję kanał na Twitchu przyciąga mnie bardziej niż cokolwiek na Netfliksie. Myślę, że mój mózg może faktycznie zgnić, bo nie mogę przestać go oglądać’. Inny użytkownik również przyznał, że 'to jest teraz jego życie’ i nie jest w stanie wyłączyć sitcomu. Z jednej strony brzmi zabawnie, a z drugiej? Twórcy serialu mówią, że dzięki technologii nie trzeba żegnać się z opowieścią, nie zakończy się ona na siedmiu sezonach. Może mieć tych sezonów 700, a widz będzie włączać je o dowolnej porze i wciąż liczyć, że u postaci wydarzy się coś nowego.

W tym momencie 'Nothing, Forever’ może wydawać się głupim, dziwnym i niepoważnym pomysłem, ale kto wie, może właśnie tak w przyszłości będą realizowane filmy i seriale. Sztuczna inteligencja wkracza do kolejnych branż i coraz więcej osób niepokoi się, że niebawem AI może odebrać im pracę.

Tekst: AC
Zdjęcie: Muhammad Raufan Yusup/Unsplash

KULTURA I SZTUKA